Doniczkowa uprawa imbiru w domu

Jesteś tutaj:

Doniczkowa uprawa imbiru w domu

3,1/5 (1342 ocen)

Naturalnym środowiskiem rośliny, z której tworzona jest przyprawa korzeniowa, jaką jest imbir, czyli imbiru lekarskiego, są wyspy Oceanu Spokojnego, jednakże obecnie już go tam raczej nie spotkamy. Nie rośnie nigdzie w formie dzikiej. Dziś roślinę uprawia się w miejscach charakteryzujących się ciepłym klimatem, takich jak Brazylia, Chiny, Indie lub Afryka. Niewiele osób wie, że niewielkim nakładem wysiłku, możemy wyhodować sobie świeży imbir w doniczce, czy pojemniku. Trzeba tylko znać podstawowe zasady jego pielęgnacji.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Pierwszym krokiem jest nabycie świeżego, zdrowego kłącza do zasadzenia, bowiem tak rozmnaża się imbir. Kłącze może być duże, wtedy przed posadzeniem dzieli się je na mniejsze kawałki. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, czy nie jest zgniłe, zbyt miękkie oraz nie nosi na sobie znamion chorób. Kiedy kupujemy imbir w sklepie zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak wygląda ta roślina w uprawie. Otóż ta część, którą wykorzystujemy głównie w kuchni jest częścią podziemną, a z niej wyrastają pędy, na których pojawiają się długie liście.

Przed posadzeniem, podzielone na mniejsze części kłącze musi nieco przeschnąć. Kiedy to się stanie, kawałki przeznaczone do sadzenia można umieścić w doniczce, a najlepiej w dość szerokim i płytkim pojemniku. Chodzi o to, by po bokach było wystarczająco dużo miejsca na rozrośnięcie się kłącza. Najodpowiedniejszy czas na rozpoczęcie uprawy imbiru to wczesna wiosna. Wtedy to szybko pojawiają się pędy, a niekiedy możemy doczekać się nawet kwiatów.

Imbir

Imbir

Aby uprawa imbiru się udała, trzeba przygotować dobre podłoże, najlepiej złożone z luźnej mieszaniny torfu i gliny w proporcjach 2 :1. Kłącza umieszczamy w podłożu na głębokości około 2 cm, a następnie podlewamy. Dobrze jest przykryć pojemnik folią do czasu pojawienia się. pierwszych pędów, co z reguły potrwa około miesiąca. Kiedy już je zobaczymy, folię usuwamy. Imbir lubi stanowisko dobrze oświetlone, można go trzymać na parapecie, a w lecie najlepiej wynieść go na powietrze, także w miejsce słoneczne. W okresie wiosenno-letnim trzeba dbać o stałą wilgotność podłoża w pojemniku czy doniczce. Należy zraszać także liście, lecz tylko wtedy, kiedy słońce nie świeci bezpośrednio, najlepiej w godzinach popołudniowych. Pod koniec lata zmniejsza się zapotrzebowanie imbiru na wodę, by w październiku w ogóle zaniknąć. Wiąże się to z dojrzewaniem kłącza.

Na wiosnę i latem, kiedy roślina jest jeszcze w fazie wzrostu, co dwa tygodnie stosujemy nawóz organiczny. Mowa tu oczywiście o przypadkach, kiedy hodujemy imbir przeznaczony do użytku w kuchni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz