Starzec w wielu odsłonach

Jesteś tutaj:

Starzec w wielu odsłonach

3,6/5 (38 ocen)

Obejmujący liczne gatunki rodzaj Senecio potrafi zadziwić różnorodnością i zmiennością gatunkową. Wśród tysięcy gatunków zaliczanych do rodzaju znajdziemy takie które uprawiane są w ogrodach, a także te, które nadają się do uprawy w domu. Jedne i drugie bez wątpienia są bardzo dekoracyjne.

Rodzaj Senecio obejmuje ponad 1000 gatunków roślin, bardzo zmiennych - rośliny jednoroczne, przez byliny aż po krzewy i pnącza. Wiele gatunków rodzaju w stanie dzikim, występuje także w naszej rodzimej florze. Z pewnością nie raz, podczas długich spacerów po bezdrożach, mieliśmy okazję zobaczyć starca zwyczajnego. Nie zdziwmy się także, jak pojawi się w ogrodzie. Przy czym na rabatach traktowany jest jako chwast.


Wybrane gatunki rodzaju


Senecio vulgaris - Starzec zwyczajny
Senecio sylvaticus - Starzec leśny
Senecio viscosus - Starzec lepki
Senecio vernalis - Starzec wiosenny
Senecio jacobaea - Starzec Jakubek
Senecio articulatus - Starzec segmentowy
Senecio macroglossus - Starzec bluszczolistny (wielkojęzyczkowy)
Senecio rowleyanus - Starzec Rowleya
Senecio capitatus - Starzec główkowaty
Senecio cineraria (obecnie Jacobaea maritima) - Starzec popielny
Senecio herreianus - Starzec Herreiana

Jak już wspomniano rodzaj jest bardzo liczny i wciąż dokonuje się w nim zmian w nazewnictwie, tak więc część roślin, dawniej zaliczanych do rodzaju już do niego nie należy, choć dawne nazwy tak bardzo zakorzenione, nadal są w użytku.

Starzec Jakubek

Starzec Jakubek

Czy wiesz że …

Bez wątpienia rodzaj Senecio jest bardzo zróżnicowany, co zatem łączy te wszystkie gatunki, poza tym, że są roślinami. Odpowiedzi należy doszukiwać się w samej nazwie (Starzec), która jest dość charakterystyczna, a znajduje odzwierciedlenie w przekwitających kwiatach. Gdy kwiaty przekwitają, koszyczki pokrywają się puchem i przypominają głowę starca,
Starzec jako roślina doniczkowa, uprawiana w mieszkaniu

W mieszkaniach uprawia się kilka gatunków rodzaju Senecio, które zachwycają swą oryginalnością i na pierwszy rzut oka nic nie mają wspólnego z naszym rodzimym starcem zwyczajnym.

Do uprawy domowej warto polecić kilka gatunków takich jak m.in.:


Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)
Starzec Herreiana (Senecio herreianus)
Starzec bluszczolistny (Senecio macroglossus)

Pochodzące z Afryki gatunki, zachwycają oryginalnością. Starzec Rowleya charakteryzuje się płożącymi pędami, sięgającymi nawet do 100 cm długości, na których znajdują się mniej lub bardziej kuliste liście. Roślina kwitnie na biało, a kwiaty są charakterystyczne dla rodzaju. Podobnym gatunkiem do Senecio rowleyanus  jest Senecio herreianus. Podobnie jak jego poprzednik, charakteryzuje się długimi pędami, osiągającymi w uprawie do około pół metra długości. Pędy pokryte są licznymi, podłużnie zgrubiałymi liśćmi, podobnymi trochę do bardziej wydłużonych cytryn. Świetnie prezentuje się w wiszących pojemnikach. W przeciwieństwie do S. rowleyanus kwitnie na pomarańczowo.

Starzec bluszczolistny wyglądem przypomina bluszcz, jednak w przeciwieństwie do tego pierwszego jego liście są mięsiste i zgrubiałe, a pędy nie są zdrewniałe. Szczególnie pięknie prezentuje się odmiana ‘Variegatus’, powszechnie uprawiana, która może być prowadzona po pałąku bądź też w wiszącym koszu. Również ten gatunek kwitnie. Kwiaty niepozorne i białe, zebrane  w luźne grona. Możemy uprawiać go jako pnącze, które osiąga do około 80 cm długości.

Starzec popielny

Starzec popielny

Starzec jako roślina ogrodowa


W ogrodzie najczęściej uprawianym, byłym już gatunkiem rodzaju są tzw. mrozy - dawniej Senecio cineraria (Starzec popielny), dziś to już Jacobaea maritima, jednak dawna nazwa nadal jest używana i tak naprawdę zdecydowana większość z nas, mrozy określa jako starca popielnego. Dlatego uwzględniłem ten gatunek w niniejszym artykule, choć zdecydowanie podkreślam zaistniałe zmiany w nazewnictwie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz