Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

3,4/5 (564 ocen)

Chyba żadne warzywo nie cieszy się tak wielką popularnością i uwielbieniem jak aromatyczne i soczyste pomidory koktajlowe. Trudno się temu dziwić bo są one nie tylko bardzo zdrowe, ale również wyróżniają się wybornym smakiem. Poza tym możliwości ich wykorzystania w kuchni są właściwie niezliczone. Pomidory stanowią podstawowy składnik letnich sałatek, surówek, chłodników, orzeźwiających soków oraz popularnego leczo. I mimo iż najchętniej są spożywane latem, sięga się po nie również przez pozostałą część roku. Znakomicie nadają się do smażenia, gotowania, wekowania, a nawet mrożenia, dlatego też są doskonałym dodatkiem do sosów, dań kuchni śródziemnomorskiej (risotto, pizza, spaghetti) oraz zup (przede wszystkim pomidorowej). Przyrządza się z nich również przeciery i ketchupy, a suszonymi aromatyzuje się oleje bądź dodaje do potraw gotowanych bądź pieczonych.


Wartości odżywcze


Pomidory koktajlowe składają się głównie z wody, dlatego mają małą wartość kaloryczną, mimo to zawarte w nich substancje odżywcze są nie do przecenienia. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim związki mineralne z potasem na czele (również fosfor, wapń, magnez, sód i inne), witaminy (ogromna ilość wit. C oraz A, B, K), kwasy organiczne (foliowy, szczawiowy) biotynę i mnóstwo innych wartościowych składników. Czerwone owoce obfitują dodatkowo w likopen (lepiej przyswajalny po przetworzeniu np. w postaci ketchupu lub z dodatkiem tłuszczu), a żółte i pomarańczowe w karoten.

Pomidory koktajlowe

Pomidory koktajlowe

Własna uprawa


Z pewnością każdy miłośnik tych wspaniałych warzyw, chciałby móc samodzielnie je wyhodować i bez ograniczeń delektować się ich smakiem. Jest to jak najbardziej osiągane, o ile mamy do dyspozycji choćby niewielki balkon od strony dostatecznie widnej (np. południowo-wschodniej) i nieco dobrych chęci. Wprawdzie wielkoowocowe odmiany wymagają sporo zachodu i zwykle uprawia się je pod osłonami bądź w gruncie, ale za to ich mniejszy odpowiednik tzw. pomidory koktajlowe, można już z powodzeniem uprawiać również w balkonowej skrzynce. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane, o ile przestrzega się kilku podstawowych zasad.

Rozsada


Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania rozsady, gdyż w naszym klimacie jest to najlepszy sposób uprawy tych ciepłolubnych warzyw. Nasiona odpowiedniej odmiany wysiewa się w III-IV do skrzynek i przechowuje w miejscu widnym oraz ciepłym. Po ukazaniu się 4 listków na siewkach, rośliny należy przepikować do pojedynczych pojemników i ustawić w miejscu bardzo widnym i ciepłym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Dość trudno uzyskać dorodną rozsadę we własnym zakresie, o ile nie posiada się ogrzewanego inspektu lub szklarni (w nieodpowiednich warunkach świetlnych, wilgotnościowych i cieplnych, szybko się wyciągają i mogą zapadać na choroby grzybowe), dlatego lepiej kupić gotowe, zdrowe sadzonki u sprawdzonego hodowcy bądź w centrum ogrodniczym. Na zewnątrz wysadza się je dopiero po 15.V i to bez względu na to, czy będą uprawiane w gruncie czy w pojemnikach. Jeśli mają rosnąć w skrzynkach balkonowych, głębokość pojemnika nie powinna być mniejsza niż 20 cm. a w typową skrzynkę o długości ok. 40 cm. nie powinno się wsadzać więcej niż jeden krzaczek (silnie rosnące) bądź maksymalnie dwa (karłowe).

Pomidory koktajlowe

Pomidory koktajloweWymagania uprawowe


Warzywa oczekują podłoża zasobnego w składniki pokarmowe, próchniczego oraz stosunkowo lekkiego. Nie lubią gleb zimnych, ciężkich i podmokłych. W skrzynce można je posadzić do specjalnej mieszanki przeznaczonej pod uprawę warzyw, ale równie dobrze poradzą sobie w typowej ziemi kwiatowej. Wprawdzie oczekują nawożenia, ale w uprawie na własny użytek, zdecydowanie lepiej wykorzystać do tego celu nawozy naturalne niż mieszanki sztuczne (np. kompost, biohumus, rozcieńczona gnojówka z pokrzyw). Szczególnie cenna jest właśnie gnojówka z pokrzyw, bogata w składniki mineralne i ważny dla pomidorów potas, pozwalający na ładne wybarwienie owoców. Kolejny warunek powodzenia uprawy to właściwe stanowisko i temperatura. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz