Właściwe sadzenie pomidorów

Jesteś tutaj:

Właściwe sadzenie pomidorów

3,3/5 (699 ocen)

Podlewając sadzonkę lejemy wtedy wodę wprost do doniczki. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie wiązania owoców, jeśli więc opadów jest niewiele należy rośliny dodatkowo nawadniać. Doskonałym nawozem, którym możemy wzbogacić wodę a jednocześnie środkiem wzmacniającym jest płynny nawóz z ziela pokrzywy.

 

Zobacz także: Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

 

Wszystkie warzywa psiankowate, w tym także i pomidory są wyjątkowo ciepłolubne. Należy je sadzić po tzw. „zimnej Zośce” czyli po 15 maja, kiedy mija niebezpieczeństwo przymrozków. Odpowiednią porą będzie popołudnie słonecznego dnia, kiedy gleba jest nagrzana słońcem. Wybierając taką porę dnia ograniczymy więdnięcie roślin spowodowane transpiracją, a woda którą podlaliśmy sadzonki nie wyparuje tak szybko jak w ciągu dnia. Utrzymaniu wilgoci w podłożu oraz jego ciepłoty sprzyja ściółkowanie powierzchni. Do tego celu znakomicie nadają się: czarna folia, włóknina, słoma lub kora. Dodatkową korzyścią ze ściółkowania jest uniemożliwienie rozwoju chwastów.

Sadzenie pomidorów

Sadzenie pomidorów

Jeśli wybierzemy wcześniejszy termin sadzenia, warto ochronić rośliny przed przymrozkami osłaniając je na noc agrowłókniną, lub nawet przykrywając każdą sadzonkę przezroczystą butelką PET z odciętym dnem.

Wiotkołodygowe odmiany pomidorów będą wymagały podpór. Palikowanie najlepiej przeprowadzić jeszcze w momencie sadzenia, kiedy rośliny nie są zakorzenione i wbijany słupek nie uszkadza systemu korzeniowego. Sadzone rośliny kierujemy w stronę palików. W uprawie pod osłonami do każdej rośliny przywiązuje się sznurek w dolnej części łodygi którą następnie okręca się dookoła niego.

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz