Zastanawiasz się, co może dolegać Twojej czereśni? Poznaj choroby czereśni

Jesteś tutaj:

Zastanawiasz się, co może dolegać Twojej czereśni? Poznaj choroby czereśni

3,4/5 (268 ocen)

Kto nie chciałby zbierać słodkich, pysznych czereśni z własnej działki? Niestety zmorą nawet najwytrwalszego ogrodnika mogą stać się wirusowe, grzybowe i bakteryjne choroby czereśni, które są dużym utrudnieniem w uprawie tych wrażliwych drzewek. Zapobieganie im nie jest jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Zakup sadzonek wolnych od wirusów, odpowiednie formowanie drzew i zabezpieczanie ran po cięciu oraz, w razie konieczności, chemiczne opryski, to gwarancja skutecznej ochrony czereśniowego sadu.


Choroby wirusowe


Choroby wirusowe mają wspólną cechę: są nieuleczalne. Porażone okazy należy jak najszybciej usunąć z sadu. Wirusy rozprzestrzeniają się podczas rozmnażania wegetatywnego, dlatego aby zapobiec niemiłym niespodziankom, kupujemy sadzonki tylko z wykwalifikowanych szkółek, a sami do rozmnażania pobieramy wyłącznie zdrowe zrazy i podkładki.


Nekrotyczna pierścieniowa plamistość

Choroba jest wywoływana przez kilka szczepów wirusów, dlatego zmiany, które pojawiają się na liściach, mogą być różnego rodzaju: obserwuje się chlorozy, nekrozy, skręt liści i enacje  – ciemnozielone, grzebieniowate wypukłości na spodach liści. Porażone drzewko przestaje rosnąć, a z czasem zamiera. Wirusy roznoszą się przez pyłek i nasiona, dlatego nie warto zakładać sadu w odległości mniejszej niż 150 km od najbliższego ogniska choroby.


Szorstkość liści

Jeśli na liściach zauważyliśmy rozmyte, ciemne i jakby tłuste plamy, mamy do czynienia z wirusem szorstkości liści. Z czasem do przebarwień dołączają deformacje, takie jak pogłębienie ząbkowania i nienaturalne wydłużenie liści. Niekiedy na ich spodniej stronie formują się enacje. Wzrost drzewa zostaje zahamowany, a jego pędy silnie gumują.


Złośliwy rak

Chorobę wywołuje wirus krzaczastej karłowatości pomidora. Patogen wnika w tegoroczne, niezdrewniałe pędy czereśni, na których powstają nekrotyczne plamki. Młode gałązki ulegają deformacjom i stają się zgrubiałe. Niekiedy zmiany obserwuje się również na konarach, na powierzchni których powstają silnie gumujące narośle.


Choroby grzybowe


Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

Jeśli wiosną panują wysokie temperatury i wysoka wilgotność, objawy choroby obserwujemy już w fazie kwitnienia. Porażone kwiaty brązowieją i zasychają, ale nie opadają. Grzybnia rozwija się na krótkopędach oraz pędach, a drzewo silnie gumuje. Możliwe są również zakażenia w okresie dojrzewania czereśni – w wyniku obfitych opadów deszczu owoce niektórych odmian pękają i zarodniki grzybów przenikają do krótkopędów. Cały owoc pokrywa się wtedy szarobrązową warstwą sporodochiów, a jeśli nie zostaje zerwany, przekształca się w mumię – siedlisko patogenów. Aby uniknąć dalszych porażeń, chore pędy i mumie usuwamy. W ciepłe i deszczowe lato warto zastosować zapobiegawcze opryski środkami Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC (3 l/ha), Rovral Aquaflo 500 SC (1,25 l/ha), Signum 33 WG (0,75 l/ha) bądź Switch 62,5 WG (0,6-1 l/ha). Pierwszy zabieg wykonuje się podczas pękania pąków kwiatowych, drugi – w pełni kwitnienia. Dodatkowy oprysk może być potrzebny w razie gradobicia lub wystąpienia silnych wiatrów. Szczególnej uwagi wymagają odmiany wrażliwe i średnio wrażliwe na uszkodzenia owoców, np. ‘Burlat’, ‘Hedelfińska’, ‘Rivan’, ‘Schneidera Późna’, ‘Summit’. Wiosną i latem w ramach profilaktyki zwalczamy nasionnicę trześniówkę oraz inne szkodniki uszkadzające owoce.


Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Choroba rozwija się na przełomie maja i czerwca. Na spodniej stronie liści pojawiają się szarawe przebarwienia, a na ich powierzchni z czasem dają się zauważyć charakterystyczne, czerwone kropki. W lipcu zmiany gwałtownie się rozprzestrzeniają – przy wilgotnej pogodzie pojawiają się dodatkowo drobne, białawe zgrubienia. Wkrótce potem chore drzewo zaczyna tracić liście. Defoliacja skutkuje obniżeniem odporności na mróz i spadkiem plonu w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Ponieważ choroba nawraca co roku, jesienią opadłe liście warto opryskać 5% roztworem mocznika, by ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Drobną plamistość na czereśni zwalczamy wyłącznie środkami dodynowymi: Carpene 65 WP, Mirlo 65 WP lub Syllit 65 WP w dawce 1,5 l/ha. Pierwszy oprysk wykonujemy po kwitnieniu, drugi 14 dni później bądź dopiero po zbiorze owoców. Należy jednak pamiętać, że niektóre formy grzyba są odporne na fungicydy dodynowe.


Dziurkowatość liści

Objawem infekcji są niewielkie, okrągłe, brązowe plamki, widoczne na blaszkach liściowych. Z czasem zaschnięta tkanka wykrusza się, a uszkodzone liście przedwcześnie opadają. Porażone pędy należy usuwać, ponieważ patogen zimuje w korze i pąkach. Na przedwiośniu można opryskiwać chore okazy środkami dodynowymi, polecanymi przeciwko drobnej plamistości.


Leukostomoza

Choroba ta występuje na czereśni stosunkowo rzadko, ale jest bardzo niebezpieczna. Leukostomoza o ostrym przebiegu prowadzi do nagłego obumarcia pędów i konarów drzewa. Patogen można zidentyfikować po białych tarczkach grzybni, które pojawiają się na korze silnie porażonej czereśni. Łagodniejsza forma choroby skutkuje zamieraniem młodych pędów. Zainfekowana tkanka pęka, a przy wilgotnej pogodzie wydziela się z niej gęsty, brunatnoczerwony sok. Jako objaw dodatkowy występuje niekiedy srebrzystość liści. Do zakażenia dochodzi wskutek uszkodzeń kory, dlatego przed leukostomozą można się uchronić, zabezpieczając rany na drzewkach pastą ogrodniczą i wykonując opryski środkami dodynowymi po gradobiciu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz