Uprawa marchwi

Jesteś tutaj:

Uprawa marchwi

3,6/5 (70 ocen)

Na całym świecie występuje 60 odmian marchwi. Jeden z gatunków, marchew zwyczajna (Daucus carota) uprawiana jest jako warzywo w szerokim wyborze odmian.

Marchew jest rośliną dwuletnią: w pierwszym roku uprawy wytwarza mięsisty korzeń i zieloną nać, natomiast w drugim roku zakwita. Korzenie marchwi są cennym źródłem przede wszystkim prowitaminy A.


Podłoże i siew


Marchew jest warzywem stosunkowo łatwym w uprawie. Najlepsze podłoże do jej uprawy powinno być przede wszystkim lekkie i dobrze spulchnione, wolne od kamieni tak aby korzenie mogły się swobodnie rozwijać i rosnąc prosto w dół. Na glebach ciężkich i wilgotnych wzrost i rozwój korzeni będzie utrudniony: w takich warunkach odmiany długokorzeniowe będą miały tendencję do rozwidlania się i tworzenia korzeni bocznych, a tym samym przydatność kulinarna warzywa będzie mniejsza.  W takim wypadku można również zdecydować się na uprawę odmian o korzeniach krótkich, kulistych. W ziemi ciężkiej i wilgotnej korzenie łatwo gniją i pękają. Ziemię dobrze jest przygotować przekopując ją na głębokość rydla jesienią poprzedniego roku, jednocześnie wzbogacając nawozem mineralnym lub organicznym.

Nasiona możemy wysiewać już w pierwszej połowie kwietnia wprost do gruntu, jeśli wiosna będzie ciepła i sucha. Siejemy wtedy odmiany wczesne, na pierwszy zbiór.  Pod koniec maja i na początku czerwca wysiewa się odmiany przeznaczone do przechowywania, o dłuższym okresie wzrostu. Odległość między rzędami powinna wynosić około 30-40 cm. Odległość pomiędzy roślinami powinna być taka, aby korzenie mogły swobodnie przyrastać na grubość, tj. ok. 5 cm. Dobrze jest wymieszać wcześniej nasiona z żółtym piaskiem lub wysuszonymi fusami kawy, aby wysiew był równomierny.

Aby przyspieszyć kiełkowanie można również zalać nasiona wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić na noc, a następnego dnia wysiać. W sprzyjających warunkach wschody występują po dwóch - trzech tygodniach. Należy także pamiętać, że nie wszystkie nasiona posiadają zdolność kiełkowania, dlatego lepiej jest siać gęściej a późnij przerwać rośliny pozostawiając najsilniejsze siewki. Jeśli pozostawimy rośliny rosnące zbyt gęsto, korzenie będą długie i cienkie.

Marchew

Marchew

Temperatura i wilgotność


Najlepiej rozwija się w temperaturze umiarkowanej, 15-21 st. na stanowisku słonecznym. Jest dość odporna na suszę, jednak utrzymywanie umiarkowanej wilgotności podłoża będzie sprzyjać bujnemu rozwojowi korzeni.

Nawożenie


Dokarmiając rośliny nawozami należy pamiętać, że aby marchew mogła je pobrać z gleby, muszą do niej wniknąć na znaczną głębokość.

Pole marchwi

Pole marchwi

Pielęgnacja


Grządki należy regularnie odchwaszczać robiąc to uważnie, aby wraz z chwastami nie usunąć młodych marchewek. Pewną trudność może sprawiać usuwanie chwastów korzeniących się głęboko.Zbiór i przechowywanie


Najwcześniejsze odmiany można wykopywać już w lipcu. Gotowość do zbioru osiąga po 12-16 tygodniach uprawy. Korzenie przeznaczone do przechowywania nie mogą być okaleczone ponieważ miejsca zranień będą ulegać infekcjom, zarażając pozostałe, zdrowe korzenie. Jeśli wyrywamy korzenie bez użycia narzędzi, ułatwimy sobie zadanie jeśli najpierw lekko wepchniemy korzeń w podłoże, a dopiero później zaczniemy ciągnąć.  Marchew przeznaczona do przechowywania musi dobrze obeschnąć po wykopaniu. W tym czasie wszelki drobne uszkodzenia zaschną i podczas przechowywania patogeny nie będą miały drogi ataku. Przed złożeniem w chłodnym miejscu należy również obciąć nać, tuż nad korzeniem.

Marchew po wyrwaniu

Marchew po wyrwaniu czytaj dalej...

Koniecznie zobacz