Kiedy i jak siać warzywa? Optymalne terminy i techniki

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak siać warzywa? Optymalne terminy i techniki

3,6/5 (732 ocen)

Warzywa najprościej jest kupić w sklepie lub na targu, jednak nigdy nie będą tak smaczne, jak te wyhodowane samodzielnie. Jeśli więc posiadamy ogród, niewielką działkę lub choćby balkon, warto wygospodarować nieco miejsca na własny warzywnik. Większość warzyw uprawianych w naszym kraju, to gatunki jednoroczne lub traktowane jak jednoroczne, dlatego pozyskuje się je głównie z nasion. Aby jednak wyprodukować w ten sposób własne rośliny, należy bliżej przyjrzeć się ich wymaganiom i przestrzegać kilku podstawowych zasad prawidłowego siewu i produkcji rozsady. Bardzo istotna jest odpowiedź na pytanie kiedy siać warzywa i jak to zrobić prawidłowo. Poniżej wyjaśniamy kiedy i jak siać warzywa, aby cieszyć się obfitym plonem.


Terminy i techniki siewu


Dla powodzenia uprawy własnych warzyw, najważniejszą sprawą jest przestrzeganie odpowiedniego terminu siewu oraz dobór miejsca uprawy. Warzywa posiadające długi termin wegetacji oraz przeznaczone na przedplon należy wysiewać już na początku roku. Niektóre z nich można siać wprost do gruntu, gdy tylko ziemia na dobre odmarznie (np. bób), inne natomiast wymagają siewu pod osłonami (np. papryka, ogórek, pomidor), gdyż pochodzą z ciepłego klimatu i nie są w stanie znieść niskich temperatur panujących na zewnątrz w marcu lub kwietniu.

Pod koniec marca lub na początku kwietnia, wprost do gruntu możemy wysiać: groch, bób, marchew, pietruszkę, koper, rzodkiewkę i szpinak. Panujące w tym okresie warunki atmosferyczne są dla nich szczególnie wskazane, gdyż niezbyt wysoka temperatura (do kiełkowania wystarcza im ok. 2-6°C) i duża wilgotność powietrza ma korzystny wpływ na ich kiełkowanie i rozwój. Nie bez znaczenia jest także długość dnia. Wczesną wiosną dzień jest jeszcze dość krótki, dlatego to dobry moment na wysiew roślin dnia długiego, które wybijają w pęd kwiatostanowy, kiedy nasłonecznienie przekracza 14 godzin na dobę (np. sałata, rzodkiewka czy szpinak).

Następny dobry termin ich uprawy to druga połowa lata (k. VIII). Warzywa, które wydadzą pęd kwiatostanowy, nie są już ani smaczne, ani wartościowe, dlatego nie będą się już nadawały do spożycia. Cześć gatunków wczesną wiosną (k. III - pocz. IV) można też wysiewać w nieogrzewanych tunelach lub inspektach, co pozwoli ochronić je przed gwałtownymi spadkami temperatur i przyspieszy plonowanie (np. sałata, rzodkiewka, koper, cebula z dymki).

Kiedy temperatura na zewnątrz nieco się ustabilizuje (zwykle pod koniec kwietnia), do gruntu możemy wysiewać: cebulę, sałatę, buraki ćwikłowe, kalarepę oraz koper.

Po minięciu zagrożenia wiosennych przymrozków czyli w połowie maja, do gruntu wysiewa się warzywa ciepłolubne takie jak fasola, dynia, cukinia czy ogórek. Nasiona do gruntu można wysiewać w rzędy, przerywając zbyt gęste wschody (np. marchew, pietruszka, burak), punktowo (np. rzodkiewka, nasiona otoczkowane) lub gniazdowo czyli po 2-3 w jednym dołku (np. bób, fasola).

Siew warzyw


Produkcja rozsady


W naszym klimacie część warzyw uprawia się głównie z rozsady. We własnym zakresie rozsadę możemy wyprodukować tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednio ciepłe (dla kapusty ok. 17-20°C do skiełkowania oraz ok. 13-16°C podczas wzrostu siewek, dla gatunków ciepłolubnych np. papryki, pomidorów, przez cały okres produkcji rozsady ok. 22-25 °C) oraz bardzo widne pomieszczenie (czasem wskazane jest również doświetlanie). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz