Uprawa pomidorów w gruncie

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów w gruncie

3,5/5 (398 ocen)

Pomidor jest rośliną, należącą do rodziny psiankowatych i pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiany od ośmiu tysięcy lat. W Polsce pomidor jest bardzo popularnym warzywem, które praktycznie stanowi dodatek do każdego dania w postaci sosu, przecieru, sałatki warzywnej lub przyprawy. Nic więc dziwnego, że nie jeden ogrodnik i działkowiec pokusił się o uprawę tego soczystego warzywa, zawłaszcza, że pomidory z domowej uprawy są najsmaczniejsze. Pomidory uprawiane biologicznie, bez dodatku chemii, są źródłem witamin i minerałów, przy czym mają bardzo niską wartość kaloryczną. Dobroczynne działanie na nasz organizm mają zawarte w pomidorze witaminy A, B1, B2, K, C, PP oraz minerały i składniki odżywcze typu fosfor wapń, żelazo, sód, kwas jabłkowy i cytrynowy, cukry oraz likopen.

Pomidory są również polecane osobom na diecie, ponieważ miąższ tych warzyw składa się w dużej mierze z wody (ponad 90%) i błonnika, który szybko zaspakaja głód. Obecnie istnieje wiele odmian pomidorów, które nie są wymagające w uprawie. Aby nasze pomidory dobrze plonowały wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki uprawowe i systematycznie pielęgnować warzywa.


Stanowisko, płodozmian


Pomidory uwielbiają słońce i miejsca osłonięte od wiatru. Stanowisko w pełni nasłonecznione sprawi, że nasze owoce będą miały błyszczącą skórkę i soczysty miąższ.

Jeżeli chodzi o glebę, to pomidory najlepiej jest uprawiać na podłożu piaszczysto-gliniastym, ciepłym, wilgotnym i o lekko kwaśnym odczynie (współczynnik pH 5,5-6,5).

Przy uprawie pomidorów koniecznie należy stosować płodozmian, co oznacza, że pomidory można posadzić na tym samym stanowisku dopiero po 4 latach. Ponadto pomidorów nie sadzi się po warzywach, należących do tej samej rodziny, czyli po ziemniakach, papryce lub oberżynie. Dobrym przedplonem dla pomidorów są rośliny o krótkim okresie wegetacji, np. kalarepa, rzodkiewka albo sałata. Pomidory będą również obficiej rosły, jeśli zasadzimy w ich pobliżu czosnek, pietruszkę, bazylię, seler naciowy albo szparagi. Wymienione rośliny skutecznie przeciwdziałają szkodnikom, które lubią atakować pomidory, np. mączlikowi.

Odpowiednie rozplanowanie uprawy pomidorów i innych warzyw na naszej działce czy ogrodzie sprawi, że rośliny będą naturalnie chronione przed groźnymi chorobami i atakami insektów, które z łatwością są w stanie zniszczyć całą plantację. Uprawianie na tym samym stanowisku jednej rodziny roślin powoduje zasiedlanie się w glebie patogenów i larw szkodników.

Pomidory


Przygotowanie rozsady


Nasiona wysiewamy pod koniec marca, tak aby w połowie maja gotowe sadzonki można już było przenieść do gruntu. Rozsadę można przygotować w szklarni albo w pojemnikach, inspektach i skrzynkach ustawionych na parapecie. Pojemniki należy wypełnić ziemią uniwersalną wymieszaną z torfem. Aby nasiona zaczęły kiełkować temperatura w dzień powinna wynosić ok. 20-25ºC, natomiast w nocy nie powinna spadać poniżej 15ºC. Kiedy pojawią się pierwsze dwa liście, sadzonki przenosimy do pojedynczych, małych pojemników, albo pikujemy do skrzynek w rozstawie 8x8 cm. Rośliny umieszczone już w pojemnikach powinny się nadal znajdować w ciepłym pomieszczeniu.


Sadzenie do gruntu


Pomidory z reguły sadzi się w drugim roku po zastosowaniu obornika. Jeżeli nasze podłoże nie jest odpowiednio kwaśne, rok przed zasadzeniem należy glebę wapnować. Sadzonki przenosimy na wyznaczone miejsce do gruntu w drugiej połowie maja, kiedy nie ma zagrożenia minusowej temperatury. Przed zasadzeniem roślin do gruntu należy je zahartować, tzn. ograniczyć znacznie podlewanie. Sadzonki umieszczamy w gruncie w rzędach 50x45 cm, najlepiej w czasie pochmurnych dni. Gleba, na której sadzimy pomidory musi być ciepła i wilgotna. Przez pierwsze dni po posadzeniu, rośliny należy obficie podlewać, tak żeby sadzonki się przyjęły. Podlewanie jest bardzo ważne, ponieważ brak wody w tym okresie może skutkować nieukorzenieniem się pomidorów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz