Jakie nasiona rzodkiewki warto wybrać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona rzodkiewki warto wybrać? Sprawdź!

3,5/5 (142 ocen)

Nasiona rzodkiewki cieszą się dużym powodzeniem w sklepach ogrodniczych przez cały sezon, ponieważ to smaczne i bardzo zdrowe warzywo można z powodzeniem uprawiać od wiosny do jesieni. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by zebrać ze swoich zagonów zgrubienia wysokiej jakości i czym kierować się w wyborze nasion rzodkiewki. Prezentujemy też najpopularniejsze odmiany i zdradzamy ich orientacyjne ceny na polskim rynku.


Najlepsze odmiany


Najłatwiej wybrać rzodkiewkę do uprawy w terminie wiosennym i jesiennym. Jeśli plony zamierzamy zbierać latem, należy poszukać nasion odmiany wyselekcjonowanej specjalnie do uprawy letniej, większość z nich źle znosi bowiem wysokie temperatury (18-25°C), powodujące parcenie miąższu i przedwczesne wykształcanie pędów kwiatostanowych. Poszczególne odmiany rzodkiewki różnią się od siebie ponadto kształtem swoich korzeni spichrzowych, czyli zgrubień, ich wielkością (średnio 2-6 cm) oraz kolorem skórki. Typowe kuliste zgrubienia o czerwonej bądź czerwono-białej skórce wykształcają m.in. rzodkiewki Krakowianka, Rowa, Saxa 2 i Carmen, podłużne z kolei – Polanka i Silesia. Rosnącą popularnością cieszy się też rzodkiewka Zlata o kulistych zgrubieniach barwy żółtej, różowa Jutrzenka, fioletowa Malaga, biała Śnieżka i czarna Murzynka. Interesująca nowość na polskim rynku to Mantanhong o czerwonym, delikatnym w smaku miąższu, pokrytym białą skórką. Warto zainteresować się także praktycznymi mieszankami nasion rzodkiewki i marchwi lub rzodkiewki i pietruszki – w takim zestawie rzodkiewka pełni funkcję wyznacznika rzędów, wschodzi bowiem znacznie szybciej niż pozostałe warzywa. W sprzedaży można znaleźć także wartościowe nasiona rzodkiewki na kiełki.


Nasiona rzodkiewki – charakterystyka dobrego materiału siewnego


Nasiona rzodkiewki powstają na szczytach strzelistych pędów, które wyrastają z pąków wierzchołkowych zgrubień. Owoce, skupiające w sobie materiał siewny, mają postać miękkich łuszczyn o długości od 2 do 9 cm i grubości 0,8-2,5 cm. W każdym z nich mieści się od 2 do 12 owalnych, kanciastych, lekko spłaszczonych nasion w kolorze jasnobrązowym. Przed siewem warto zwrócić uwagę na stan nasion – muszą być suche, wybarwione jednolicie, bez nalotów i oznak pleśni. Droższe, ale i efektywniejsze w uprawie są nasiona otoczkowane rzodkiewki. Otoczka zawiera w sobie środki chroniące przed chorobami oraz szkodnikami i składniki pokarmowe, dzięki czemu decydując się na zakup spreparowanego materiału siewnego zyskujemy pewność, że każda siewka z osobna będzie odpowiednio odżywiona i zabezpieczona.
Masa 1000 nasion rzodkiewki waha się od 7,5 do 12,5 g.


Uprawa rzodkiewki na nasiona


Rzodkiewkę, uprawianą zarówno dla jadalnych zgrubień, jak i na nasiona, pozyskuje się z siewu wprost do gruntu bądź z rozsady. Ta druga metoda zakłada produkcję siewek w tunelu foliowym (siew w połowie marca) albo na rozsadniku (siew w pierwszych dniach kwietnia). Zalecana rozstawa między rozwijającymi się siewkami wynosi 5 x 5 cm lub, w przypadku uprawy w rządkach, 3 x 10 cm. Kiedy rzodkiewki zaczną rozwijać zgrubienia, przeprowadza się selekcję negatywną. W jej wyniku na plantacji pozostają jedynie zdrowe okazy, wykazujące wszystkie cechy charakterystyczne danej odmiany.


Zbiór nasion


Do zbioru nasion rzodkiewki należy przygotować się na przełomie sierpnia i września. Wtedy właśnie jej owoce – łuszczyny, osadzone na szczytach pędów – zmieniają kolor na żółty i są już wyraźnie ususzone. Kolejny krok to dalsze dosuszanie łuszczyn, trwające nawet 15-20 dni, i omłot kombajnem zbożowym. Oczyszczony materiał siewny poddaje się następnemu suszeniu w temperaturze 15-18°C, w wentylowanym pomieszczeniu. Odpowiednio przygotowane nasiona zaleca się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.


Gdzie i kiedy wysiewać nasiona rzodkiewki?


Rzodkiewkę uprawiamy na stanowiskach w pełni nasłonecznionych, na wszystkich głęboko uprawionych glebach ogrodowych z wyjątkiem ciężkich glin oraz podłoży suchych i piaszczystych. Późny siew lepiej przeprowadzać na glebach nieco wilgotniejszych, ponieważ niedobory wody, na które szczególnie narażone są późne rzodkiewki, obniżają wartość konsumpcyjną zgrubień. Optymalny odczyn podłoża wynosi przy tym 6-7,4 pH. Z uwagi na skłonność rzodkiewki do kumulowania azotanów zaleca się stosować w jej uprawie nawozy organiczne – kompost i obornik, a unikać preparatów sztucznych, chyba że zdecydujemy się na analizę chemiczną gleby, która pozwoli ustalić optymalne dawki potrzebnych składników mineralnych. Siew na zbiór wiosenny można przeprowadzić od połowy marca do ostatniej dekady maja, w szklani zaś – już w połowie lutego. Jeśli chcemy cieszyć się chrupiącymi zgrubieniami jesienią, ponownie siejemy nasiona rzodkiewki w sierpniu i na początku września. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz