Nasiona kalafiora - charakterystyka dobrego materiału siewnego

Jesteś tutaj:

Nasiona kalafiora - charakterystyka dobrego materiału siewnego

3,4/5 (20 ocen)

Bogaty w witaminy, smaczny i lubiany kalafior nie zalicza się do najłatwiejszych w uprawie, dlatego też wysokiej jakości nasiona kalafiora to absolutna podstawa obfitego plonu. Jak wybrać najlepszy materiał siewny w bogatej ofercie polskich sklepów? Co trzeba wiedzieć o produkcji nasion, ich przygotowaniu do obrotu i przechowywaniu, by w przydomowym warzywniku odnosić same sukcesy? Zapraszamy do lektury!


Jak wyglądają nasiona kalafiora?


Kalafior (Brassica oleracea L. var. botrytis) należy do rodziny kapustowatych i jest zarazem najmłodszą uprawianą obecnie odmianą kapusty warzywnej. Wykształca jadalne róże – silnie rozgałęzione, specyficznie uformowane szczytowe części łodyg, otoczone rozetą sztywnych liści. W pierwszym roku uprawy powstaje również pęd nasienny, na którym zawiązują się płaskie, żółte kwiaty, zebrane w grona, a następnie owoce w postaci łuszczyn. Znajdują się w nich twarde, kuliste do kanciastych nasiona barwy ciemnoczerwonej, brązowej i niemal czarnej.


Pozyskiwanie nasion kalafiora


Produkcja nasion kalafiora wymaga znacznych nakładów pracy i jest kosztowna. W polskim klimacie utrudnia ją fakt, że rośliny uprawiane z rozsady pozyskiwanej wiosną wykształcają nasienniki zbyt późno, by ich nasiona osiągnęły dojrzałość fizjologiczną przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dlatego też kalafiory na nasiona uprawia się z rozsady, przygotowanej we wrześniu i przetrzymanej do marca w temperaturze 0-5°C, a od marca do kwietnia – w temperaturze 10-15°C. Wyrośnięte siewki z minimum ośmioma parami liści przenosi się do umiarkowanie zwięzłej, średnio ciężkiej gleby, nawiezionej obornikiem w roku poprzedzającym uprawę.  Kalafior ma wysokie wymagania wodne, glebowe i świetlne, a jednocześnie niekorzystnie reaguje na zbyt wysokie temperatury latem, dlatego plantacje nasienne zakłada się przede wszystkim na terenach nadmorskich. Niezwykle istotną rolę odgrywa przy tym obecność zapylaczy na terenie uprawy, plantacja nasienna nie może zatem obyć się bez pni pszczelich.


Zbiór i przygotowanie nasion do obrotu


Nasienniki nadają się do zbioru, kiedy zauważalnie przeschną i zmienią barwę na żółtawobrązową, a zamknięte w nich nasiona ściemnieją do koloru brązowego. Z uwagi na nierównomierne dojrzewanie nasion kalafiora, trudność ich pozyskania i wysoką cenę rynkową, zbiory nasienników przeprowadza się kilkakrotnie. Po dosuszeniu ich pod osłonami wykonuje się omłot, a następnie dalsze suszenie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach. Dostateczne wysuszenie (nawet do 5% wilgotności) znacząco przedłuża żywotność nasion kalafiora. Lepszą jakością cechują się nasiona duże, twarde i nieuszkodzone podczas omłotu. Ogromnie istotne jest także właściwe ich przechowywanie – materiał siewny należy składować w miejscu suchym, przewiewnym, o umiarkowanie wysokiej temperaturze.


Cenione odmiany kalafiora


W wyborze nasion kalafiora znaczącą pomoc stanowi informacja na temat długości okresu  wegetacji danej odmiany, jej plenności oraz koloru róży. Na polskim rynku dostępne są odmiany o różach białych, fioletowych i zielonych. Zwolennicy klasyki zainteresują się sprawdzoną, bardzo wczesną Early Snowball X i średniowczesną Rober o gruboziarnistych, dorodnych różach. Ogrodnicy, którzy chcieliby wprowadzić do ogrodu odrobinę urozmaicenia, powinni natomiast zwrócić uwagę na kalafiory o różach zielonych (Romanesco Natalino) i fioletowych (Di Sicilia Violetto).


Ceny materiału siewnego


Cena materiału siewnego w dużej mierze zależy od popularności danej odmiany – sprawdzone, poszukiwane nasiona kalafiorów producenci sprzedają drożej. I tak np. materiał siewny odmiany Rober kosztuje 3,20-3,60 zł za 1 g. Wcześniejsza, a zatem chętniej uprawiana i droższa Early Snowball X osiąga na polskim rynku cenę 3,00-3,50 zł za 0,5 g. Kalafiory kolorowe można z kolei kupić w cenie ok. 3,50-4,00 zł za 1 g.

Szeroki wybór nasiona kalafiora kupisz tutaj

Literatura:

1. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 370, 380.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 276-279.
3. Skąpski H., Kalafior [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 51-62.  

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz