Uprawa, rozsada i odmiany kapusty gruntowej

Jesteś tutaj:

Uprawa, rozsada i odmiany kapusty gruntowej

3,6/5 (65 ocen)

Produkcja rozsady trwa ok. 1,5-2 miesiące, dlatego u najwcześniejszych odmian powinna się rozpocząć II-III (okres wegetacji ok. 60-100 dni ),  średniowczesnych i średniopóźnych w IV (okres wegetacji ok. 110-140 dni), a najpóźniejszych w V (okres wegetacji ok. 140-160 dni). Kiedy siewki rozwiną  2-4 liście, można je przepikować do doniczek, a  po kolejnym miesiącu i zahartowaniu sadzonek (najwcześniej pod koniec kwietnia) wysadzić na miejsce stałe w rozstawie ok. 40 x 50-60 cm.

Kapusta

Kapusta

Choroby i szkodniki


Kapusty są nie tylko wymagające, ale także podatne na wiele szkodników i chorób. Zagrażają im przede wszystkim zgnilizny (czarna, sucha, twardzikowa), mączniaki, szara pleśń, zgorzel siewek, kiła kapuściana oraz bielinki, chowacze, mszyce, piętnówki, śmietki i mątwiki. Z tego powodu na tym samym stanowisku nie mogą być uprawiane po sobie nawet przez 4-5 lat.

Indywidualne cechy odmian


Ogólne zasady uprawy kapusty dotyczą większości odmian, chociaż niektóre z nich mają dodatkowe oczekiwania. Przykładowo kapusta czerwona jest bardziej wymagająca w stosunku do wilgotności i żyzności podłoża od białej, a do ładnego wybarwienia główek, oczekuje większej ilości potasu w glebie niż pozostałe kapusty. Brukselka do dobrego plonowania wymaga ogławiania (usuwania pąka szczytowego), a ponieważ jest wyjątkowo odporna na niskie temperatury (znosi do -10ᵒ), jej zbiór odbywa się późną jesienią lub zimą (lekko przemrożone główki znacznie zyskują na smaku). Kalafiory są natomiast wyjątkowo wrażliwe na zmiany pogodowe i źle znoszą zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, nadmierną wilgoć, suszę oraz upalne słońce. Są też wyjątkowo żarłoczne i oczekują bardzo żyznego podłoża. Ich bliscy krewni, brokuły, są bardziej tolerancyjne w stosunku do podłoża, ale ostre słońce powoduje u nich żółknięcie róż, dlatego należy je osłaniać np. przy pomocy liści zewnętrznych. Najmniej wymagający z pośród wszystkich kapust jest mało znany, a niezwykle wartościowy jarmuż, który znosi spadki temperatury nawet do -20 ᵒC i może być zbierany z pola niemal przez całą zimę.

Szeroki wybór nasion kapusty do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz