Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

Jesteś tutaj:

Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

3,4/5 (114 ocen)

Wśród roślin sezonowych na uwagę zasługuje także barwna cyneraria, określana jako starzec popielnik bądź też starzec cyneraria. Senecio cruentus to roślina bardzo dekoracyjna ze względu na barwne koszyczki kwiatowe.

Poszukując efektownych roślin kwitnących do mieszkania, a także na balkon i taras, warto zwrócić uwagę na barwne cynerarie. Może są krótkowieczne, ale warto je uprawiać ze względu na dekoracyjność, dzięki której wiosna może stać się jeszcze bardziej barwna i przyjemna dla oczu.

Cyneraria należy do rodziny roślin astrowatych (Asteraceae) , a jej naturalne siedliska występują na Wyspach Kanaryjskich, gdzie rosną w górzystym krajobrazie. W sprzedaży zdobędziemy jedynie barwne i bardzo dekoracyjne mieszańce.


Kilka uwag o budowie


Senecio cruentus hybr. zależnie od odmiany osiąga zmienne rozmiary, gatunek osiąga wysokość przekraczającą pół metra, natomiast mieszańce sięgają zazwyczaj do około 20 - 40 cm. Pędy wzniesione, liście duże, sercowate, od spodu pokryte włoskami, osadzone na długich ogonkach. Barwne kwiaty w formie koszyczków tworzą baldachogrona, które świetnie prezentują się na tle liści. Cała roślina jest bardzo zwarta i wygląda jak pieczołowicie wykonany bukiet kwiatów. Po przekwitnięciu cyneraria nadaje się tylko do wyrzucenia.


Zróżnicowanie gatunkowe


W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych mieszańców, dlatego mamy możliwość nabycia roślin o bardzo dużych kwiatostanach. W sprzedaży znajdziemy rośliny charakteryzujące się zmienną wysokością, pojedynczymi czy też pełnymi kwiatami oraz bardzo oryginalnie poskręcanymi płatkami języczkowatymi. Barwa kwiatów zróżnicowana. Cynerarie występują w barwie niebieskiej, białej, różowej, czerwonej, kremowej i fioletowej. W handlu dostępne są także cynerarie o wielobarwnych kwiatach.


Cyneraria

Cyneraria

Wymagania cynerarii  


Ponieważ cynerarie można nabyć wiosną, bardzo często stają się ozdobą mieszkań. Niestety w zbyt ciepłym mieszkaniu bardzo szybko przekwitają. Roślina wymaga jasnego, dość chłodnego stanowiska. Optymalna temperatura dla cynerarii to 12 - 18°C, dlatego warto uprawiać ją także na tarasie, balkonie, a nawet w ogrodzie. Ponieważ jest wrażliwa na ujemne temperatury, na zewnątrz możemy ją wynieść dopiero w drugiej połowie maja, kiedy nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia znacznych spadków temperatury.

Cyneraria

Cyneraria czytaj dalej...

Koniecznie zobacz