Patison - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

Jesteś tutaj:

Patison - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

3,4/5 (149 ocen)

Patison (Cucurbita pepo var. patisoniana) to ciekawe, choć mało popularne w Polsce warzywo z rodziny dyniowatych. Podobnie jak cukinia i kabaczek jest odmianą botaniczną dyni zwyczajnej, mimo iż na pierwszy rzut oka zupełnie jej nie przypomina. Owoce patisona wyglądają bardziej jak dwa złączone ze sobą, wybrzuszone dyski o falistych brzegach niż okrągłe, wielkie dynie. Ich rozmiary także nie są szczególnie imponujące, gdyż w zależności od odmiany uprawnej mogą mieć od 10 do 20 cm. średnicy. Mimo to ich wartość odżywcza wcale nie jest mniejsza niż wielkiej kuzynki, a poza tym nieduże owoce są delikatniejsze w smaku i łatwiej jest z nich przygotować rozmaite potrawy oraz przetwory. Najbardziej wartościowe są młode owoce, które można spożywać i przetwarzać w całości wraz ze skórką, nieco mniej smaczne i twardsze są dojrzałe patisony, u których częścią jadalna jest głównie mięsista tkanka, pozostająca po obraniu skórki.


Opis


Patisony w przeciwieństwie do dyni mają pokrój krzaczasty, więc nie wymagają dla siebie zbyt dużej ilości miejsca. Rośliny posiadają okazale, dłoniaste liście na długich, mięsistych ogonkach i grube, krótkie łodygi. Ich system korzeniowy jest mocny, ale płytki, dlatego rośliny źle znoszą suszę. Z reguły zakwitają w czerwcu, a pierwsze owoce pojawiają się pod koniec miesiąca. Przy sprzyjającej pogodzie, zbiory można kontynuować aż do końca września.

Patisony - odmiany

Patisony - odmiany


Odmiany


W uprawie znajduje się kilka odmian uprawnych patisonów, różniących się głównie wielkością owoców i kolorem skórki. Wśród nich polecane są głównie odmiany umieszczone w rejestrze COBORU na liście roślin warzywnych: „Disco” i „Polo F1” – wczesne odmiany polskie, dające owoce o biało-kremowej skórce, „Gagat” – odmiana wczesna, o ciemnozielonych owocach, „Okra” – polska, wczesna odmiana o zielonych owocach, „Sunny Delight F1” – zagraniczna odmiana o intensywnie żółtych owocach. W sprzedaży dostępne są także inne odmiany, zwykle zagranicznego pochodzenia jak np. żółty „Scallopini” czy fioletowa „Dark Green Scallopini”.  

Marynowane patisony

Marynowane patisony


Wymagania uprawowe


Patisony, podobnie jak inne warzywa z rodziny dyniowatych, są roślinami wymagającymi i ciepłolubnymi. Najlepiej rozwijają się na stanowisku słonecznym i zacisznym oraz przy temperaturze ok. 20-25°C. Źle znoszą chłody i giną nawet już przy krótkotrwałych spadkach temperatury do 0°C. Z tego względu do gruntu można je wysadzać lub wysiewać dopiero po minięciu zagrożenia wiosennymi przymrozkami (w drugiej połowie maja). Patisony mają też bardzo duże zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. W czasie suszy bezwzględnie wymagają nawadniania, gdyż szybko więdną, a ich owoce karleją. Wysychaniu podłoża może zapobiec ściółkowanie ciemną, przepuszczalną folią ogrodniczą, która nie tylko pozwoli zachować w glebie więcej wilgoci, ale też zapobiegnie rozwojowi chwastów i podwyższy temperaturę gruntu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz