Choroby i szkodniki czereśni - przegląd, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki czereśni - przegląd, objawy i zwalczanie

3,4/5 (646 ocen)

Czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych. Niestety, ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych nie jest łatwa, gdyż drzewa mają spore wymagania uprawowe i są podatne na szereg zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Ze względu na niewielką ilość preparatów chemicznych przeznaczonych do ochrony czereśni (zarejestrowanych w MRiRW), w ich uprawie szczególnie istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca miedzy innymi na właściwie przeprowadzanym cięciu, zbieraniu i niszczeniu opadłych owoców i liści z objawami chorób lub z oznakami żerowania szkodników, prawidłowe nawożenie sadu, uprawa odmian odpornych lub mało podatnych na choroby i szkodniki oraz systematyczne przeprowadzanie lustracji drzew pod kątem zdrowotnym.


Do najczęstszych chorób czereśni należą:


Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) - choroba grzybowa, wywołana przez Monilinia laxa, M. fructigena i M. frutcicola

Objawy: pierwsze objawy choroby początkowo widoczne są głównie na kwiatach, które po porażeniu brunatnieją, zasychają i przez następnych kilka miesięcy pozostają na drzewie. Choroba atakuje również korę, powodując powstawanie na jej powierzchni plam i nekroz. Porażeniu ulegają także owoce, na których pojawiają się ciemne plamy gnilne, pokryte nalotem grzybni. Owoce zamierają, przekształcają się w mumie i pozostają na gałęziach przez kilka miesięcy. Wystąpieniu choroby sprzyja ciepła i wilgotna pogoda.

1. Profilaktyka i zwalczanie ekologiczne:

- wycinanie i niszczenie porażonych pędów
- zbieranie i niszczenie chorych owoców
- niszczenie owadów uszkadzających owoce (min. owocówek)
- uprawa odmian odpornych na chorobę np. „Summit”, „Buttera Czerwona”, „Sam”

2. Zwalczanie chemiczne:

- Dymas
- Signum 33 WG
- Switch 62,5 WG
- Rovral Aquaflo 500 SC

Drobna plamistość liści drzew pestkowych - choroba grzybowa: Blumeriella jaapi

Objawy: Powszechna choroba drzew pestkowych, objawiająca się powstawaniem na liściach (V-VII) bardzo licznych, drobnych, początkowo zielonych, następnie brunatniejących plamek. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają, powodując obniżenie wielkości i jakości plonu oraz osłabienie całego drzewa. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza.

1. Profilaktyka i zwalczanie ekologiczne:

- grabienie i niszczenie chorych, opadłych z drzewa liści    

2. Zwalczanie chemiczne:

- Carpene 65 WP
- Mirlo 65 WP
- Syllit 65 WP

Rak bakteryjny drzew pestkowych - choroba bakteryjna: Pseudomonas syringae

Objawy: Choroba może objawiać się na różnych częściach drzewa. Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają, na zawiązkach pojawiają się plamy gnilne prowadzące do ich obumierania, a liście pokrywają się wodnistymi, brunatniejącymi i wykruszającymi się z czasem plamami, otoczonymi jasną obwódką. Najgroźniejsze objawy pojawiają się na konarach i pniach porażonych drzew, na których kora pęka i obumiera, tworząc duże rany z wyciekiem gumy. Pojawieniu się choroby sprzyjają rany i skaleczenia na pniach i gałęziach.

1. Profilaktyka i zwalczanie ekologiczne:

- usuwać porażone części drzewa
- przy silnej infekcji usuwać chore gałęzie lub wycinać całe drzewa
- niszczyć owady powodujące uszkodzenia drewna
- zapobiegać zimowym pękaniom kory
- unikać sadzenia odmian wrażliwych na chorobę (np. „Hedelfińska”, „Van”, „Vapoleon”)
- zabezpieczać rany powstałe przy cięciu (np. Funabenem Plus 03 PA)

2. Zwalczanie chemiczne:

- Champion 50 WP
- Cuproflow 375 SC
- Kocide 101 WP
- Miedzian 50 WP
- Miedzian Extra 350 SC

Zasychanie liści czereśni - choroba grzybowa: Gnomonia erythrostoma

Objawy: Niezbyt częsta choroba czereśni, powodująca powstawanie na liściach żółtawych, szybko ciemniejących plam. Porażone liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego i przez kilka następnych miesięcy pozostają na drzewie. Choroba z reguły nie atakuje owoców, ale osłabia drzewa, które dają mniejsze plony. Wystąpieniu choroby sprzyja pozostawianie pod drzewami opadłych liści.

1. Profilaktyka i zwalczanie ekologiczne:

- usuwanie i niszczenie opadłych liści

2. Zwalczanie chemiczne:

- Z braku środków dedykowanych, można wykonać oprysk Miedzianem 50 WP czytaj dalej...

Koniecznie zobacz