Nasiona szpinaku - jakie wybrać, jak siać i zbierać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Nasiona szpinaku - jakie wybrać, jak siać i zbierać? Sprawdź!

3,6/5 (124 ocen)

Nasiona szpinaku wzbogacą przydomowy ogród o prawdziwą skarbnicę witamin i cennych minerałów. Podpowiadamy, jaki materiał siewny wybrać, by uniknąć rozczarowań. Przybliżamy tajniki uprawy szpinaku z nasion, przedstawiamy odmiany sprawdzonych producentów i sprawdzamy ich ceny!


Jak wyglądają nasiona szpinaku?


Szpinak wykształca jednonasienne orzeszki w twardych, brązowych okrywach, powstających z listków okwiatu. Nasiona są dość duże i osiągają 3-5 mm długości. 1 g materiału siewnego zawiera ich średnio 70-120. Nasiona szpinaku dopuszczone do obrotu mają zdolność kiełkowania na poziomie 75-90%, ich czystość analityczna wynosi 98%, wilgotność z kolei – 8-13%.


Jakie nasiona szpinaku kupić?


Wybór odmiany szpinaku warto uzależnić od tego, w jakim terminie chcemy go uprawiać i do jakich celów wykorzystamy liście. Informacje na ten temat znajdziemy u dobrego sprzedawcy. Punkt sprzedaży godny zaufania rozpoznamy po tym, że będzie oferował materiał siewny z wykwalifikowanych plantacji nasiennych. Warto zwrócić uwagę na gramaturę oferowanego opakowania i termin przydatności nasion do siewu. Jeśli planujemy zakupy w Internecie, wybierajmy oferty sklepów ogrodniczych, a nie anonimowych sprzedawców.


Uprawa szpinaku na nasiona


Niskie wymagania termiczne szpinaku towarzyszą dość wygórowanym oczekiwaniom w stosunku do gleby, która powinna być przepuszczalna, ale dostatecznie wilgotna i bogata w próchnicę, a przy tym alkaliczna (6,5-7,0 pH). Najwyższy plon liści i nasion zbiera się w pierwszym bądź drugim roku po oborniku, po roślinach okopowych lub motylkowych. Konieczne jest zazwyczaj również wapnowanie, wykonywane jesienią w roku poprzedzającym siew (ok. 10-15 kg wapna na 100 m2 podłoża).

Specyficzne uwarunkowania polskiego klimatu sprawiają, że najbardziej opłacalna jest wiosenna uprawa szpinaku na nasiona. Optymalny termin jej rozpoczęcia to przełom marca i kwietnia. Na 1 ha należy przeznaczyć 20-25 kg nasion, które wysiewa się w rzędach co 35-40 cm, na głębokości ok. 3 cm. Minimalna izolacja przestrzenna od plantacji innych odmian wynosi 700 m, a od gatunków spokrewnionych – 100 m. W przypadku heterozyjnych odmian szpinaku F1 ta norma jest jeszcze bardziej restrykcyjna. Produkcja nasion linii rodzicielskich wymaga odległości 3000 m od innych zasiewów, a produkcja nasion F1 przeznaczonych na sprzedaż – minimum 1000 m. Ważnym zabiegiem dodatkowym jest niszczenie roślin z linii ojcowskiej po zawiązaniu nasion na roślinach matecznych. Spełniając powyższe warunki można uzyskać plon nasion szpinaku wysokiej jakości, wynoszący 1,8-2,2 t/ha.


Zbiór nasion


Owocem szpinaku jest kulisty orzeszek w twardej okrywie. Po osiągnięciu dojrzałości przybiera ona brunatno-brązowy kolor. Zmiana barwy i żółknięcie łodyg to niezawodne oznaki zbliżających się zbiorów, które należy rozpocząć, gdy dojrzeje ok. 70% owoców. Zazwyczaj ma to miejsce w połowie lipca. Zbiory przeprowadza się ręcznie, ścinając lub wyrywając rośliny, albo z użyciem kombajnu zbożowego. Mechaniczny zbiór jednokrotny jest opłacalny tylko po zastosowaniu preparatu przyspieszającego dojrzewanie nasion. Ich wstępne suszenie można przeprowadzić na polu lub pod wiatą, po ułożeniu nasienników w kopkach. Następnie nasiona młóci się, by oddzielić je od łupin, a potem czyści i suszy w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu.


Termin, technika i miejsce siewu


Jako roślina klimatu chłodnego szpinak zwyczajny preferuje niskie temperatury. Jego nasionom do wykiełkowania wystarczą 2-3°C, intensywny rozwój masy zielonej ma natomiast miejsce w temperaturze 15-18°C. Z tego względu warzywo to najlepiej uprawiać wiosną (długi dzień korzystnie wpływa na rozwój liści) bądź jesienią, nie zaś latem – susza i wysokie temperatury gwarantują bowiem przedwczesne wybijanie w pędy kwiatostanowe. Siew bezpośredni przeprowadza się od połowy marca do połowy kwietnia lub od końca lipca do końca sierpnia. Rzędy należy wytyczyć co 15-20 cm, a zalecana głębokość rowków wynosi 3-4 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz