Sadzenie drzew owocowych

Jesteś tutaj:

Sadzenie drzew owocowych

3,5/5 (33 ocen)

Uprawa drzew owocowych nie jest zadaniem łatwym, ale może dać wiele satysfakcji i przynieść bardzo wymierne korzyści. Zakładając sad musimy jednak pamiętać, że drzewa to rośliny wieloletnie, które przez długi czas pozostaną na jednym stanowisku (niektóre nawet ponad 20 lat), dlatego miejsce pod ich uprawę należy wybrać bardzo starannie i odpowiednio je przygotować przed posadzeniem roślin.


Wybór stanowiska oraz dobór odmian


Zanim jednak wybierzemy się do szkółki po sadzonki drzewek owocowych, powinniśmy dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim musimy sprawdzić, które gatunki poradzą sobie w warunkach, jakie możemy im zaoferować. Jeśli założenie sadu planujemy na terenach charakteryzujących się występowaniem długich i mroźnych zim, unikajmy sadzenia drzew wrażliwych na niskie temperatury (moreli, brzoskwiń), gdyż utrzymanie ich przez dłuższy czas w dobrej kondycji może być wyjątkowo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Musimy też pamiętać, że większość drzew owocowych będzie dobrze rosła i obficie plonowała jedynie na stanowiskach dostatecznie słonecznych, dlatego nie ma sensu sadzenie ich w miejscach półcienistych lub zupełnie ocienionych. Z tego samego powodu, dla drzew należy przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca, aby ich korony wzajemnie się nie zacieniały.

 

Poszczególne gatunki drzew owocowych mają też na ogół indywidualne wymagania uprawowe, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem roślin i przygotowaniem dla nich stanowiska. Jednak bez względu na gatunek, żadne drzewa owocowe nie będą się dobrze czuły w ekstremalnych warunkach, dlatego nie należy ich sadzić na glebach bardzo ciężkich, zimnych, piaszczystych, suchych oraz bardzo kwaśnych lub silnie zasadowych. Większość roślin sadowniczych nie poradzi sobie również w zastoiskach mrozowych, na których łatwo mogą przemarzać. Przy wyborze właściwych odmian nie bez znaczenia jest również ich odporność na choroby oraz szkodniki, siła wzrostu, sposób zapylenia (niektóre drzewa dobrze plonują dopiero po zapyleniu pyłkiem innej odmiany), wielkość plonu, termin dojrzewania owoców oraz ich cechy charakterystyce (np. podatność czereśni na pękanie, łatwość odchodzenia miąższu do pestki u śliwek czy wielkość owoców u jabłek i gruszek).

Sadzenie drzewa


Przygotowanie podłoża


Przed sadzeniem pierwszych roślin, glebę pod ich uprawę trzeba bardzo starannie przygotować. Podłoże należy dokładnie odchwaścić (najlepiej mechanicznie lub ręcznie, unikając stosowania środków chemicznych, mających tendencje kumulowania sie w podłożu), dobrze nawieźć nawozami organicznymi, poprawiającymi warunki glebowe i wzbogacającymi podłoże w substancje organiczne (kompost w ilości ok. 100 kg. na 10 m2 lub obornik w ilości 50-60 kg./10m2), dostosować pH do wymagań danego gatunku (zwykle podłoże jest zbyt kwaśne i wymaga wapnowania) oraz głęboko uprawić glebę.
Zakup i sadzenie drzewek


Kiedy mamy już przygotowane stanowisko oraz wytypowane odmiany, możemy wybrać się po zakup sadzonek. Odpowiednia sadzonka powinna być zdrowa, silna, nieuszkodzona i dobrze rozwinięta oraz posiadać zdrowe, mocne, nieuszkodzone i dość liczne korzenie. Przed wyborem sadzonek należy zapoznać się typowymi cechami młodego drzewka danego gatunku i odmiany, co znacznie ułatwi nam właściwą decyzję (np. kształt i wygląd korony, ilość pędów, grubość pnia). Przed posadzeniem rośliny, należy skrócić jej korzenie, a w razie potrzeby także koronę (najlepiej wiosną), gdyż właściwe proporcje pomiędzy częścią nadziemną, a podziemną, pomogą roślinie lepiej znieść szok, związany z przesadzaniem i ułatwią jej przyjęcie się na nowym stanowisku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz