Uprawa, rozsada i odmiany kapusty gruntowej

Jesteś tutaj:

Uprawa, rozsada i odmiany kapusty gruntowej

3,6/5 (65 ocen)

Kapusta należy do tych warzyw, bez których trudno sobie wyobrazić tradycyjną, polską kuchnię. Jest to roślina nie tylko smaczna i wartościowa, ale też dość uniwersalna, gdyż może być spożywana zarówno na surowo jak i po zapieczeniu, ugotowaniu, usmażeniu, a nawet ukiszeniu. Z jej udziałem przyrządza się bigosy, pierogi, zupy, dania kuchni azjatyckiej oraz rozmaite surówki. Podobnie jak inne warzywa, posiada też szereg wartości odżywczych, gdyż w jej składzie znajdziemy sporo soli mineralnych (min. potas, wapń, magnez, sód, fosfor, żelazo) i witamin (A, B, C i E), a także kwas foliowy, flawonoidy (min. sulforafan) oraz inne związki organiczne. Warto też wiedzieć, że jedna z odmian kapusty głowiastej czyli kapusta czerwona jest dodatkowo bogata w przeciwutleniacze (antocyjany), które mają właściwości przeciwzapalne, ochronne oraz antynowotworowe.


Odmiany


Duże walory smakowe i wartości odżywcze kapusty sprawiły, że roślina na stałe zagościła nie tylko na naszych stołach, ale także w ogrodach.

Do rodzaju kapusty (Brassica) zalicza się ok. 30 gatunków roślin, ale znaczenie uprawowe ma zaledwie kilka z nich. W naszym kraju najbardziej rozpowszechnione są głównie warzywne odmiany kapusty głowiastej (B. oleracea L. var. capitata L.): biała  (B. oleracea var. capitata f. alba) i czerwona (B. oleracea var. capitata f. rubra) oraz brukselka (B. oleracea L. var. gemmifera), brokuł (B. oleracea L. var. italica) i kalafior (B. oleracea L. var.botrytis L.). Nieco mniej popularne są natomiast kapusta włoska (B. oleracea L. var. sabauda L) i jarmuż (B. oleracea L. var. sabellica L.), chociaż ich walory smakowe wcale nie ustępują pozostałym warzywom z tej grupy.

Warunki uprawy


Uprawa kapusty w naszym klimacie nie jest bardzo trudna, ale warto dobrze poznać wymagania tych roślin, gdyż inaczej mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki. Przede wszystkim należy pamiętać, że kapusty to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą główkę, a w kolejnym wybijają w pęd kwiatowy. Jeśli jednak popełnimy błędy w ich uprawie, może się zdarzyć, że zakwitną już w pierwszym roku i nie będziemy mieć z nich żadnego pożytku. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli w początkowej fazie wzrostu, kapusty zostaną narażone na długotrwałe działanie niskich temperatur. Wprawdzie kapusty głowiaste stosunkowo dobrze znoszą krótkie, kilkustopniowe spadki temperatury, jeśli jednak potrwają one dłużej niż 2-3 dni, rośliny zaczną wybijać w pęd kwiatowy.

Uprawa kapusty

Uprawa kapusty

Jednocześnie należy pamiętać, że kapusty nie lubią też wysokich temperatur, które powodują u nich zaburzenia wzrostu i rozwoju (optimum to ok.18-20°C). Kolejnym ważnym czynnikiem powodzenia uprawy jest odpowiednie stanowisko oraz podłoże. Kapusty oczekują miejsc dostatecznie widnych i osłoniętych od wiatru oraz wilgotnej, przepuszczalnej i bardzo żyznej gleby. Na stanowisku zacienionym oraz na ciężkich, podmokłych lub kwaśnych podłożach będą się deformować, źle zawiązywać główki i chorować. Kapusty są też bardzo wrażliwe na suszę i wymagają niekiedy dodatkowego nawadniania (szczególnie w pierwszym okresie wzrostu i podczas formowania główek). Są również bardzo żarłoczne, dlatego najlepiej udają się na glebach w I lub II roku po oborniku. Często wymagają też dodatkowego nawożenia mineralnego.


Produkcja rozsady


Chociaż kapusta dobrze znosi krótkotrwałe przymrozki (z wyjątkiem brokułu i kalafiora), w naszym kraju uprawiana jest głównie z rozsady, co bardzo ułatwia jej dalszy rozwój. Kiełkujące pod osłonami rośliny  nie są narażone na wiosenne kaprysy pogodowe (np. zmiany temperatur, intensywne opady, susze), dlatego po wysadzeniu do gruntu są silne i zdrowe (tylko odmiany późne można siać wprost do gruntu). W przypadku kapusty przed wysiewem nasion należy je zaprawić przeciw chorobom i szkodnikom. W okresie kiełkowania pojemniki z nasionami należy przechowywać w miejscu bardzo widnym i stosunkowo ciepłym (ok. 17-20°C), po wschodach obniżając temperaturę do poziomu ok. 13-16°C, a pod koniec produkcji nawet do ok. 10-12°C. Podczas kiełkowania i wzrostu siewek, rośliny muszą mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża, gdyż są wtedy wyjątkowo wrażliwe na przesuszenie.  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz