Uprawa cukinii - wymagania, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Uprawa cukinii - wymagania, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (186 ocen)

Odmiany cukinii


Odmian cukinii do wyboru mamy całkiem dużo, a różnią się one między sobą przede wszystkim plennością oraz kolorem i wyglądem skórki, a także porą dojrzewania. Cukinie mogą więc być żółtopomarańczowe (np. „Atena Polka”, „Golden Delight” ), zielone („Nefertiti”, „Soraya”, „Black Beauty” ), kremowobiałe (np. „Opal”), a nawet zielone w jasne cętki i smugi (np. „Astra Polka”, „Nefryt”,”Nimba”, „Tapir”).

Cukinia

Cukinia

Wymagania uprawowe


Cukinia to warzywo wybitnie ciepłolubne i światłożądne. Oczekuje stanowiska słonecznego i ciepłego (temp. w granicach ok. 20-25 °C), a także osłoniętego przed chłodnymi powiewami wiatru. Z tego względu nie nadaje się do uprawy na terenach z niezbyt ciepłym i pochmurnym latem. W naszym klimacie konieczna jest uprawa z rozsady lub siewu do gruntu po 15.V, gdyż temperatura w okolicy 0°C, właściwie zabija rośliny. Ze względu na wysokie wymagania cieplne i świetlne oraz podatność na choroby grzybowe (brak dostatecznej cyrkulacji powietrza i nadmierna wilgotność podłoża), dość trudno jest uzyskać zdrową rozsadę dobrej jakości we własnym zakresie, dlatego lepiej kupić gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym lub u sprawdzonego sprzedawcy. Siew do gruntu jest łatwiejszy, gdyż właściwe wszystkie niezbędne do rozwoju siewek warunki, spełnia sama natura. Dla pewności wschodów, lepiej jest umieścić w dołku 2-3 nasiona, a po wschodach rośliny przerzedzić (do jednego krzaczka na stanowisku), niż ryzykować nierównym kiełkowaniem.

Poza ciepłem i słońcem, cukinia oczekuje również stałej wilgotności podłoża. Nie lubi wprawdzie gleb podmokłych i ciężkich, ale nie wolno również dopuszczać do przesuszenia krzaczków. Bardzo pomocna może okazać się uprawa na specjalnej, przepuszczalnej folii ogrodniczej lub agrowłókninie, które nie tylko utrzymują wilgoć w podłożu i nie pozwalają na rozwój chwastów, ale również umożliwiają wymianę gazową pomiędzy podłożem i atmosferą oraz dodatkowo nagrzewają glebę.

Miejsce pod uprawę dobrze jest nawieźć kompostem lub obornikiem, gdyż szybko rosnąca cukinia zużywa dużo składników pokarmowych. W zależności od odmiany i terminu sadzenia, cukinia zaczyna dojrzewać na przełomie VI-VII. Owoce powinno zbierać się codziennie, gdyż bardzo szybko rosną i przejrzewają.

Wysokiej jakości nasiona cukinii do siewu kupisz tutaj

Autor :Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz