Siew pietruszki korzeniowej i naciowej

Jesteś tutaj:

Siew pietruszki korzeniowej i naciowej

3,7/5 (85 ocen)

Pietruszka korzeniowa


Najlepszym terminem siewu pietruszki korzeniowej jest wczesna wiosna (zwykle koniec marca lub na początek kwietnia), gdy obeschnie wierzchnia warstwa gleby. Duże zapasy wody w glebie umożliwiają wtedy szybkie i wyrównane wschody roślin.  Możliwe jest stosowanie siewu przedzimowego, najczęściej w listopadzie i grudniu, ale tylko w przypadku, kiedy gleby są lżejsze. Wówczas wysiewa się od 5 do 6 kg nasion/ha.


Nasiona


Bardzo ważna jest jakość nasion, które powinny charakteryzować się wysoką zdolnością kiełkowania. Tylko nasiona o takich właściwościach gwarantują uzyskanie równomiernych wschodów i wyrównanej obsady roślin. Moczenie w ciepłej wodzie (20-30°C) przez dobę, a następnie przetrzymywanie nasion w tej samej temperaturze przez kilka dni, znacznie przyśpiesza ich kiełkowanie. Tak przygotowanie nasiona muszę być wysiewane w wilgotną glebę, jeszcze przed ich skiełkowaniem.

Metoda siewu


Pietruszka jest rośliną, na którą negatywne wpływa przesadzanie, dlatego zalecane jest uprawianie z bezpośredniego siewu nasion na miejsce stałe lub z rozsady doniczkowej.

W uprawie pietruszki stosuje się 3 rodzaje siewu: rzędowy, pasowy lub wstęgowy – na głębokości od 1,5 do 3 cm (na glebach torfowych 4 cm). Siew wykonuje się siewnikiem wyposażonym w kółka ugniatające glebę za redlicami.

Pietruszka korzeniowa

Pietruszka korzeniowaRozstawa rzędów


Rozstawa rzędów i zagęszczenie roślin zależne jest od sposobu pielęgnacji roślin i celu uprawy.

Na redlinach wysiewa się pietruszkę w rzędy od 25 do 45 cm, na głębokości od 1,5 do 2 cm. Na glebach lżejszych sieje się głębiej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz