Starzec popielny czyli popularne mrozy

Jesteś tutaj:

Starzec popielny czyli popularne mrozy

3,5/5 (294 ocen)

Przy tworzeniu kompozycji kwiatowych, bardzo często poszukujemy roślin, które sprawdzą się w konkretnych zestawieniach. W przypadku królewskich róż, szczególnie zwracamy uwagę na najbliższe ich towarzystwo. Z pewnością sprawdzonym kompanem dla róż jest starzec popielny, bardzo charakterystyczny, ale doskonale podkreślający piękno tych wyjątkowych krzewów. Warto przyjrzeć się jemu bliżej, bo jest on bardzo uniwersalną rośliną, którą można wykorzystać także na innych, bardzo zróżnicowanych płaszczyznach.

Starzec popielny jest popularną rośliną ozdobną, którą bardzo często można podziwiać w miejskim krajobrazie, gdzie wykorzystywany jest przy obsadzaniu skwerów w formie „dywanowej” razem z innymi roślinami jednorocznymi, takimi jak np. szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański czy też koleusy. Z pewnością swą srebrzystą kolorystyką podkreśli piękno towarzyszących mu roślin, a poza tym, sam w sobie jest bardzo dekoracyjny.


Kilka uwag o nazwie gatunku


Rodzaj Senecio obejmuje ponad 1000 gatunków roślin jednorocznych, bylin, a nawet krzewy, pnącza oraz niewielkie drzewa, tak więc zróżnicowanie jest olbrzymie. Warto tylko porównać powszechnie występującą w naszym rodzimym krajobrazie roślinę zielną, kryjącą się pod nazwą starzec zwyczajny z rośliną doniczkową o nazwie starzec Rowleya. Tak odmienne, a jednak coś je łączy. Cechą charakterystyczną rodzaju są kwiaty w formie koszyczków. Po przekwitnięciu koszyczki pokrywają się puchem, który łącznie z koszyczkiem, przypomina głowę starca.

Tak się składa, że coraz więcej roślin zaliczanych dawniej do rodzaju Senecio, staje się reprezentantami nowych rodzajów. Podobnie stało się z starcem popielnym, który obecnie określany jest jako Jacobaea maritima. Mimo tych zmian nadal w powszechnym użytku jest dawna nazwa i tak naprawdę, niewielu zna nową nazwę.

Pochodzenie


Starzec popielny, przywędrował do nas z cieplejszych obszarów Europy. Jego naturalne siedliska znajdują się w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie osiąga większe rozmiary i jest byliną, a nie tak jak w naszym klimacie rośliną w zasadzie jednoroczną, bo zazwyczaj tak jest traktowany.

Starzec popielny

Starzec popielny

Starzec popielny, a jego walory dekoracyjne


Starzec popielny, może nie jest tak popularny jak np. cynie, aksamitki czy też szałwia, ale także ma wielu zwolenników. Podstawową jego zaletą jest oryginalny wygląd. Powycinane liście, pokryte gęstym, srebrzystym kutnerem, świetnie prezentują się, zwłaszcza w towarzystwie innych roślin. Może stanowić ważny element kompozycyjny wielu zestawień roślinnych w ogrodzie i na balkonie. W zasadzie dekoracyjność starca popielnego wynika przede wszystkim z liści, gdyż kwiaty ukazujące się w drugim roku uprawy są niepozorne i mimo, że tworzą złociste baldachogrona, przez wielu są ścinane w celu większego zagęszczenia roślin i skupieniu się na dekoracyjnych liściach. Starzec popielny osiąga nawet do 80 cm wysokości, ale zazwyczaj jest o wiele niższy, dlatego bardzo często jest stosowany na obwódki.


Starzec popielny roślina jednoroczna czy wieloletnia?


Starzec popielny uznawany jest za roślinę jednoroczną, jednak w swoich ojczystych stronach jest rośliną wieloletnią. W łagodne zimy jeżeli zostanie okryty i uprawiany będzie w zacisznym słonecznym stanowisku w przepuszczalnym podłożu, może przetrwać ten trudny dla niego czas i wiosną na nowo rozpocząć wegetację. Podobnie będzie jeżeli roślinę na czas zimy,  przeniesiemy do jasnego i chłodniejszego pomieszczenia w którym będzie mogła przezimować.Wybrane odmiany gatunku


‘Silverdust’ - bardzo popularna odmiana, niska o mocno powycinanych liściach. Dobrze się krzewi i charakteryzuje się jednolitą, srebrzystą barwą liści.

‘Diamond’ - osiąga większe rozmiary niż ‘Silverdust’, osiągając wysokość do około 30 cm (bez pędów kwiatostanowych). Także charakteryzuje się głęboko powycinanymi liśćmi oraz srebrzystą barwą.

‘Candicans’ – odmiana o podobnych rozmiarach co ‘Diamond’, doskonała m.in. na rabaty.

Poza wspomnianymi odmianami warto pamiętać o odmianie ‘Alice’ ( 30 cm), ‘Dusty Miller’ (45 cm) oraz ‘New Look’, ‘White Diamond’ oraz ‘Cirrus’.

Starzec popielny (Mrozy) w kompozycji kwiatowej

Starzec popielny (mrozy) w kompozycji kwiatowej

Stanowisko


Popularne mrozy uprawiamy wyłącznie na stanowisku słonecznym oraz dość przepuszczalnym podłożu. W pełnym słońcu, starzec popielny ładniej się wybarwia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz