Odmiany kapusty - przegląd, charakterystyka i przeznaczenie

Jesteś tutaj:

Odmiany kapusty - przegląd, charakterystyka i przeznaczenie

3,4/5 (431 ocen)

Kapusta jest zdrowym, smacznym i uniwersalnym warzywem, chętnie wykorzystywanym w kuchni polskiej. Bez jej udziału trudno byłoby sobie wyobrazić tak tradycyjne polskie potrawy jak bigos, pierogi z kapustą i grzybami, kapuśniak czy kapustę z grochem, dlatego trudno się dziwić, że jej popularność jest w naszym kraju aż tak wysoka. Obecnie znana jest ogromna liczba odmian tego warzywa, różniących się między sobą wyglądem, okresem wegetacji oraz kształtem i wielkością główek, dlatego wybór właściwej odmiany ma duże znaczenie dla powodzenia uprawy. W aktualnym rejestrze COBORU znajdują się między innymi następujące odmiany kapusty:

„Amager Polana” - Kapusta biała. Główki kuliste, zielone, lekko spłaszczone, duże. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa, możliwa do przechowywania. Odporna na pękanie główek

„Benia F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, zielone, średniej wielości. Odmiana wczesna, uprawiana pod osłonami i w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Brunświcka” - Kapusta biała. Główki kuliste, jasno zielone, lekko spłaszczone. Odmiana średnio późna, plenna, polecana do bezpośredniego spożycia, do przetwórstwa i do przechowywania.

„Champ F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, zielone. Odmiana bardzo wczesna, uprawiana pod osłonami, polecana do bezpośredniego spożycia. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Ditmarska Najwcześniejsza” - Kapusta biała. Główki kuliste, jasno zielone, średniej wielości. Odmiana wczesna, uprawiana pod osłonami i w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana ma tendencję do pękania główek.

Odmiana kapusty: GILSON F1

Odmiana kapusty: GILSON F1

„Fantazja F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, lekko wydłużone, nieduże, jasno-zielone. Odmiana wczesna, uprawiana pod osłonami i w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana ma tendencję do pękania główek.

„Fortex F1” - Kapusta biała. Główki eliptyczne, średniej wielkości, szaro-zielone. Odmiana wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Froggy F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, ciemno-zielone. Odmiana średnio późna, polecana do bezpośredniego spożycia, do kwaszenia i do krótkiego przechowywania. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Headstart F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia. Odmiana odporna na pękanie główek i tolerancyjna na choroby.

Odmiana kapusty: LION F1

Odmiana kapusty: LION F1

„Gaja F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, ciemno-zielone. Odmiana wczesna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia. Odporna na pękanie główek.

„Haco”- Kapusta czerwona. Główki kuliste, niezbyt duże, fioletowo-zielone. Odmiana wczesna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przechowywania (późny wysiew). Odporna na pękanie główek.

„Irina F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, średniej wielkości, niebiesko-zielone. Odmiana średnio wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. Nie ma tendencji do pękania główek.

„Jowita F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana późna, bardzo dobra do bezpośredniego spożycia, do przechowywania i do kiszenia.

Kalina F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przechowywania.    Odporna na pękanie główek.

„Kamienna Głowa” - Kapusta biała. Główki kuliste, bardzo duże, zielone. Odmiana późna, polecana do bezpośredniego spożycia, do przechowywania i do przetwórstwa (między innymi do kiszenia). Odmiana wrażliwa na suszę.

„Karlla F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, lekko spłaszczone, duże, szaro-zielone. Odmiana średnio wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia i do kwaszenia. Odmiana odporna na pękanie główek i tolerancyjna na choroby.

„Korund F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przechowywania. Odmiana odporna na pękanie główek oraz tolerancyjna na wciornastki, czerń krzyżowych i mączniaka rzekomego.

„Kasta F1” - Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana średnio wczesna, polecana do bezpośredniego spożycia i do kwaszenia. Odmiana odporna na pękanie główek i tolerancyjna na choroby.

Odmiana kapusty: ROSTOK F1

Odmiana kapusty: ROSTOK F1

“Langedijker Bewaar” - Kapusta biała. Główki kuliste, lekko spłaszczone, bardzo duże, zielone. Odmiana bardzo późna, plenna, bardzo dobra do przechowywania, dobra do bezpośredniego spożycia i do kiszenia.

“Langedijker Bewaar 2” - Kapusta czerwona. Główki kulisto-owalne, średniej wielkości, czerwone. Odmiana późna, polecana do bezpośredniego spożycia i do przechowywania.  Odmiana dobrze się przechowuje i jest plenna (obecnie nie jest ujęta w rejestrze odmian COBORU). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz