Kapusta ozdobna

Jesteś tutaj:

Kapusta ozdobna

3,4/5 (47 ocen)

Ze względu na dekoracyjne liście oraz wytrzymałość, mało znana kapusta ozdobna zyskuje coraz więcej zwolenników. Warto poznać jej walory, gdyż stanowi ciekawą alternatywę i odnajduje się zarówno w kompozycjach ogrodowych jak i balkonowo - tarasowych. Wykorzystywana jest także w bukieciarstwie.

Kapusta warzywna należy do najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodzie warzywnym. Cenimy ją za właściwości odżywcze oraz dobroczynny wpływ na organizm człowieka. W naszym kraju uprawiane są głównie formy tradycyjne. Należy wiedzieć, że kapusta warzywna posiada także odmiany, cenne ze względu na wysoką dekoracyjność. Japończycy stworzyli liczne odmiany kapusty ozdobnej, która zachwyca oryginalnością, mimo, że w naszym kraju jest jeszcze mało popularna to na Zachodzie jest cenioną rośliną ozdobną, która dzięki zróżnicowaniu oraz wytrzymałości, przedłuża możliwość tworzenia dekoracyjnych kompozycji w ogrodzie.


Kilka uwag o rodzaju


Kapusta ozdobna zaliczana jest do rodzaju Brassica, należącego do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Rodzaj obejmuje około kilkudziesięciu gatunków roślin zielnych. W stanie dzikim występują m.in. na kontynencie europejskim oraz azjatyckim w strefie umiarkowanej.

Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście kapusta warzywna, ale z pozostałych gatunków warto wymienić kapustę właściwą, zwaną rzepą Brassica rapa, kapustę czarną, zwaną gorczycą czarną Brassica nigra, kapustę sitowatą, zwaną gorczycą sarepską Brassica Juncewa.Kapusta warzywna (ogrodowa)


Brassica oleracea jest gatunkiem typowym rodzaju Brassica i występuje w wielu odmianach bardzo często uprawianych w naszych ogrodach warzywnych. Do najpopularniejszych form kapusty ogrodowej zaliczymy m.in.

 • Kalafior – Barassica oleracea var. botrytis
 • Brokuł - Barassica oleracea var. italica
 • Kapustę głowiastą - Barassica oleracea var. capitata
 • Kalarepę - Barassica oleracea var. gongylodes
 • Jarmuż - Barassica oleracea var. sabellica
 • Brukselkę - Barassica oleracea var. gemmifera
 • Kapustę włoską - Barassica oleracea var. sabauda

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna


W sprzedaży coraz częściej za niewielką cenę możemy nabyć nasiona kapusty ozdobnej. Oferowana zazwyczaj w bardzo zróżnicowanej mieszance, kusi oryginalnością. Kapustę bez problemu można zastosować jako jesienną dekorację ogrodu, balkonu, tarasu, a także wykorzystać jako element bukietu. Dzięki pracom hodowlanym formy kapusty ozdobnej są coraz bardziej zróżnicowane, dzięki czemu wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Kilka uwag o budowie


Podstawą dekoracji kapusty ozdobnej są jej liście, które z czasem przybierają zmienne barwy, sprawiając, że roślina staje się wyrazistym akcentem kompozycji. Liście tworzące rozetę, zależnie od odmiany mogą być gładkie bądź delikatnie pofalowane, a przy tym brzegiem powycinane, fryzowane, w jednolitej barwie, dwubarwne, a nawet trójbarwne. Barwy kapusty ozdobnej to odcienie zieleni, różu, fioletu, bieli, żółci. Należy wiedzieć, że najpiękniej wybarwiają się przy niższej temperaturze. Wysokość roślin sięga zazwyczaj do 30 cm, a rozeta osadzona jest na łodydze.

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Wybrane odmiany:

 

 • ‘Red Chidori’ – zwarta odmiana o fryzowanych liściach, która zachwyci fioletowawym środkiem, otulonym zielenią.
 • ‘Red Peacock’ - przepiękna i bardzo oryginalna odmiana o pierzastych liściach, skierowanych na zewnątrz, a więc roślina o otwartym pokroju, bardziej niż inne odmiany wytrzymująca niższe temperatury. Odcienie odmiany to fiolet, czerwień i purpura.
 • ‘Red Pigeon’ – niska odmiana o głowiastym pokroju.
 • ‘Pigeon White’- odmiana bardzo oryginalna o kulistym pokroju, przepięknie przebarwiona. Dolne liście zielone, im wyżej z białymi przebarwieniami, przy czym górne liście całkowicie białe.
 • ‘Tokyo Pink’- ciekawa odmiana o kulistym pokroju. Dolne liście zielone kremowo żyłkowane, a górne różowawe.
 • 'White Peacock'- odmiana bardziej luźna o kremowych liściach, zielono obrzeżonych.
 • ‘Nagoya Red’- odmiana o kulistym pokroju o liściach w odcieniach zieleni i fioletu.
 • 'Joseph Coterel'- odmiana o bardzo luźnym pokroju oraz kremowo obrzeżonych liściach.


Stanowisko


Formy ozdobne uprawiamy na stanowisku słonecznym (poradzą sobie także w lekkim półcieniu) zacisznym, osłoniętym przed silnym wiatrem. Podłoże próchnicze, dość żyzne, umiarkowanie wilgotne, zasadowe oraz głęboko uprawione.

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Uprawa i pielęgnacja


Rośliny zazwyczaj pozyskiwane są z nasion, które można wysiać już w marciu do inspektu, a najlepiej wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Z pewnością optymalnym okresem wysiewu nasion będzie przełom czerwca i lipca. Uzyskane siewki (nasiona kiełkują po około tygodniu) przy zapewnieniu im dobrych warunków do rozwoju zdążą osiągnąć należyte rozmiary i od września do późnej jesieni będą ubarwiać rabaty oraz balkony i tarasy. Przy siewie na rozsadnik, uzyskane siewki należy przesadzić na miejsce docelowe. Nasiona można wysiać także pojedynczo do doniczek, a gdy młode rośliny będą miały kilka liści przesadzić na miejsce stałe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz