Uprawa sałaty

Jesteś tutaj:

Uprawa sałaty

3,4/5 (54 ocen)

Sałatę (Lectuca sativa) do Polski sprowadziła dopiero królowa Bona, jednak na świecie znana była już w starożytności. Obecnie dostępna jest w handlu przez cały rok i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, głównie do przygotowywania sałatek i kanapek. Jej liście są niskokaloryczne.

Odmiany uprawne sałaty wywodzą się od czterech odmian botanicznych:

- Sałata głowiasta (Lactuca sativa var. capitata)

Wśród odmian sałaty głowiastej wyróżniamy sałaty masłowe oraz kruche, czyli lodowe.

Sałata masłowa jest typem najczęściej uprawianym, wytwarzającym delikatne, miękkie liście ułożone w luźna główkę, natomiast sałaty lodowe produkują liście sztywne, ciasno zawinięte, pęcherzykowate, kruche i delikatne w smaku.

Popularne odmiany sałaty głowiastej masłowej: Ballada, Cud Voorburgu, Edyta, Ewelina, Justyna, Królowa Majowych, Maryna, Oleńka, Rozalka, Syrena

Popularne odmiany sałaty głowiastej kruchej: Beata, Cos, Grazer Krauthauptel 2, Great Lakes 118, Grenada Ożarowska, Królowa lata, Little Gem, Loredo, Maugli, Samba, Tarzan

- Sałata rzymska (Lactuca sativa var. longifolia)

Wytwarza rozetę złożoną z wzniesionych, silnie unerwionych liści. W sprzyjających warunkach produkuje niewielkie główki z wybielonych liści, podobne do główek kapusty pekińskiej. W lodówce można ją przechowywać nawet do trzech tygodni. Ze wszystkich odmian, sałata rzymska zawiera najwięcej cennych składników żywieniowych.

Popularne odmiany sałaty rzymskiej: Maximus, Romaine Verte Maaraichere, Tiara

- Sałata liściowa (dębolistna) (Lactuca sativa var. crispa)

Ten typ sałaty w ogóle nie wytwarza główek, liście ułożone są w luźną rozetę. Późno wybija w pęd kwiatostanowy a w wśród jej odmian znaleźć można te o liściach mocno kędzierzawych oraz w kolorze bordowym (typu ‘lollo rossa’). Smak lekko orzechowy.

Popularne odmiany sałaty liściowej: Bionda, Dubaczek, Lollo Rossa (bordowa), Redin (bordowa)

- Sałata łodygowa (głąbiki krakowskie) (Lactuca sativa var. augustana)

Nieco zapomniany typ sałaty w której częścią jadalną są nie liście lecz mięsiste łodygi. Można je jeść na surowo, a najlepiej smakują solone lub kiszone.

Popularne odmiany sałaty łodygowej: Karola

Uprawa sałaty

Uprawa sałaty

Podłoże i siew


Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny o pH 5,5 – 6,5. Przy produkcji rozsady dobrze sprawdza się włókno kokosowe i torf, a w późniejszej uprawie gleba próchniczna, lekka i przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Sałatę siejemy wprost do gruntu już w kwietniu kiedy podłoże się ogrzeje, bądź wcześniej na rozsadniku. Siewki na miejsca stałe wysadzamy w rozstawie 25x25 cm. Dobrym sposobem przygotowania rozsady jest siew do wielodoniczek. Tak uzyskane sadzonki przesadza się wraz z bryłą ziemi, dzięki czemu system korzeniowy nie ulega uszkodzeniu i sadzonki bardzo dobrze się przyjmują.


Temperatura


Sałata, podobnie jak rzodkiewka jest warzywem krótkiego dnia. Oznacza to, że będzie wytwarzać główki przy dniu trwającym poniżej 14 godzin. Przy dłuższym dniu i wysokiej temperaturze wybija w pędy kwiatostanowe. Sałatę uprawiamy w zakresie temperatur 5-20 °C, zatem najlepsze warunki rozwoju znajduje wiosną i jesienią. Zahartowana uprawa znosi przymrozki nawet do -6°C.Podlewanie


Sałata ma niewielki system korzeniowy, ale dużą powierzchnię liści. Mając to na uwadze, należy dbać o jej prawidłowe nawadnianie – w słoneczne dni sadzonki szybko tracą wodę wyparowując ją przez liście. Jej niedostatek w podłożu skutkuje szybkim więdnięciem i zasychaniem roślin.

Sałata

Sałata czytaj dalej...

Koniecznie zobacz