Rukiew wodna - uprawa, nasiona i wartości odżywcze

Jesteś tutaj:

Rukiew wodna - uprawa, nasiona i wartości odżywcze

3,4/5 (149 ocen)

Rukiew wodna (Nasturtium officinale) jest byliną należącą do rodziny kapustowatych. Delikatne liście mają ciekawy, pikantny smak. Zazwyczaj spożywane na surowo w sałatkach i kanapkach. W stanie naturalnym można ją spotkać w Europie i Azji, choć rozprzestrzeniła się niemal na wszystkie kontynenty. Jest jednym z najstarszych znanych leczniczych i jadalnych warzyw liściowych. Uprawiana była już w antycznym Rzymie. W Polsce uznawana za roślinę rodzimą. Występuje jednak tylko sporadycznie w zachodniej części kraju i zalicza się ją do gatunków zagrożonych. To roślina wodna lub wodno-lądowa, spotkać ją można na łąkach wokół strumieni i potoków lub na terenach okresowo zalewanych.


Opis rośliny


Rośnie w zwartych kępach do 50 cm wysokości. Ma pustą w środku, rozgałęzioną łodygę, wzniesioną lub lekko pokładającą się, może mieć do 1–2 m długości. Pędy bardzo łatwo zakorzeniają się w węzłach. Liście nieparzyście pierzasto złożone, szczytowy większy od pozostałych, o owalnym sercowatym kształcie. Mięsiste, błyszczące listki mają ciemnozieloną, czasem brązowawą barwę i charakterystyczny pikantny smak. Cała roślina specyficznie, ostro pachnie. Od początku lata do połowy jesieni na szczytach pędów pojawiają się małe, białe kwiaty zebrane w typowe dla kapustowatych grona. Owoce to wydłużone łuszczyny, znajdują się w nich drobne nasiona ułożone w dwóch rzędach.


Wymagania


Rukiew wodna rośnie w pobliżu płytkich i wolno płynących wód. Spotkamy ją wzdłuż rowów, w pobliżu źródeł strumieni oraz na terenach okresowo zalewanych. Najlepiej jej w czystej wodzie o odczynie zasadowym i żyznej bogatej w materię organiczną glebie. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu lub półcieniu. Będzie rosła niemal w dowolnym miejscu, jeśli zapewnimy jej stale wilgotne podłoże i sporo światła.


Sposób uprawy


W warunkach naturalnych rukiew wodna rośnie w pobliżu strumieni, nie oznacza to jednak, że jej uprawa jest niemożliwa. Na większą skalę uprawiana głównie w warunkach hydroponicznych. Gatunek ten nie sprawia problemów, dobrze się rozrasta, jako roślina wieloletnia może rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić, to regularne i obfite podlewanie. Z powodzeniem może być sadzona nawet na zwykłej grządce w ogrodzie lub w pojemniku. Co ciekawe, rukiew wodną można sadzić w dołku wyłożonym folią. Wypełnia się go podłożem i co pewien czas obficie zalewa wodą. Gdy zdecydujemy się na uprawę w pojemniku, najprostszą metodą na utrzymanie wysokiej wilgotności jest umieszczenie doniczki w większym naczyniu wypełnionym wodą.


Siew


Rozmnażanie rukwi wodnej jest bardzo proste. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu lub do doniczek. Korzenie siewek są bardzo delikatne, dlatego nasiona lepiej wysiewać od razu we właściwym miejscu. Kiełkują po ok. 8–12 dniach. Pierwszy zbiór możemy przeprowadzić po 50–60 dniach od siewu. Niemal przez cały okres letni mamy możliwość regularnego zbioru świeżych liści. W sklepach możemy kupić świeże liście wraz z łodygami. Część z nich może mieć już korzenie. Jeśli nie, łatwo ukorzenią się w wodzie. Sadzonki umieszczamy w wodzie i ustawiamy w ciepłym miejscu. Gdy korzenie podrosną, uzyskane sadzonki sadzimy w żyznym i wilgotnym podłożu. Należy pamiętać, że roślina ta jest pod ochroną, dlatego sadzonek nie należy pobierać ze stanowisk naturalnych. czytaj dalej...