Kiedy i jak sadzić drzewka owocowe? Najlepszy termin i technika

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić drzewka owocowe? Najlepszy termin i technika

3,4/5 (138 ocen)

Uprawa owoców na własnej działce może stać się źródłem ogromnej radości. Droga od założenia sadu do zebrania pierwszego plonu jest jednak daleka, a jedno z najważniejszych pytań, przed którymi staje początkujący sadownik, brzmi: jak i kiedy sadzić drzewka owocowe?


Rodzaj podłoża


Dobór gatunków drzew owocowych do naszego sadu zależy od jakości gleby. Żyznych podłoży gliniastych wymagają jabłonie, grusze oraz czereśnie. Słabsze gleby piaskowe są odpowiednie dla wiśni szczepionej na antypce, moreli i brzoskwini, natomiast śliwy będą dobrze plonować na rędzinach. Wszystkie drzewa owocowe szczepione na podkładkach karłowych mają wyższe wymagania wodne i pokarmowe, dlatego zaleca się ich uprawę na glebach lessowych i lekkich podłożach gliniastych. Sadu nie warto zakładać na stanowiskach ulokowanych w zagłębieniach terenu, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe, ani na glebach o wysokim poziomie wody gruntowej (czarnoziemy i mady).


Wybór sadzonki a termin sadzenia


Starsze, trzyletnie sadzonki są zazwyczaj sprzedawane w pojemnikach i mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny. Młodsze drzewka z odkrytymi korzeniami wykazują znacznie większą wrażliwość na wysychanie, dlatego kupuje się je i sadzi tylko wczesną wiosną bądź jesienią.


Sadzenie jesienne


Polecanym terminem sadzenia drzew owocowych jest jesień. Sadzonki wykopuje się ze szkółek zazwyczaj w połowie października i właśnie wtedy kupujący ma dostęp do największego wyboru odmian. Kolejną zaletą sadzenia jesiennego jest odpowiednia wilgotność gleby. Drzewka posadzone w październiku zdążą zregenerować uszkodzone korzenie przed nastaniem zimy, dzięki czemu rozpoczną wzrost już na początku następnej wiosny.


Sadzenie wiosenne


Gatunki wrażliwe na niskie temperatury – morele, brzoskwinie i czereśnie – zaleca się przenosić do gruntu wiosną. Najlepiej przyjmują się okazy sadzone od połowy do końca marca, gdy ziemia jest nasycona wodą po odwilży. Pamiętajmy, że kiedy ruszy wegetacja, młode drzewka będą wymagały obfitszego podlewania niż rośliny sadzone jesienią.

Sadzenie drzewka

Sadzenie drzewka


Przygotowanie stanowiska


Na 6 tygodni przed planowanym sadzeniem jesiennym należy głęboko przekopać stanowisko i wymieszać glebę z obornikiem (400 kg/100 m2) lub kompostem (600-800 kg/100 m2). Również wtedy, gdy decydujemy się na wiosenny termin sadzenia, nawozy rozkładamy jesienią, a bezpośrednio przed przeniesieniem roślin do gruntu tylko spulchniamy i wyrównujemy podłoże. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz