Czereśnia Regina - opis, sadzenie, uprawa, wymagania i odmiany

Jesteś tutaj:

Czereśnia Regina - opis, sadzenie, uprawa, wymagania i odmiany

3,5/5 (603 ocen)

Czereśnia ‘Regina’ została wyselekcjonowana w Niemczech dzięki skrzyżowaniu ‘Schneidery Późnej’ i ‘Rube’, a do rejestru COBORU trafiła w 2001 r. Na przestrzeni ostatnich lat ta odporna na choroby odmiana, wydająca niezwykle atrakcyjne i smaczne owoce, zyskała w Polsce znaczną popularność.


Opis


Drzewo cechuje się umiarkowaną siłą wzrostu. Dość późno wchodzi w owocowanie i wydaje regularne, choć niezbyt obfite plony. ‘Regina’ jest odmianą obcopylną, dlatego wymaga sąsiedztwa zapylaczy, takich jak czereśnie ‘Hedelfińska’ ‘Sam’ bądź ‘Schneidera Późna’. Dorosłe okazy wydają duże, ciemnoczerwone owoce o błyszczącej skórce. Przybierają one szeroko stożkowy kształt, a ich jasnoczerwony, chrząstkowy miąższ jest soczysty i bardzo smaczny. Czereśnie dojrzewają dość późno, pod koniec lipca. Ich zaletę stanowi brak tendencji do pękania i długa trwałość pozbiorcza – w chłodni można przechowywać je przez 2 tygodnie. Ze względu na słabą plenność ‘Regina’ nie zyskała jednak dużego znaczenia w produkcji towarowej i jest uprawiana głównie w przydomowych ogrodach.


Wymagania


Podobnie jak inne odmiany czereśni, ‘Regina’ wymaga dobrze uprawionej, przepuszczalnej i żyznej gleby. Przed sadzeniem warto upewnić się, czy podłoże ma odpowiednio wysoki odczyn (6,8-7,1 pH). W mniejszych ogrodach zaleca się sadzenie ‘Reginy’ szczepionej na podkładce karłowej. Wymagania wodne i pokarmowe drzewek karłowych są wyższe niż w przypadku okazów silnie rosnących, a ich korzenie sięgają płytko, dlatego należy zapewnić im podpórki.


Sadzenie


Czereśnie najlepiej przyjmują się w okresie spoczynku, jesienią lub wczesną wiosną.  Zazwyczaj sadzi się je w rozstawie 7 x 5, 6 x 4 lub – w przypadku drzew karłowych – 5 x 3 m. Aby zapewnić drzewku dobry start, przed sadzeniem należy wzbogacić podłoże obornikiem bądź kompostem. Jeśli nie dysponujemy wystarczają ilością nawozu organicznego, a gleba w naszym ogrodzie jest uboga, możemy zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny z wysoką zawartością azotu.


Cięcie


‘Reginę’ łatwo prowadzić w formie wrzecionowej. Drzewo tej odmiany tworzy koronę z naturalnym przewodnikiem, zadanie ogrodnika polega zatem tylko na uformowaniu jej pięter. Niższy okółek powinien znaleźć się 60-80 cm ponad powierzchnią podłoża, wyższy – 60 cm nad tym pierwszym. Najwięcej pędów owoconośnych wybija z gałęzi rosnących poziomo, dlatego już pierwszej wiosny po posadzeniu ‘Reginy’ zaczynamy odginać jej pędy boczne, z których chcemy uzyskać konary. Na giętkie, młode przyrosty można zakładać spinacze, a starsze gałązki odciąga się do pozycji poziomej i przywiązuje do pnia lub do haczyków wbitych w ziemię. Ostatecznie w każdym z okółków powinno znaleźć się 3–5 konarów, rosnących w różnych kierunkach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz