Starzec w wielu odsłonach

Jesteś tutaj:

Starzec w wielu odsłonach

3,6/5 (38 ocen)

Starzec popielny w stanie dzikim występuje w cieplejszych rejonach Europy, a więc na południu, w rejonie Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się pięknie wybarwionymi, pierzastymi liśćmi, które zachwycają swą srebrzystą barwą, pokryte gęstym kutnerem. Osiąga do około 30 - 80 cm wysokości. Polska nazwa mrozy wzięła się stąd, że liście wyglądają tak, jakby były oszronione. W naszym klimacie roślina traktowana jest jako jednoroczna, ale przy łagodnej zimie, może przetrwać i w drugim roku uprawy, zakwitnie w okresie letnim, żółtymi kwiatami w koszyczkach, zebranymi w baldachogrona. Kwiaty niepozorne, a roślina jest wystarczająco dekoracyjna z samych liści.

W ogrodzie skalnym możemy uprawiać takie gatunki jak starzec główkowaty (Senecio capitatus), osiągający nawet do 40 cm wysokości, charakteryzujący się ciemnożółtymi bądź pomarańczowymi kwiatami o średnicy do 3 cm, tworzącymi luźne kwiatostany. Poza nim, warto wymienić także Senecio abrotanifolius czy też Senecio incanus,  a więc rośliny, kojarzące się bardziej z naturalistycznymi ogrodami, które w okresie letnim dekorują skalniaki swymi żółtymi kwiatami.




Wymagania


Gatunki uprawiane w ogrodzie preferują słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne podłoże. Uprawianym w domu okazom także należy zapewnić jasne i słoneczne stanowisko, ale nie narażając roślin na bezpośredni kontakt z palącym słońcem.

Starzec wiosenny

Starzec wiosenny

Uprawa i pielęgnacja


Rośliny nie znoszą zbytniej wilgoci, zarówno te uprawiane w gruncie, jak i te uprawiane w mieszkaniu. W przypadku tych pierwszych należy zapewnić dość przepuszczalne podłoże. Natomiast w uprawie doniczkowej rośliny podlewamy wówczas jak podłoże nieco przeschnie.


Zastosowanie


Zależnie od zastosowanego gatunku, rośliny zaliczane do rodzaju, mogą posłużyć do dekoracji zróżnicowanych miejsc. Starzec popielny, a więc popularne mrozy, nadaje się na obwódki, rabaty, balkon i taras. Szczególnie pięknie prezentują się z różami, pokrzywką brazylijską, szałwią błyszczącą, żeniszkami itp. Starzec główkowaty oraz Senecio abrotanifolius czy też Senecio incanus, to gatunki, które odnajdą się w ogrodach naturalistycznych oraz na skalniakach. Senecio rowleyanus  i Senecio herreianus, doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach, natomiast starzec wielkojęzyczkowy może stanowić ciekawą dekorację w mieszkaniu. Poleca się  wyrazistą odmianę ‘Variegatus’. Może być ona uprawiana także w wiszącym pojemniku.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz