Uprawa rzodkiewki

Jesteś tutaj:

Uprawa rzodkiewki

3,4/5 (266 ocen)

Rzodkiewka (Raphanus sativus) jest wśród warzyw prawdziwą rekordzistką jeśli wziąć pod uwagę okres, który upływa od wykiełkowania do zbioru warzywa. Średnio wynosi on bowiem tylko 30 dni! Z tego powodu zazwyczaj jest uprawiana jako przedplon i poplon. Aby maksymalnie wykorzystać miejsce na zagonach, można ją uprawiać tam, gdzie później będą rosły rośliny dyniowate, które zwykle potrzebują dużo miejsca do rozwoju.

Rzodkiewka jest warzywem krótkiego dnia. Oznacza to, że najlepiej rośnie wiosną i jesienią. Posiana latem zwykle nie wytwarza tak dorodnych zgrubień, natomiast dość szybko zakwita, zwłaszcza jeśli rośnie w pełnym słońcu. Korzystne jest wtedy lekkie ocienienie, np. przez warzywa tyczne jak fasola lub groch.


Podłoże i siew


Rzodkiewkę wysiewa się od razu na miejsca stałe. Ma małe wymagania pokarmowe i dobrze rośnie na każdej glebie, jednak najlepiej na lekkiej i próchnicznej. Wysiewy można rozpocząć już w marcu, w temperaturze 2-3°C i kontynuować aż do maja, a następnie od sierpnia do przymrozków. Wymaga stanowiska słonecznego. Nasiona bardzo szybko kiełkują, bo zwykle już po kilku dniach. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić do 2 cm, jeśli więc rosną za gęsto należy wykonać przerywkę – najlepiej po deszczu, aby nie uszkodzić pozostałych siewek. Dobrze jest wysiewać rzodkiewką regularnie co kilka dni, aby zapewnić sobie zapas warzywa i regularne zbiory. Siać należy na głębokość około 1cm. Ważne, żeby wszystkie nasiona znalazły się na tej samej głębokości, ponieważ te wysiane płycej wykiełkują szybciej i zacienią pozostałe a brak światła wpływa ujemnie na wytwarzanie dorodnych korzeni.

Uprawa rzodkiewki

Uprawa rzodkiewki

Podlewanie


Przy uprawie rzodkiewki ważne jest zapewnienie właściwej wilgotności podłoża. W glebie suchej rzodkiewka będzie długo rosnąć, korzenie będą ostre w smaku i łykowate, a przy tym będą parcieć. Przy nadmiernej wilgotności natomiast rzodkiewki mogą pękać i być wodniste. Bujniej także będę rosnąć liście kosztem korzeni. Przy umiarkowanej, stałej wilgotności korzenie będą delikatne i jędrne.

 

Przechowywanie


Rzodkiewkę można przechowywać przez kilka dni w lodówce, zamkniętą szczelnie w pojemniku lub foliowym worku, co zapobiegnie utracie jędrności.

Rzodkiewka

Rzodkiewka

Szkodniki


Najczęstszym szkodnikiem atakującym rzodkiewkę są pchełki, które zjadają jej liście. Zwalczać je należy stosując opryski środkami o krótkiej karencji. Ich występowaniu zapobiega także prawidłowa wilgotność gleby, bowiem pchełki preferują miejsca suche.

Rzodkiewka w ogródku

RzodkiewkaOdmiany


Rzodkiewka występuje w szerokim wyborze odmian, różniących się głównie zabarwieniem skórki i kształtem. Zgrubienia mogą być jednolicie karminowe, z białymi końcami, zupełnie białe a nawet żółte, ponadto kuliste lub podłużne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz