Kiedy i jak najlepiej siać marchew? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak najlepiej siać marchew? Odpowiadamy!

3,5/5 (681 ocen)

Uprawa marchwi w przydomowym ogrodzie przyniesie doskonałe rezultaty, jeśli zostanie poparta podstawową wiedzą z zakresu wymagań warzyw korzeniowych. Niezwykle istotna jest zwłaszcza odpowiedź na pytanie, jak i kiedy siać marchew.


Wymagania


Pod wysiew marchwi wybieramy stanowisko nasłonecznione, ponieważ warzywa uprawiane w cieniu mają słabo wyrośnięte, zniekształcone i źle wybarwione korzenie. Należy zadbać również o dobrą jakość gleby – powinna być lekka i przepuszczalna, o odczynie 6,0-6,5 pH. Do uprawy marchwi dobrze nadają się podłoża gliniasto-piaszczyste, piaszczysto-gliniaste i torfowe, pod warunkiem, że nie są przesuszone – ich wilgotność powinna wynosić 60-65%. Na glebach suchych wschody są słabe, a rozwój korzeni nierówny. Silne opady i wysoki poziom wody gruntowej z kolei przyczyniają się do pękania oraz gnicia marchwi.

Kolejnym czynnikiem warunkującym jakość plonu jest temperatura. Marchew rośnie najszybciej przy 15-20°C. Jeśli w początkowym okresie wzrostu długo utrzymuje się temperatura poniżej 10°C, warzywom grozi jarowizacja.


Przedplon


W uprawie warzyw korzeniowych należy przestrzegać przynajmniej trzyletniego płodozmianu. Polecanym przedplonem dla marchwi są warzywa cebulowe, kapustne i ziemniaki, których uprawa wymaga starannej pielęgnacji gleby i systematycznego usuwania chwastów.


Termin siewu


Termin wysiewu zależy od typu odmiany, którą planujemy uprawiać. Marchew wczesną na zbiór pęczkowy wysiewamy do gruntu w listopadzie lub w grudniu – by uniknąć wschodów przed zimą. Jej uprawę rozpoczyna się też często na przełomie marca i kwietnia. Każdy, kto dysponuje szklarnią albo inspektem, może przeprowadzić siew już na przełomie lutego i marca, gdy temperatura gruntu pod osłoną osiągnie 5°C. Warto zaznaczyć, że plony z uprawy ozimej możemy zebrać nawet 4 tygodnie wcześniej niż z siewu wczesnowiosennego.

Termin siewu na zbiór letni przypada na koniec kwietnia i pierwszą połowę maja. Nasiona odmian późnych wysiewamy natomiast od połowy maja do początku czerwca.

Uprawa marchwi

Uprawa marchwi


Przygotowanie gleby


Gleba przygotowana do wysiewu marchwi powinna być starannie spulchniona, odchwaszczona i oczyszczona z kamieni. Zaleca się przekopać ją głęboko jesienią, a wiosną ponownie wzruszyć.

Marchew wysiewa się w drugim roku po oborniku lub w pierwszym roku po nawozach zielonych bądź kompoście. Podłoże powinno być zasobne w azot, potrzebny do prawidłowego wzrostu korzeni, oraz potas, niezbędny do ich właściwego wybarwienia. Jeśli wysiewamy marchew po warzywach kapustnych, które wymagają obfitego nawożenia, nie musimy stosować dodatkowego zasilania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz