Uprawa cukinii - wymagania, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Uprawa cukinii - wymagania, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (186 ocen)

W ostatnich latach cukinia zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że to warzywo z rodziny dyniowatych, do złudzenia przypominające ogórka (w młodym wieku), jest nie tylko niezwykle smaczne i mało kaloryczne, ale również daje wiele możliwości wykorzystania w kuchni.


Wartości odżywcze


Podobnie jak pomidor, cukinia składa się w dużej mierze z wody, dlatego należy do niskokalorycznej grupy warzyw. Nie wpływa to jednak na zawartość sporej ilości cennych i wartościowych składników odżywczych jak np. soli mineralnych (magnez, wapń, potas, żelazo), witamin (głównie z grupy B oraz witaminy PP, C, K) oraz karotenu. Jej spożywanie poleca się głównie osobom z nadwagą oraz kłopotami ze strony układu pokarmowego (działa odkwaszająco).


Zastosowanie


Cukinii raczej nie spożywa się na surowo, gdyż nie jest tak smaczna jak ogórek, ale już po krótkiej obróbce cieplnej, bardzo zyskuje na smaku, dlatego też najczęściej wykorzystuje się ją do grillowania, zapiekania (nadzianą np. farszem mięsnym), duszenia (sosy mięsne z dodatkiem warzyw), gotowania (znakomite leczo) a nawet przyrządzania deserów (dżem z cukinii). Z powodu dużej zawartości wody, nie jest warzywem odpowiednim do mrożenia i suszenia, można ją natomiast marnować.

>

Przed wykorzystaniem w kuchni należy mieć na uwadze, ze warzywo szybko dojrzewa, dlatego należy je zbierać we wczesnej fazie rozwoju, aby nie stało się twarde i łykowate. Młodych cukinii nie trzeba obierać ze skórki, gdyż jest ona jeszcze dość delikatna, w przeciwieństwie do grubej skóry na starszych owocach. Warto też pamiętać, że cukinia nie ma tak wyrazistego smaku jak np. papryka czy pomidor, dlatego należy przyprawiać ją bardzo ostrożnie i z umiarem. Ciekawostką natomiast może być fakt, iż do spożycia wykorzystuje się również kwiaty cukinii, które obtacza się w gęstym cieście naleśnikowym i smaży się na głębokim oleju.

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii


Czy cukinia to kabaczek?


W tym miejscu warto wspomnieć o pewnych kontrowersjach, związanych z nazewnictwem. Często cukinię określa się mianem kabaczka, co poniekąd jest poprawne, ale nie do końca. Oba warzywa są wprawdzie odmianami dyni zwyczajnej, ale mimo to nieco się od siebie różnią. Wprawdzie ich owoce są bardzo podobne w smaku i wyglądzie (kabaczek jest nieco dłuższy i smuklejszy od cukinii), ale już pokrój roślin jest zupełnie inny. Kabaczek ma formę płożącą i dość szeroko rozpościera swoje pędy, natomiast wyprowadzona od niego cukinia, to dość zwarty i wzniesiony krzaczek, o dużych, pokrytych włoskami liściach. Te cechy mają szczególne znaczenie dla osób, które nie dysponują dużą ilością miejsca pod uprawę warzyw. Dlatego do posadzenia na małych działkach lepszym wyborem będzie cukinia niż kabaczek.

Cukinia

Cukinia czytaj dalej...

Koniecznie zobacz