Uprawa kalafiora. Wszystko co warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Uprawa kalafiora. Wszystko co warto wiedzieć!

3,3/5 (209 ocen)

Kalafior (Brassica oleracea L. var.botrytis L) to warzywo dość szczególne, którego nie można spotkać w środowisku naturalnym, a jedynie w uprawie. Przyjmuje się, że roślina jest rodzajem mutanta, wywodzącego się od kapusty głowiastej, uprawianej między innymi w Syrii. Nie zmienia to jednak faktu, że warzywo jest jednym z najbardziej lubianych i cenionych warzyw z rodziny kapustnych. Jego szczególny smak sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w kuchni do przygotowywania rozmaitych potraw jak np.: zupy, zapiekanki, potrawki czy sałatki. Najczęściej podawany jest jednak w postaci jarzynki lub mieszanki warzywnej, uzupełniających dania obiadowe. Po krótkiej obróbce termicznej nadaje się także do mrożenia. W artykule ‘uprawa kalafiora’ opisujemy najważniejsze zagadnienia, które mają wpływ na uprawę kalafiorów z sukcesem.


Wartości odżywcze


Kalafior zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na smak, ale także na wysokie wartości odżywcze, gdyż w swoim składzie posiada liczne witaminy (B1, B2, B6, C), białka, mikro i makroelementy (potas, magnez, żelazo, wapń), kwasy organiczne oraz olejki eteryczne (w tym związki siarki, odpowiedzialne za uwalnianie się z warzywa charakterystycznego zapachu podczas gotowania).


Opis


Kalafior jest rośliną jednoroczną, której część jadalną stanowi mocno zredukowany i silnie rozgałęziony pęd kwiatostanowy nazywany różą. Kiedy w odpowiednim czasie róża nie zostanie wycięta, zaczyna się rozrastać, rozluźniać i tworzyć długie pędy zakończone kwiatostanami (dł. ok. 60-70 cm.), tracąc w ten sposób walory użytkowe. Róże kalafiorów w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, kremową, zieloną, fioletową lub fioletowo-zieloną. Rozwijają się one w środku dużej rozety liściowej, złożonej z kilku okazałych, wzniesionych, skórzastych, szaro-zielonych liści osadzonych na grubych, mięsistych, sztywnych ogonkach.

Kalafior

Kalafior


Odmiany


W uprawie istnieje bardzo wiele odmian kalafiorów, różniących się między sobą między innymi długością okresu wegetacyjnego i plennością oraz wielkością, zwięzłością i barwą róż. Dzieli się je głównie na odmiany wczesne, o długości okresu wegetacyjnego ok. 55-70 dni i średnio wczesne, których okres wegetacji wynosi ok. 70-85 dni (należą do nich między innymi: „Pionier”, „Poranek”, „Rober”, „Helsinki”), a także średnio późne, osiągające dojrzałość po 85-100 dniach od wysadzenia rozsady i późne, których róże zbiera się po ok. 100 dniach wegetacji (wśród których znajdują się między innymi: „Burke”, „Agenda F1”, „Miranda”).


Wymagania uprawowe


Kalafior to jednak nie tylko warzywo atrakcyjne i smaczne, ale też trudne do uprawy, gdyż jest jednym z najbardziej wymagających roślin z rodziny kapustnych. Pod jego uprawę należy przeznaczyć stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatrów oraz gleby żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne (ale nie mokre), przepuszczalne i posiadające obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. Kalafior jest też dość wymagający w stosunku do temperatury. Najlepszy dla niego do tworzenia róż jest zakres temperatur wynoszący ok. 14 - 18°C. Przy dłużej trwających okresach z temperaturą poniżej 6-7°C przestaje rosnąć (przy spadkach do -2°C wykształcone róże zamierają), a przy temperaturze powyżej 25°C nie tworzy róż. Na rozwój warzywa ma też wpływ odpowiednia wilgotność podłoża, która w czasie formowania róż powinna wynosić ok. 75-80%. Przy większej lub mniejszej wilgotności róże stają się małe, zdeformowane, źle wybarwione, a często również zaczynają chorować i gniją. Miejsce przyszłej uprawy warzywa nie może być też wcześniej zajmowane przez inne rośliny z rodziny kapustnych. Przerwa w uprawie powinna wynosić ok. 4-5 lat. Kalafior może być natomiast uprawiany między innymi po grochu, bobie i wczesnych ziemniakach.

Odmiany kalafiora

Odmiany kalafiora


Przygotowanie podłoża


Po wybraniu dla kalafiora odpowiedniego stanowiska, należy je właściwie przygotować. W tym celu jesienią w roku poprzedzającym uprawę, zagony należy zasilić dobrze rozłożonym obornikiem lub wiosną przed sadzeniem rozsady, zastosować dobrze rozłożony kompost. Dodatkowo tuż przed uprawą oraz w trakcie wegetacji powinno się zastosować odpowiednie nawozy mineralne. Optymalna dla kalafiorów ilość czystego składnika na 1 ha. wynosi ok. 200-250 kg. N (podany w trzech dawkach: połowę przed sadzeniem, druga połowę w dwóch częściach po ok. 2 tygodniach i po następnych 2 tygodniach) oraz 70-90 kg. P2O5 i 200-240 kg. K2O, podane jednorazowo przed sadzeniem rozsady. Nawozy powinny też zawierać w swoim składzie takie pierwiastki jak bor i molibden, które mają bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój róż kalafiora. Należy jednak pamiętać, że stężenie poszczególnych składników nawozu powinno być dostosowane do żyzności gleby (określonej na podstawie badania składu mineralnego), gdyż kalafior źle reaguje na przenawożenie.

Uprawa kalafiorów

Uprawa kalafiorów


Produkcja rozsady


Kalafior należy do tych warzyw, które w naszym kraju uprawia się wyłącznie z rozsady (jedynie najpóźniejsze odmiany można wysiewać wprost do gruntu, jednak ryzyko dla siewek jest wtedy większe, niż przy produkcji rozsady). Jej produkcja jest równie trudna jak dalsza uprawa warzywa, gdyż siewki są bardzo wrażliwe na temperaturę, niedobór wody i składników odżywczych oraz niedostateczną ilość światła. Są też podatne na choroby grzybowe takie jak zgorzel siwek. W zależności od planowanego terminu zbioru, panujących w danym rejonie warunków klimatycznych i długości okresu wegetacyjnego danej odmiany, nasiona wysiewa się do skrzynek w połowie stycznia - na zbiór wczesny prowadzony pod osłonami, w połowie lutego – na zbiór wczesny w uprawie polowej, od połowy lutego do połowy marca - na zbiór wczesno letni, od połowy marca do końca kwietnia - na zbiór letni (najbardziej ryzykowny ze względu na panujące w tym czasie warunki atmosferyczne: wysoka temperatura, brak opadów, ostre słońce) oraz od końca maja do połowy czerwca – na zbiór jesienny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz