Uprawa kalafiora. Wszystko co warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Uprawa kalafiora. Wszystko co warto wiedzieć!

3,3/5 (209 ocen)

W czasie produkcji rozsady, rośliny powinny mieć zapewnioną dostatecznie dużą ilość rozproszonego światła (łatwo wybiegają), stałą wilgotność podłoża oraz regularne zasilanie w niezbędne składniki pokarmowe. Najbardziej optymalna do ich wzrostu i rozwoju temperatura powinna wynosić w tym czasie ok. 15-20°C. Po osiągnięciu przez siewki wysokości ok. 10-15 cm. i rozwinięciu ok. 4 - 6 liści, rozsada powinna zostać zahartowana (przez stopniowe obniżanie temperatury do poziomu odpowiedniego do dalszego rozwoju czyli 14-18°C) i wysadzona na miejsce stałe pod osłonami lub w polu. Na zbiór wczesny rozsadę sadzi się do gruntu w pierwszej połowie kwietnia, zachowując rozstaw 50 x 50 cm., na zbiór letni rośliny wysadza się w maju, a na jesienny w lipcu, zwiększając rozstaw miedzy sadzonkami do ok. 60-70 x 60-70 (w zależności od danej odmiany).

Zbiór kalafiorów

Zbiór kalafiorów


Zbiór


Kiedy kalafiory zaczną wytwarzać róże, należy rozpocząć ich zacienianie, pozwalające na lepsze wybarwienie główek. W tym celu nad różą tworzy się namiot z liści, ograniczający dostęp nadmiernej ilości światła do wnętrza rozety. Zbór dojrzałych róż kalafiora należy przeprowadzać systematycznie, w miarę ich dojrzewania (pierwsze dojrzałe róże odmian wczesnych, pojawiają się już na początku czerwca). Zbiór kalafiorów jest zadaniem pracochłonnym, a róże są wrażliwe na transport i długie przechowywanie, dlatego warzywo uprawiane jest zwykle głównie przez wyspecjalizowane gospodarstwa ogrodnicze.


Choroby i szkodniki


Kalafior jest nie tylko warzywem trudnym i kłopotliwym do uprawy, ale także podatnym na szereg chorób i szkodników. Do najczęstszych problemów jakie mogą przytrafić się w jego uprawie należą takie choroby jak: brunatnienie róż, bakteryjne gnicie róż, czerń krzyżowych, alternarioza, szara pleśń i mączniak rzekomy oraz szkodniki: bielinek rzepnik i kapustnik, piętnówka kapustnica oraz mszyce. Do ich zwalczania należy wykorzystać jeden z aktualnie dostępnych preparatów ochrony roślin (wybrany z rejestru MRiRW).

Szeroki wybór nasiona kalafiora kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Bibliografia:

 

1. „Warzywnictwo” Z. Legańska, J. Balcerzak ,Wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r.
2. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
3. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
 

Koniecznie zobacz