- 1/2
- Następne
Uprawa marchwi w przydomowym ogrodzie przyniesie doskonałe rezultaty, jeśli zostanie poparta podstawową wiedzą z zakresu wymagań warzyw korzeniowych. Niezwykle istotna jest zwłaszcza odpowiedź na pytanie, jak i kiedy siać marchew.
Wymagania
Pod wysiew marchwi wybieramy stanowisko nasłonecznione, ponieważ warzywa uprawiane w cieniu mają słabo wyrośnięte, zniekształcone i źle wybarwione korzenie. Należy zadbać również o dobrą jakość gleby – powinna być lekka i przepuszczalna, o odczynie 6,0-6,5 pH. Do uprawy marchwi dobrze nadają się podłoża gliniasto-piaszczyste, piaszczysto-gliniaste i torfowe, pod warunkiem, że nie są przesuszone – ich wilgotność powinna wynosić 60-65%. Na glebach suchych wschody są słabe, a rozwój korzeni nierówny. Silne opady i wysoki poziom wody gruntowej z kolei przyczyniają się do pękania oraz gnicia marchwi.
Kolejnym czynnikiem warunkującym jakość plonu jest temperatura. Marchew rośnie najszybciej przy 15-20°C. Jeśli w początkowym okresie wzrostu długo utrzymuje się temperatura poniżej 10°C, warzywom grozi jarowizacja.
Przedplon
W uprawie warzyw korzeniowych należy przestrzegać przynajmniej trzyletniego płodozmianu. Polecanym przedplonem dla marchwi są warzywa cebulowe, kapustne i ziemniaki, których uprawa wymaga starannej pielęgnacji gleby i systematycznego usuwania chwastów.
Termin siewu
Termin wysiewu zależy od typu odmiany, którą planujemy uprawiać. Marchew wczesną na zbiór pęczkowy wysiewamy do gruntu w listopadzie lub w grudniu – by uniknąć wschodów przed zimą. Jej uprawę rozpoczyna się też często na przełomie marca i kwietnia. Każdy, kto dysponuje szklarnią albo inspektem, może przeprowadzić siew już na przełomie lutego i marca, gdy temperatura gruntu pod osłoną osiągnie 5°C. Warto zaznaczyć, że plony z uprawy ozimej możemy zebrać nawet 4 tygodnie wcześniej niż z siewu wczesnowiosennego.
Termin siewu na zbiór letni przypada na koniec kwietnia i pierwszą połowę maja. Nasiona odmian późnych wysiewamy natomiast od połowy maja do początku czerwca.
Uprawa marchwi
Przygotowanie gleby
Gleba przygotowana do wysiewu marchwi powinna być starannie spulchniona, odchwaszczona i oczyszczona z kamieni. Zaleca się przekopać ją głęboko jesienią, a wiosną ponownie wzruszyć.
Marchew wysiewa się w drugim roku po oborniku lub w pierwszym roku po nawozach zielonych bądź kompoście. Podłoże powinno być zasobne w azot, potrzebny do prawidłowego wzrostu korzeni, oraz potas, niezbędny do ich właściwego wybarwienia. Jeśli wysiewamy marchew po warzywach kapustnych, które wymagają obfitego nawożenia, nie musimy stosować dodatkowego zasilania. czytaj dalej...