Uprawa, wartości odżywcze i wykorzystanie kopru ogrodowego

Jesteś tutaj:

Uprawa, wartości odżywcze i wykorzystanie kopru ogrodowego

3,4/5 (55 ocen)

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) należy do roślin przyprawowych, które na stałe zagościły w naszej kuchni. Jest tak dobrze znany i tak popularny, że często uważany jest za warzywo rodzime, chociaż w istocie jest to przybysz nieco egotyczny. Naturalne stanowiska występowania kopru początkowo znajdowały się bowiem w Azji południowo-zachodniej i na terenach krajów śródziemnomorskich, skąd dopiero roślina trafiła do ogrodów w innych częściach świata.


Wykorzystanie w kuchni


Wykorzystanie kopru ogrodowego w kuchni jest właściwie nieograniczone, gdyż jego delikatny, nieco korzenny smak i charakterystyczny aromat doskonale komponuje sie z wieloma warzywami, białymi serami, jajkami, zupami, sosami oraz mięsem. Młode listki są niezastąpionym dodatkiem smakowym do gotowanych ziemniaków, a podsuszone, dojrzałe łodygi wspaniale podkreślają smak kiszonych ogórków. Koper znakomicie nadaje się też do przyprawiania potraw rybnych, surówek i sałatek oraz do przyrządzania maseł smakowych. Aby móc go przechowywać przez dłuższy okres czasu należy pokroić jego liście i zamrozić w specjalnych torebkach lub po prostu ususzyć.


Charakterystyka


Należący do rodziny selerowatych koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną. Jego rozgałęziona, sztywna, szarozielona, wysoka łodyga jest luźno pokryta pierzastymi, igiełkowymi liśćmi i dorasta do wysokości ok. 1-1,2 m. Kiedy osiągnie pełną dojrzałość (po ok. 1,5 - 2 miesiącach) na szczytach  wytwarza bardzo charakterystyczne, baldachowate kwiatostany. Rozwijające się z nich żółte kwiatki są niepozorne i po przekwitnieniu przekształcają się w zielone, a następnie brązowe, podłużne nasionka.

Koper


Wartości odżywcze


Delikatny wygląd kopru mógłby sugerować, że poza wyjątkowym smakiem i wspaniałym aromatem, to skromne warzywo nie ma nam nic więcej do zaoferowania. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bowiem zielone, pierzaste liście oraz dojrzałe, brązowe nasiona kopru są bogate w szereg wartościowych składników odżywczych i zwierają dość szczególne substancje lecznicze, które od dawna wykorzystywano w medycynie ludowej. Wszystkie części kopru zawierają dużą ilość cennych soli mineralnych (min.: wapń, żelazo, fosfor) oraz witamin (C, A, D, E, K, H oraz witaminy z grupy B), a także są bogate w olejki eteryczne, flawonoidy oraz wiele innych związków organicznych. W lecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim suszone nasiona, które po zaparzeniu mają właściwości rozkurczające, lekko wiatropędne i uspokajające, dzięki czemu zapobiegają wzdęciom, ułatwiają trawienie i łagodzą objawy kolek. Dlatego też herbatki z kopru polecane są głównie małym dzieciom, osobom starszym oraz matkom karmiącym (działa mlekopędnie).
Uprawa


Koper należy do roślin mało wymagających i niezwykle łatwych w uprawie. Można go uprawiać przez cały sezon wegetacyjny, gdyż nasiona mogą być wysiewane w różnych terminach, począwszy od wczesnej wiosny aż do jesieni. Pomimo iż koper ogrodowy nie ma zbyt dużych wymagań, to jednak najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru oraz na żyznych, lekkich, dobrze spulchnionych i umiarkowanie wilgotnych podłożach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz