Sadzonki wiśni - czym kierować się przy wyborze?

Jesteś tutaj:

Sadzonki wiśni - czym kierować się przy wyborze?

3,4/5 (39 ocen)

Sadzonki wiśni pierwszego wyboru, kupione w zaufanym sklepie ogrodniczym, przyniosą posiadaczowi działki mnóstwo radości. Te odporne na mróz i choroby, plenne i najczęściej samopylne drzewka stanowią jeden z najłatwiejszych w uprawie gatunków owocowych. Podpowiadamy, co należy wiedzieć o prawidłowym doborze sadzonek wiśni, by cieszyć się ich szczodrym plonowaniem. Zdradzamy też ile kosztuje wykwalifikowany materiał sadzeniowy, gdzie można go kupić i jak go posadzić.


Rodzaje sadzonek wiśni


Sadzonki wiśni są sprzedawane z gołym bądź zakrytym korzeniem. Najlepszą opcją jest wybór drzewka w balocie, z bryłą korzeniową w worku, stanowiącym zabezpieczenie przed wysychaniem. Taki okaz można posadzić wiosną bądź jesienią. Podobnej swobody nie oferują sadzonki z odkrytymi korzeniami, które są sprzedawane wyłącznie w październiku i wtedy też powinny zostać posadzone. Drzewka te kosztują mniej, ale łatwo przesychają i gorzej się przyjmują. W sadach towarowych sadzi się z kolei jednoroczne okulanty, sprzedawane w doniczkach, do uprawy przydomowej lepiej jednak wybrać starsze, rozgałęzione drzewko, które szybciej wyda plony.


Jakość sadzonek


Sadzonki wiśni pierwszego wyboru, a tylko takie warto mieć w swoim ogrodzie, mają po minimum 120 cm wysokości i 12 mm średnicy (pomiaru należy dokonać ponad miejscem okulizacji, ok. 30 cm nad powierzchnią podłoża). Rośliny wcześnie zaczynają wykształcać pędy boczne, które w dodatku wyrastają nisko, dlatego najlepiej jest wybierać wisienki z pniami o wysokości co najmniej 40 cm. Kolejny ważny aspekt to podkładka. W szkółkach dostępne są sadzonki wiśni szczepionych na podkładkach z antypki i czereśni ptasiej. Pierwsza podkładka jest niezrównana na słabszych, piaszczystych glebach, zapewnia też powolniejszy wzrost. Czereśnia ptasia sprawdza się dobrze tylko na gliniastych podłożach zasobnych w materię organiczną i rośnie silnie.


Gdzie kupić sadzonki wiśni?


Zdrowe sadzonki z nieuszkodzonymi korzeniami i etykietami znajdziemy w szkółce bądź sklepie ogrodniczym, który w szkółce się zaopatruje. Tańsze będą zakupy bezpośrednio u producenta, zazwyczaj szkółkarze nie obsługują jednak klientów indywidualnych. W sklepie możemy za to liczyć na fachową poradę w kwestii sadzenia i pielęgnacji sadzonek wiśni. Nową opcję stanowią zakupy w internecie z dostawą do domu. Jeśli więc zależy nam na oszczędności czasu i pieniędzy, możemy skusić się na wizytę w sklepie ogrodniczym online – wybierajmy jednak tylko tych sprzedawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zbierają dobre opinie wśród klientów.


Gdzie sadzić wiśnie?


Dużym atutem wiśni jest jej wysoka odporność na większość groźnych chorób drzew oraz dobra wytrzymałość na zimowe mrozy. Ponieważ gatunek ten zakwita wcześnie, pewne zagrożenie mogą stwarzać późnowiosenne przymrozki, często występujące w naszym kraju. Aby zminimalizować straty warto wybierać pod uprawę wiśni stanowiska o przyjaznym mikroklimacie, np. łagodne stoki osłonięte od wschodu, ciepłe zakątki ogrodu z żywopłotem z gęstych iglaków i miejsca ulokowane w pobliżu murów domu. Unikać natomiast trzeba obniżeń terenu, do których spływa zimne powietrze z okolicy (tzw. zastoisk mrozowych). Wymagania glebowe wiśni określa się jako umiarkowane. Najwyższych plonów można oczekiwać na żyznych, ciepłych, głębokich podłożach piaszczysto-gliniastych o dobrej przepuszczalności, a także na rędzinach i próchnicznych glebach bielicowych. Smaczne owoce zbierzemy także na słabszych, lżejszych glebach, plonowanie będzie jednak w takich miejscach niższe, ponieważ drzewa będą wolniej rozwijały korony. Pamiętajmy, że wiśnie nie tolerują podłoży kwaśnych – pożądany odczyn gleby wynosi 5,8-6,8 pH.


Termin sadzenia


Sadzonki z gołym korzeniem sadzimy wyłącznie jesienią, a jeśli nie jest to możliwe – dołujemy je w zacisznym miejscu i przysypujemy miejsca okulizacji kopczykami z ziemi ogrodowej. Okazy sprzedawane w balotach można przenosić do gruntu przez cały okres wegetacji, najlepiej jednak zdecydować się na ten zabieg wiosną bądź jesienią.


Przygotowanie stanowiska i technika sadzenia


Jeżeli mamy w ogrodzie słabą glebę, warto na kilka miesięcy przed zakupem drzewek przekopać ją, starannie odchwaścić i wymieszać z nawozem organicznym, takim jak obornik albo kompost (300-400 kg/100 m2). Spulchnione podłoże trzeba wyrównać i pozostawić, aż osiądzie. Kwaśną glebę należy ponadto koniecznie zwapnować wapnem magnezowym w dawce 25-30 kg/100 m2. Jeśli chcemy poprowadzić kilka drzewek w szpalerze, wyznaczmy między nimi dostępy od 3-4 m (dla Łutówki i innych odmian o słabszym wigorze) do 4-5 m (dla silnie rosnących wiśni węgierskich). Głębokość i szerokość dołka dobieramy do wysokości sadzonki i wielkości jej bryły korzeniowej. Warto zostawić korzeniom nieco luzu, by nie zawijały się do góry. Upewnijmy się ponadto, że miejsce szczepienia znajduje się kilkanaście centymetrów nad ziemią. Każde młode drzewko powinno zostać przywiązane do palika. Podłoże wokół sadzonki wiśni udeptujemy i formujemy w misę, a następnie podlewamy 5-10 l wody. Ściółkowanie nie jest konieczne, nawet przy sadzeniu jesiennym, ale pozwala zachować w podłożu więcej wody, co jest korzystne zwłaszcza wiosną, gdy temperatury rosną i ziemia szybciej przesycha. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz