Właściwe sadzenie pomidorów

Jesteś tutaj:

Właściwe sadzenie pomidorów

3,3/5 (702 ocen)

Nic nie cieszy tak, jak zbiór pomidorów z samodzielnie wysianych i wyhodowanych roślin. Kosztuje to sporo pracy, ale satysfakcja jest ogromna. Jednak bez względu na to, czy rozsadę przygotujemy własnoręcznie czy zakupimy na okolicznym targu, nim będziemy mogli zebrać wyśmienite owoce minie jeszcze trochę czasu. Aby nasze oczekiwanie zostały spełnione o sadzonki pomidorów należy odpowiednio zadbać.


Przygotowanie rozsady


Pomidory do rozsady wysiewamy w wielodoniczkach, skrzynkach i ciepłych inspektach w trzeciej dekadzie marca i pierwszej dekadzie kwietnia. Sadzonki gotowe są do rozsady na miejsca stałe po 50-60 dniach uprawy. Wcześniej jednak młode siewki należy przepikować, ponieważ czynność ta stymuluje rozwój gęstego systemu korzeniowego. Młode rośliny powinny jak najwięcej korzystać z wiosennego słońca, aby były silne, krępe i przygotowane do dalszej uprawy. Kiedy jednak podczas wzrostu siewek brakuje słonecznych dni, roślinki są blade, wybiegnięto i wątłe, do bezpośrednich promieni słonecznych należy przyzwyczajać je stopniowo, aby nie uległy poparzeniu. Prawidłowo wyrośnięte rośliny, gotowe do przesadzenia powinny mieć około 5-7 liści właściwych. W tunelach foliowych zahartowaną rozsadę sadzi się zwykle na początku maja.

Kiełkujące pomidory w doniczkach torfowych

Kiełkujące pomidory w doniczkach torfowych

Wysadzanie na miejsca stałe


Pomidory wytwarzają głęboki system korzeniowy i wymagają gleby mocno próchnicznej. Podłoże trzeba wcześniej przygotować, przekopując je na głębokość co najmniej 30 cm i w razie potrzeby nawieźć. Przed wysadzeniem roślin na stałe miejsca rozsadę należy obficie podlać. Sadzonki umieszczamy w podłożu głęboko, aż po pierwsze liście właściwe. Posadzone w ten sposób, wytworzą korzenie przybyszowe na całej powierzchni zagłębionej łodygi, co będzie sprzyjać efektywniejszemu pobieraniu wody i soli mineralnych a cała roślina zyska więcej stabilności. Jeśli rozsada jest nadmiernie wyrośnięta lub wybujała, należy umieścić rośliny w dołku pod kątem około 45°, aby jak największa jej część znalazła się pod ziemią.

Uprawiając pomidory w gruncie odmiany wysokorosnące rozmieszczamy w rozstawie 80-100 na 40-60cm. Odmiany karłowe mogą rosnąć bliżej, co 60-70 x 40-50 cm.

Sadzonki pomidorów

Sadzonki pomidorów


Zabiegi pielęgnacyjne


Tuż po posadzeniu rośliny obficie podlewamy co sprzyja zakorzenieniu i osiadaniu podłoża, które będzie ściśle przylegać do korzeni. Wokół każdej rośliny można uformować niewielkie zagłębienie, aby woda nie rozlewała się na boki a trafiała wprost do korzeni. Dobrym sposobem będzie także umieszczenie doniczki (z dużymi otworami odpływowymi) w pobliżu korzeni i zagłębienie jej w glebie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz