Odmiany śliw - wczesne, średnio wczesne i późne. Charakterystyka najlepszych!

Jesteś tutaj:

Odmiany śliw - wczesne, średnio wczesne i późne. Charakterystyka najlepszych!

3,4/5 (1145 ocen)

Należąca do rodziny różowatych śliwa domowa (Prunus domestica) jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce gatunków drzew owocowych. Ze względu na swoją popularność, śliwa doczekała się obecnie wielu odmian, różniących się między sobą plennością, terminem owocowania, podatnością na choroby oraz wielkością, kształtem oraz barwą owoców. Przy wyborze odmiany należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej podatność na choroby i rodzaj wydawanych owoców, ale też na formę zapylenia, gdyż ma to duży wpływ na owocowanie drzewa. Jeśli wybierzemy odmianę obcopylną i nie zagwarantujemy jej odpowiedniego zapylacza, zbiory owoców mogą być bardzo słabe. Właściwy dobór odmian pozwoli też ograniczyć ilość zabiegów chemicznych, koniecznych do wykonania w sadzie.


Odmiany wczesne


„Cacanska Rana” - Odmiana deserowa, owoce duże, różowe z fioletowym odcieniem, pokryte nalotem. Miąższ żółty, łatwo odchodzi od pestki. Opóźnianie zbiorów powoduje opadanie owoców. Drzewo rośnie silnie lub średnio silnie. Kwiaty i drzewa wrażliwe na mróz. Odmiana tolerancyjna na szarkę. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII

„Diana” - Odmiana deserowa. Owoce kuliste, różowo-bordowe, pokryte fioletowym nalotem, miąższ żółty, bardzo smaczny. Drzewo rosnące silnie, owocujące niezbyt obficie, ale corocznie. Kwiaty i drzewa wrażliwe na mróz. Odmiana tolerancyjna na szarkę.  Obcopylna, zapylacze: „Stanley”, „Valor”.

Termin dojrzewania: k. VII

„Emper” - Nowa odmiana polska, deserowa i przetwórcza, owoce wydłużone, ciemnofioletowe, z szarym nalotem. Miąższ żółtozielony, odchodzący od pestki. Drzewo rośnie silnie, owocuje corocznie i obficie. Odmiana wrażliwa na szarkę, mało podatna na moniliozę i raka bakteryjnego. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII

„Herman” - Odmiana deserowa, owoce średnie, owalne, bordowe, pokryte fioletowym rumieńcem, miąższ biało-żółty, odchodzący od pestki. Opóźnianie zbiorów powoduje opadanie owoców. Drzewo rośnie silnie i tworzy luźną koronę. Plonowanie umiarkowane, ale coroczne. Drzewa dość wytrzymałe na mróz. Odmiana odporna na szarkę i choroby drewna. Częściowo samopylna, zapylacze: „Cacanska Rana”, „Amers”.

Termin dojrzewania: k. VII

„Kalipso” - Nowa odmiana polska, deserowa i przetwórcza. Owoce niebiesko-fioletowe, owalne, poryte szarym rumieńcem. Miąższ żółty lub pomarańczowy, łatwo odchodzi od pestki. Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy koronę wzniesioną i jest odporne na mróz. Plonuje obficie i corocznie. Odmiana odporna na szarkę. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII – pocz. VIII

„Katinka” - Odmiana deserowa. Owoce małe, wydłużone, ciemno-bordowe. Miąższ zielono-żółty, dobrze odchodzący od pestki. Drzewa rosną średnio silnie i tworzą wzniesione, rozłożyste korony. Owocują bardzo obficie i corocznie oraz są odporne na mróz. Odmiana tolerancyjna na szarkę. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII

„Ruth Gerstetter” - Odmiana deserowa. Owoce średniej wielkości owalne, ciemno-bordowe. Miąższ jasnozielony, łatwo odchodzący od pestki. Po dojrzeniu owoce łatwo opadają. Drzewa rosną średnio silnie, tworząc luźną, wzniesioną koronę. Owocują obficie, ale nieregularnie i są wrażliwe na mróz. Odmiana średnio odporna na szarkę. Częściowo samopylna, zapylacze: „Opal”, „Renkloda Ulena”, „Stanley”, „President”.

Termin dojrzewania: k. VII

Opal - Owoce deserowe, owalne, zielonożółte z różowym rumieńcem. Miąższ żółty, dobrze odchodzący od pestki. Po dojrzeniu owoce łatwo opadają. Drzewa rosną silnie, tworząc rozłożyste, gęste korony. Odporne na mróz. Plonują obficie, jednak nie zawsze corocznie. Odmiana dość odporna na choroby. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII

 

Odmiany średnio wczesne


„Cacanska Lepotica”- Owoce deserowe i przetwórcze, duże, owalne, ciemnogranatowe z niebieskim nalotem. Miąższ zielono-żółty, odchodzący od pestki. Drzewa rosną niezbyt silnie i tworzą kuliste, rozłożone korony. Odporna na szarkę. Samopylna.

Termin dojrzewania: Pocz. VIII

„Cacanska Najbolja” - Odmiana przetwórcza. Owoce owalne, duże, ciemnogranatowe, pokryte niebieskim nalotem. Miąższ zielono-żółty, łatwo odchodzący od pestki. Drzewa rosną silnie i tworzą luźne, kuliste korony. Są odporne na mróz i plonują obficie. Odmiana tolerancyjna na szarkę.    Obcopylna, zapylacze: „Ruth Gerstetter”, „Cacanska Rana”, „Cacanska Lepotica”, „Stanley”.

Termin dojrzewania: k. VIII

„Hanita” - Odmiana deserowa i przetwórcza. Owoce owalne, granatowe, pokryte niebieskim nalotem. Miąższ żółty, słodki, jednak niezbyt dobrze odchodzący od pestki. Drzewo rośnie silnie i tworzy gęstą, wzniesioną koronę. Plonuje obficie i regularnie. Odmiana tolerancyjna na szarkę, podatna na dziurkowatość liści. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VIII

„Królowa Wiktoria” - Odmiana deserowa. Owoce średnie, owalne, różowo-fioletowe, pokryte jasnym nalotem. Miąższ żółty, słodki, słabo odchodzący od pestki. Po dojrzeniu owoce szybko miękną. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie i tworzy rozłożystą, nieregularną, luźną koronę o przewieszających się gałęziach. Owocuje corocznie i bardzo obficie. Odmiana tolerancyjna na szarkę, podatna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz moniliozę. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VIII

„Polinka” - Nowa, polska odmiana. Owoce deserowe, duże, owalne, fioletowo-niebieskie, z szarym nalotem. Miąższ zielono-żółty, odchodzący od pestki. Drzewo rośnie średnio silnie i tworzy niezbyt gęstą, wzniesioną koronę. Plonuje obficie jest odporne na mróz. Odmiana średnio wrażliwa na szarkę, mało podatna na moniliozę i raka bakteryjnego. Samopylna.

Termin dojrzewania: k. VII- pocz. VIII     czytaj dalej...

Koniecznie zobacz