Uprawa kapusty brukselskiej - odkrywamy sekrety!

Jesteś tutaj:

Uprawa kapusty brukselskiej - odkrywamy sekrety!

3,5/5 (70 ocen)

Należąca do rodziny kapustnych brukselka, to jedno z najwartościowszych warzyw uprawianych przez człowieka. Ta szczególna, botaniczna odmiana kapusty, powstała prawdopodobnie ze skrzyżowania kapusty głowiastej oraz jarmużu i została wprowadzona do uprawy stosunkowo późno. Obecnie jednak znaczenie gospodarcze kapusty brukselskiej (Brassica oleracea L. var. gemmifera) znacznie wzrosło, a warzywo stało się jedną z ważniejszych roślin użytkowych. Brukselka została doceniona głównie za wysokie wartości odżywcze, ciekawy smak i duże możliwości przetwórcze. Jej częścią jadalną są mocno zredukowane pędy boczne, nazywane główkami, które w swoim składzie zawierają białka, witaminy (A, C oraz z grupy B), minerały (min. fosfor i żelazo) i cały szereg innych, cennych związków organicznych. Jej główki nadają się do spożycia zarówno tuż po zbiorach (w postaci potraw gotowanych, smażonych i zapiekanych) lub po przetworzeniu (np. zamrożeniu). W artykule 'uprawa kapusty brukselskiej' wskazujemy najważniejsze aspekty związane z uprawą kapusty brukselki.

 


Opis


Kapusta brukselska jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy tworzy bardzo charakterystyczny, gruby, wzniesiony, wysoki, mocno ulistniony i sztywny pęd główny zakończony okazałą rozetą zielonych liści oraz liczne, skłócone pędy boczne nazywane główkami, natomiast w drugim roku rozwija pędy kwiatostanowe i wydaje kwiaty oraz owoce.


Odmiany


Kapusta brukselska posiada szereg odmian uprawnych, różniących się wysokością, wielkością i zwartością główek oraz plennością. Odmiany najczęściej dzieli się jednak ze względu na długość okresu wegetacyjnego, wyróżniając odmiany wczesne, których produkcja zamyka się w 100 – 150 dniach (np. „Abacus”, Brilliant F1), odmiany średnio wczesne, wymagające okresu wegetacji ok. 150 – 180 dni (np. „Prezes F1”, „Brest”), średnio późne, dojrzewające po ok. 180 – 200 dniach wegetacji (np. „Apetita F1”) oraz późne, nadające się do zbioru po ponad 200 dniach uprawy (np. „Ajax F1” ).

Uprawa kapusty brukselskiej

Uprawa kapusty brukselskiej


Wymagania uprawowe


Uprawa kapusty brukselskiej nie jest zadaniem łatwym, gdyż warzywo ma dość wysokie wymagania w stosunku do gleby i stanowiska, a jego zbiór jest trudny i pracochłonny. Brukselka jest rośliną klimatu chłodnego i wilgotnego, dlatego źle znosi wysokie temperatury i suche powietrze. Podczas wiązania główek, najbardziej odpowiada jej temperatura ok. 12°C. W temperaturze powyżej 25°C wiąże luźne główki, a przy spadkach temperatury poniżej 6°C, często jest porażana przez choroby. Dorosła roślina bez problemu znosi natomiast spadki temperatur do – 10, a nawet do – 15 °C. Po przemrożeniu jej główki stają się smaczniejsze i delikatniejsze, dlatego ich zbiór odbywa się zwykle zimą. Brukselka oczekuje nie tylko odpowiedniej temperatury w czasie wzrostu i rozwoju, ale też dostatecznie widnego stanowiska uprawy oraz żyznego i wilgotnego podłoża (w czasie wiązania główek oczekuje wilgotności na poziomie ok. 65-75 %) o dużej zawartości substancji odżywczych. Nie może być uprawiana na glebach próchniczych, gdyż wtedy jej główki stają się luźne i tracą wartość użytkową.


Przygotowanie gleby


Pod uprawę kapusty brukselskiej należy przeznaczyć stanowiska w pierwszym lub najdalej drugim roku po oborniku. Dodatkowo glebę należy wzbogacić nawozami mineralnymi, zawierającymi zestaw niezbędnych składników odżywczych. Optymalna dla brukselki ilość składników mineralnych na 1 ha. wynosi ok. 100 – 150 kg. P2O5, 200 – 250 K2O oraz 100 – 150 N (połowa dawki przed sadzeniem rozsady, pozostała część w kilku dawkach pogłównie), przy czym dawka nawozu musi być dostosowana do żyzności podłoża, gdyż brukselka źle znosi przenawożenie. Mieszanki nawozowe powinny też zawierać w swoim składzie magnez (ok. 50-60 kg./ha).

Brukselki

Brukselki


Sposoby uprawy


Kapustę brukselską można uprawiać na dwa sposoby: z rozsady i z siewu wprost do gruntu. Popularniejszą metodą jest uprawianie warzywa z rozsady, co zapewnia lepszy rozwój roślin i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób. Rozsadę przygotowuje się na rozsadniku, wysiewając nasiona już w kwietniu. Po ok. 6-8 tygodniach siewki przenosi się na miejsce stałe i sadzi w rozstawie ok. 50 - 70 x 50 - 60 cm. W okresie ich wzrostu oraz na etapie wiązania główek, przy niedostatecznej ilości opadów ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie roślin. Siew brukselki wprost do gruntu stosowany jest natomiast rzadziej, gdyż wymaga bardzo dobrego przygotowania podłoża, a jeśli nasiona nie mają dostatecznie wysokiej zdolności kiełkowania, nie zawsze daje zadowalające efekty. Termin siewu nasion uzależniony jest od typu odmiany: wczesne należy wysiewać od początku do końca kwietnia, późne od połowy kwietnia do połowy maja. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz