Kapusta ozdobna

Jesteś tutaj:

Kapusta ozdobna

3,4/5 (47 ocen)

Nim posadzimy rośliny w gruncie, warto podłoże wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, który poprawi jego strukturę i przychylnie wpłynie na rozwój roślin. Kapusty ozdobnej nie siejemy na stanowisku na którym rosły rośliny, zaliczane do kapustowatych. Czas jaki musi upłynąć nim będzie można bezpiecznie posadzić kapustowate, po kapusiowatych to około cztery lata. Odległość sadzenia zależnie od odmiany 30- 40 (50) cm.

Po posadzeniu w razie konieczności warto uzupełniać niedobory wody w podłożu, aby rośliny mogły swobodnie się rozwijać. Poza podlewaniem z zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o nawożeniu - w razie konieczności. Należy unikać przenawożenia azotem.

Pamiętajmy, że w fazie siewek, ważne jest odchwaszczanie podłoża i utrzymanie go w należytej kulturze.

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Choroby i szkodniki


Kapusta ozdobna tak jak jej formy tradycyjne narażona jest na liczne choroby i atak zróżnicowanych szkodników.

Z pewnością do najgroźniejszych problemów w uprawie tej rośliny należy kiła kapuściana, choroba grzybowa, atakująca podziemną część rośliny. Doprowadza do zgrubień korzeni, które nie przewodzą składników pokarmowych, doprowadzając do więdnięcia roślin. Zapobiegamy chorobie wapnując podłoże oraz uprawiając rośliny kapustne na tym samym stanowisku w odstępach co najmniej czterech lat.

Ze szkodników należy uważać na śmietkę kapuścianą, żerującą na korzeniach i powodującą zamieranie roślin. Śmietkę można zwalczyć odpowiednim środkiem owadobójczym, podobnie jak mszyce, pchełki oraz gąsienice bielinków.

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Zastosowanie


Kapusta ozdobna jest rośliną dwuletnią, uprawianą jako jednoroczna, doskonale sprawdzającą się przy aranżacji jesiennych rabat. Stanowi ważny element kompozycyjny do późnej jesieni. Może stanowić towarzystwo dla innych roślin jednorocznych. Świetnie prezentuje się przy nasadzeniach dywanowych, na klombach, a także w pojemnikach na balkonie i tarasie. Odmiany charakteryzujące się długą łodygą na szczycie której osadzona jest barwna rozeta, sprawdzą się jako kwiaty cięte oraz uzupełnią jesienno-zimowe bukiety.

Nasiona kapusty ozdobnej kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki 

Koniecznie zobacz