Uprawa hydroponiczna, czyli rośliny rosnące bez ziemi

Jesteś tutaj:

Uprawa hydroponiczna, czyli rośliny rosnące bez ziemi

3,4/5 (141 ocen)

Mniej więcej co kwartał odbywać się będzie się rytuał kąpieli rośliny. Musimy ją wyjąć z pojemnika zewnętrznego i wraz z wewnętrznym podstawić pod wodę o temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Zewnętrzny pojemnik opróżniamy z wody oraz resztek nawozu i myjemy go. Teraz możemy ponownie wsypać nowy nawóz, wstawić do środka pojemnik z kwiatem i dolać wody.

W dwa lub trzy lata po rozpoczęciu uprawy zauważymy, ze korzenie się rozrosły i wymagają podcięcia. Dotyczy to również pędów. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przesadzamy roślinę do większego pojemnika wewnętrznego i ten zewnętrzny także zmieniamy na większy.

Uprawa hydroponiczna warzyw

Uprawa hydroponiczna warzyw

Jak rozwiązywać problemy?
 

Czasami w wyniku naszych niewielkich błędów mogą pojawić się różne niepokojące objawy, ale łatwo im zaradzić. Jeżeli w naczyniu wewnętrznym zauważymy jasny nalot na keramzycie i pędach rośliny, oznacza to wytrącanie się osadu soli mineralnych. Jest to tylko i wyłącznie sprawa estetyki, więc granulki możemy delikatnie umyć.

Kiedy liście żółkną lub schną może to oznaczać zbyt mało lub zbyt dużo składników odżywczych. W pierwszym przypadku warto stosować nawozy o przedłużonym działaniu, w drugim przepłukać pojemnik wewnętrzny pod wodą i zmniejszyć ilość nawozu w pojemniku zewnętrznym.

Gnicie korzeni także może oznaczać przekarmienie rośliny. Pamiętajmy też o konieczności usuwania granulek keramzytu, które wpadły do wozy, ponieważ przez będzie nam trudniej prawidłowo ocenić poziom wody w pojemniku.

Jak widać uprawa hydroponiczna jest prosta, łatwa i przyjemna. Na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie lubią lub nie maja czasu na częste zajmowanie się roślinami, a chcą mieć je w mieszkaniu i cieszyć się ich urokiem. Pamiętajmy, że wcale nie musimy też kupować specjalnych pojemników do tego rodzaju uprawy. Wystarczy znaleźć w domu te odpowiadające jej wymaganiom, jak na przykład kulisty wazon oraz plastikowa doniczka z otworami i już możemy zakładać amatorską uprawę hydroponiczną.

Uprawa hydroponiczna

Uprawa hydroponiczna

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz