Uprawa szpinaku

Jesteś tutaj:

Uprawa szpinaku

3,3/5 (119 ocen)

Szpinak należy do rodziny komosowatych. Warzywo jest rośliną jednoroczną. Najlepsze do jedzenia są młode liście szpinaku. Poza tym, że dobrze smakują, zawierają również dużo witamin.


Uprawa szpinaku


Stanowisko

Najlepszym miejscem do uprawy szpinaku jest stanowisko nasłonecznione. W ostateczności półcieniste. Jeżeli posadzimy warzywo w suchej i ubogiej w składniki pokarmowe ziemi, to jego liście będą gorzkie.

Podłoże

Najkorzystniejszym podłożem dla szpinaku jest ziemia żyzna, próchniczna, nie zakwaszona i piaszczysto - gliniasta. Warto rok przed sadzeniem warzywa nawieźć glebę obornikiem.

Rozmnażanie

Najlepszy plon z warzywa uzyskamy, gdy posadzimy je w zimniejszych, deszczowych miesiącach wiosennych lub jesiennych.
Warzywo siejemy od wczesnej wiosny, poczynając od marca poprzez późne lato, miesiące - sierpień, wrzesień, aż do późnej jesieni. Sianie późnym latem korzystnie wpływa na rozwój szpinaku, dlatego, że do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje krótkich dni.

Szpinak wysiany w marcu zbiera się w pierwszych dniach czerwca, posiany w sierpniu zbieramy w listopadzie, a ten z września będzie dobry do jedzenia za rok w maju.

Roślinę wysiewa się w rzędach, płytko i nie za gęsto, tak żeby rośliny mogły spokojnie pojedynczo rosnąć. Sadzonki powinny być posadzone w odległości około siedmiu centymetrów jedna od drugiej.

Gdy minie około ośmiu tygodni od posadzenia warzywa można już zbierać plony.

Podlewanie

Szpinak staramy się podlewać regularnie, co cztery dni. Nie zapominamy go, również podlewać podczas suszy.

Szpinak - uprawa

Szpinak - uprawa

Nawożenie

Stanowisko, na którym będzie rosło warzywo warto nawieźć obornikiem oraz kompostem.

Zabiegi pielęgnacyjne

Warzywo lubi, gdy spulchnia się ziemię i ją odchwaszcza. Warto, także zadbać o odpowiednią wilgotność wokół rośliny.

Zbiór szpinaku

Warzywo zbieramy w okresie od kwietnia do grudnia. Obrywamy jedynie zewnętrzne młode listki. Rośliny są dojrzałe, gdy liście wraz z korzeniami osiągną długość około ośmiu centymetrów.

Jeżeli nie chcemy, aby liście były bez smaku powinniśmy zebrać je przed kwitnieniem szpinaku. Po kwitnieniu liście robią się gorzkie.

Choroby i szkodniki

Szpinak atakuje najczęściej mozaika wirusowa oraz mączniak rzekomy.

Mozaika wirusowa objawia się żółknięciem liści oraz plamami na nich. Choroby wirusowe są nieuleczalne, dlatego zaatakowane rośliny wyrzucamy do kosza.

Mączniak rzekomy jest chorobą grzybową. Objawia się gniciem liści, które poprzedzają żółte plamy na zewnętrznej stronie oraz szary nalot na jego wewnętrznej stronie. Mączniak dokucza szpinakowi, gdy pogoda jest deszczowa i w otoczeniu panuje dużo wilgoci.


Warto wiedzieć, że …

- Plony będą słabe, gdy podczas uprawy występować będzie zbyt wysoka temperatura i susza.

- Liście szpinaku można zamrażać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz