Uprawa pomidorów w gruncie

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów w gruncie

3,5/5 (393 ocen)

Pielęgnowanie pomidorów w gruncie


Po zasadzeniu roślin w gruncie uprawa pomidorów ogranicza się do ich prawidłowej pielęgnacji. Do najważniejszych i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie chwastów i podlewanie. Pomidory podlewamy niezbyt często, ale obficie. Najodpowiedniejszą porą podlewania pomidorów jest poranek. Ważne, żeby woda nie dostawała się do górnych części rośliny, czyli liści i nadziemnych pędów. Pomidory potrzebują najwięcej wody w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Aby woda nie wyparowywała z gleby warto zastosować zabieg  ściółkowania, np. słomą lub korą. Pomidory dobrze reagują na obfite polewanie, jednak wyjątkowo deszczowe sezony również im nie służą – rośliny są wtedy narażone na gnicie i choroby grzybowe.

Jeżeli w sezonie przypada duża ilość dni deszczowych, pomidory można okryć tunelem foliowym. Tego typu okrycie chroni również przed zimnem.

Ważnym elementem pielęgnacji pomidorów jest także nawożenie. Oprócz zastosowania obornika lub kompostu pod uprawę, rośliny zasila się nawozami mineralnymi z odpowiednia zwartością fosforu, potasu i wapnia. Nawozy dawkujemy po przeprowadzeniu analizy gleby, według zapotrzebowania.

Pomidory gruntowe

 

Kolejnym etapem uprawy pomidorów jest palikowanie i przycinanie. Te dwie czynności są uzależnione od odmiany pomidorów. Na rynku istnieje wiele odmian o zróżnicowanym pokroju i kolorze owoców: do wyboru mamy odmiany wysokie, niskie, wczesne, średnie, późne, gruntowe, karłowate, szklarniowe, samokończące, o miękkich i sztywnych łodygach. Odmiany niskie, krzaczaste nie wymagają przycinania i podpierania, natomiast odmiany wysokie i wiotkołodygowe zdecydowanie tak. Podpory umieszczamy w gruncie zaraz po zasadzeniu pomidorów, dzięki czemu nie zostaną uszkodzone rozrastające się korzenie. Paliki nie powinny przekraczać wysokości 2 m i być niższe niż 1 m. Rośliny podwiązujemy miesiąc po zasadzeniu miękkim sznurkiem albo kawałkiem wyciętego materiału.

Jeżeli chodzi o przycinanie to usuwamy te pędy boczne i wraz z nimi liście, które nie są potrzebne do owocowania. Dzięki usunięciu niepotrzebnych części rośliny, składniki pokarmowe zostaną przeznaczone do zawiązywania się owoców. Usuwamy i palimy również pędy, które zostały zaatakowane prze choroby grzybowe. Pozbycie się chorych pędów zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii. Aby zwiększyć owocowanie usuwamy również część gron kwiatowych. Na pędach/ pędzie głównym pozostawiamy jedynie 5 gron kwiatowych. Innym sposobem na zintensyfikowanie owocowania jest zabieg zwany ogławianiem. Polega on na ścięciu wierzchołka rośliny po zawiązaniu się owoców. Wierzchołek ścinamy nad piątym gronem, powyżej drugiego liścia.


Choroby i szkodniki


Nieodpowiednie pielęgnowanie roślin oraz ataki szkodników mogą prowadzić do zakażenia pomidorów chorobami. Źle dobrane stanowisko, przelanie rośliny lub nieprzycinanie zazwyczaj kończy się infekcjami grzybicznymi; należą do nich m.in. alternarioza pomidora, szara pleśń, zaraz ziemniaka, antraknoza. Chorobom grzybowym przeciwdziała się stosując środki prewencyjne, np. obcinanie dolnych liści rośliny lub stosowanie preparatów przeciw grzybom. Jeżeli jednak nasza roślina została już zainfekowana, powinniśmy szybko zareagować. Przede wszystkim należy ograniczyć podlewanie, usunąć chore pędy, a następnie zastosować preparaty  przeciwgrzybiczne, takie jak Amistar lub Gwarant.

Pomidory mogą zostać zaatakowane również przez choroby bakteryjne i wirusowe, np. rak bakteryjny pomidora. Te choroby są przenoszone przez insekty (mszyce, mączliki, przędziorki) i w tym przypadku nie da się już uratować sadzonek. Całe rośliny należy wyrzucić i spalić, a podłoże na którym rosły najlepiej wymienić. Insektów pozbywa się odpowiednimi preparatami owadobójczymi albo naturalnymi sposobami, np. poprzez zasadzenie w pobliżu pomidorów bazylii albo czosnku.

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz