Uprawa hydroponiczna, czyli rośliny rosnące bez ziemi

Jesteś tutaj:

Uprawa hydroponiczna, czyli rośliny rosnące bez ziemi

3,4/5 (141 ocen)

Hydroponika, czyli uprawa hydroponiczna zwana potocznie uprawą  w wodzie, jest tak naprawdę rodzajem uprawy roślin bez gleby, z użyciem pożywek wodnych oraz specjalnych pojemników. Taką uprawę stosuje się między innymi w przemyśle, aby hodować zarówno kwiaty jak i na przykład warzywa na szeroką skalę i w warunkach gdzie standardowa uprawa byłaby niemożliwa. Coraz częściej jednak hydroponikę można stosować na użytek domowy, na przykład przy hodowli kwiatów doniczkowych, zarówno tych kwitnących, jak i o dekoracyjnych liściach. Co ciekawe praktycznie każdą roślinę da się uprawiać w taki sposób. Ponieważ przynosi to wiele korzyści, z pewnością hydroponika będzie się popularyzować także w naszym kraju.

 

Hydroponika w praktyce

 

W tym miejscu skupimy się na uprawie hydroponicznej kwiatów doniczkowych. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Przede wszystkim jest to łatwa i bezproblemowa metoda na uprawę roślin w domu. Dzięki niej konieczność zabiegów pielęgnacyjnych znacząco spada. Trzeba tylko raz na jakiś czas wykonywać pewne niezbędne czynności. Poza tym jest to doskonała metoda na uprawę kwiatów dla osób, które często wyjeżdżają. nie musimy się bowiem martwić, ze nasze kwiaty umrą z braku wody, gdy przed wyjazdem upewnimy się, że będą jej miały pod dostatkiem przez długi czas. Innym plusem jest fakt, że do uprawy kwiatów w wodzie nie potrzebujemy ziemi, mieszanek glebowych itp.

Tak naprawdę jedynym względnym minusem jest koszt nabycia pojemników odpowiednich do hydroponiki a także specjalnego podłoża i nawozu, który rozpuścimy w wodzie.

Uprawa hydroponiczna

Uprawa hydroponiczna

Pierwszym elementem, który będzie nam potrzebny jest naczynie zewnętrzne. Najlepiej by było ceramiczne lub z ciemnego szkła albo tworzywa sztucznego ponieważ nie może przepuszczać wody, być wrażliwe na działanie kwasów i musi być obojętne pod względem chemicznym. Kolejnym niezbędnym detalem jest urządzenie do pomiaru wody w naczyniu, w postaci niewielkiego wskaźnika. Optymalny kształt naczynia zewnętrznego to kula, ponieważ dzięki niemu rozrastające się korzenie rośliny będą miały wystarczającą ilość miejsca. podobnie jak woda z pożywką nawozową. Drugi pojemnik, który będzie umieszczony wewnątrz pierwszego, powinien być wykonany ze sztucznego tworzywa i posiadać otwory, przez które będzie mogła przepływać woda oraz będą mogły wyrastać korzenie. Podłożem najlepszym do naczynia wewnętrznego jest keramzyt, w zasadzie neutralny, ale umożliwia przepływ powietrza między korzeniami roślin oraz utrzymuje roślinę w stabilności.


Rośliny z uprawy zwykłej do hydroponicznej powinniśmy przenosić mniej więcej od kwietnia do czerwca, czyli w okresie, kiedy odbywa się ich najsilniejszy wzrost. Zanim umieścimy korzeń w pojemniku z keramzytem powinniśmy go opłukać i pomoczyć przez 30 minut w wodzie. Następnie do naczynia zewnętrznego wlewamy wodę zgodnie z tym co pokazuje nam wskaźnik. W wodzie najlepiej rozpuszczać nawóz przeznaczony specjalnie do hydroponiki, w granulkach lub kupować niespecjalistyczny, ale taki, który stosuje się właśnie po rozpuszczeniu.

Uprawa hydroponiczna truskawek

Uprawa hydroponiczna truskawek

Co i kiedy?
 

Kiedy już stworzymy uprawę hydroponiczną, musimy co jakiś czas pamiętać o pewnych zabiegach. Z pewnością po jakimś czasie ta regularność „wejdzie nam w krew”. Co około 2 tygodnie sprawdzamy poziom wody, sugerując się wskaźnikiem.

Kiedy zobaczymy, że pokazuje on wskazanie minimalne, pozwólmy keramzytowi nieco przeschnąć i po 3 dniach uzupełnijmy poziom wody do 1/2 poziomu optymalnego. Kiedy wybieramy się zaś na dłuższy wyjazd, możemy wlać do pojemnika zewnętrznego więcej wody. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz