Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

Jesteś tutaj:

Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

3,4/5 (112 ocen)

Pielęgnacja cynerarii


Aby cieszyć się obficie kwitnącą rośliną, należy zadbać o to już  w momencie zakupu cynerarii. Wybierajmy rośliny zdrowo wyglądające z dużą ilością pąków kwiatowych. W mieszkaniu ustawiamy je w jasnym stanowisku, w chłodniejszym pomieszczeniu, aby dłużej nam towarzyszyły. Jest to trudne, zwłaszcza wczesną wiosną w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Przy pielęgnacji rośliny ważne jest podlewanie. Wymaga częstego podlewania, dostosowanego oczywiście do panujących warunków. Ważne, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża - powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Podlewamy wodą letnią, przegotowaną i odstaną. Przy podlewaniu należy uważać, aby nie zamoczyć liści. Poza tym, co tydzień warto stosować płynny, wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących. Po przekwitnięciu cynerarię należy wyrzucić, gdyż nie zakwitnie ponownie.

Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria)

Cyneraria

Problemy przy uprawie cynerarii


W uprawie cynerarii problemem będzie  zbyt niska wilgotność powietrza, która przekłada się na zasychanie liści. Z taką sytuacją mamy do czynienia w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem. W takich warunkach roślina będzie kwitła krótko.

Z chorób należy uważać przede wszystkim na szarą pleśń, a ze szkodników na mszyce, przędziorki, wciornastki oraz mączliki. Rośliny mogą także zostać porażone przez mozaikowatość liści, rdzę czy też mączniaki.

Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria)

Cyneraria

Rozmnażanie


Cynerarię uprawia się jako roślinę sezonową, a jej rozmnażaniem i uprawą zajmują się przede wszystkim producenci kwiatów. W warunkach domowych jest to bardzo zajmujące. Oczywiście  producenci oferują nasiona, które wysiewa się na przełomie czerwca i lipca, a w sierpniu wysadza się do doniczek. Następnie wymagana jest regulacja temperatury, dlatego roślinę należy uprawiać w szklarni,  gdyż w domu zazwyczaj nie ma odpowiednich warunków.


Zastosowanie


Senecio cruentus hybr. uprawiana jest ze względu na piękne kwiaty, które wykorzystywane są do wiosennych kompozycji w mieszkaniu, a w drugiej połowie maja także do urozmaicenia nasadzeń na balkonie, tarasie, a także  w ogrodzie.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz