Jak i kiedy sadzić wiśnię? Sadzenie wiśni bez sekretów

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy sadzić wiśnię? Sadzenie wiśni bez sekretów

3,3/5 (680 ocen)

Uprawa wiśni nie wymaga dużych nakładów pracy, jeśli zostanie racjonalnie zaplanowana. Warunki sukcesu to przemyślany zakup odmiany, którą chcemy mieć w naszym ogrodzie, przygotowanie odpowiedniego stanowiska i wybór najlepszego terminu na sadzenie wiśni.


Wymagania siedliskowe


Wiśnia najlepiej przyjmuje się na glebach głębokich i przewiewnych. Preferencje szczepionych odmian szlachetnych zależą od ich podkładek. Antypka najlepiej rośnie na glebach lekkich, toleruje nawet piaszczyste. Czereśnia ptasia z kolei wymaga żyźniejszego podłoża, najlepiej o dużej zawartości gliny, i wykazuje większe zapotrzebowanie na wodę. Rośnie też silniej niż antypka – drzewka szczepione na antypce osiągają rozmiary zbliżone do jabłoni karłowych.

Wszystkie młode wiśnie mają wysokie wymagania wodne. Oprócz obfitego podlewania zaleca się także ich ściółkowanie. Starsze drzewa wykazują większą tolerancję na suszę, ale ich korzenie są położone dość płytko, dlatego zarówno długotrwałe braki opadów, jak i okresowe zalania są dla nich niebezpieczne. Aby zminimalizować ryzyko tworzenia zastoisk wodnych i przemarzania kwiatów wiosną zaleca się sadzenie wiśni na terenach wzniesionych.


Wybór sadzonki


Wybierając odmiany wiśni weźmy pod uwagę ich odporność na choroby. Większość przedstawicieli tego gatunku jest krótkowieczna, ponieważ łatwo zapada na raka bakteryjnego oraz moniliozę. Odmiany wrażliwe rzadko żyją dłużej niż 10-15 lat, a silnie porażone okazy muszą zostać poddane wycince nawet wcześniej. Ponadto warto dowiedzieć się, czy wybrane przez nas drzewko jest obco-, czy samopylne. W pierwszym przypadku do plonowania wymagać będzie sąsiedztwa wiśni innej odmiany o podobnej porze kwitnienia.

Aby mieć pewność, że drzewko się przyjmie, należy wybrać dobrze rozwiniętą, zdrową sadzonkę. Młoda wiśnia I wyboru jest wyrośnięta na minimum 120 cm, rozgałęzia się na wysokości 40 cm, a jej pień tuż pod pierwszym rozwidleniem ma średnicę 12 mm.


Termin sadzenia


Wiśnie sadzimy wczesną wiosną bądź późną jesienią, po uprzednim przekopaniu stanowiska i wzbogaceniu gleby obornikiem lub kompostem. Jeśli decydujemy się na termin wiosenny, postarajmy się przenieść drzewka do gruntu jak najwcześniej, najlepiej tuż po roztopach. Wiśnie sadzone później rosną słabo i wymagają częstszego i obfitszego podlewania.

Sadzenie wiśni

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz