- 1/7
- Następne
Funkia (Hosta) jest popularną byliną ozdobną. Ta odporna i łatwa w uprawie roślina występuje w bardzo wielu odmianach różniących się wielkością, kolorem oraz kształtem liści i kwiatów, dzięki czemu możemy ją wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach i sadzić w różnych miejscach ogrodu.
Opis
Funkia wywodzi się z Azji Wschodniej. Jest wieloletnią rośliną kłączową. Ozdobne są zarówno jej liście, jak i kwiaty. Poszczególne odmiany mają liście ciemno- i jasnozielone, sinozielone, błękitno-szare, z białymi lub żółtymi obwódkami lub pstre. Liście występują najczęściej w kształtach lancetowatym lub jajowatym. Mogą być bardzo wąskie albo duże i szerokie, gładkie i błyszczące bądź prążkowane. Większość odmian osiąga wysokość 30-60 cm i rozrasta się na 60-90 cm. Najwyższe funkie dorastają do 80-100 cm, a najokazalsza spośród nich, „Krossa Regal”, nawet do 150 cm. Szypułki kwiatowe większości odmian osiągają do 120 cm. Lejkowate, trąbkowate albo dzwonkowate kwiaty są najczęściej zebrane w jednostronne kwiatostany. Mogą być białe, fioletowe lub liliowe. Czas kwitnienia jest różny w przypadku różnych odmian, ale zazwyczaj przypada na miesiące od czerwca do sierpnia.
Funkie ogrodowe - różne odmiany
Wymagania
Funkia wymaga gleby przepuszczalnej i zasobnej w składniki odżywcze. Rośnie dobrze tylko na wilgotnym podłożu. Najlepiej czuje się w półcieniu, ale niektóre odmiany tolerują też stanowiska słoneczne. Bezpośrednie oświetlenie słoneczne przez dwie godziny rano i dwie godziny po południu jest akceptowalne dla większości funkii. Wybierając stanowisko dla tej rośliny należy wziąć pod uwagę jej tendencję do rozkrzewiania się. Sadzimy ją w miejscach, gdzie będzie mogła się swobodnie rozrastać. Wraz z upływem czasu i wzrostem funkii wzrastają również jej walory estetyczne, dlatego najlepiej pozwolić jej rosnąć w jednym miejscu przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Funkia jest odporna na mrozy i hodowana w donicach nie musi być przenoszona na zimę do pomieszczenia.
Funkie w ogrodzie
Rozmnażanie
Funkię rozmnażamy wegetatywnie, przez podział kłączy. Możliwe jest również sadzonkowanie, a pospolite gatunki pozwalają na rozmnażanie z nasion.
Kłącza wykopujemy i dzielimy wczesną wiosną (od kwietnia) lub we wrześniu, w zależności od odmiany. Wcześnie kwitnące byliny, takie jak funkie Siebolda, rozmnażamy jesienią. Nie należy jednak przeprowadzać tych zabiegów w czasie przymrozków ani wtedy, gdy ziemia jest bardzo mokra. Korzenie funkii są luźne i mięsiste, dlatego łatwo rozdzielać je ręcznie. W razie trudności używamy do podziału karpy małych wideł. Starsze, twarde kłącza odcinamy ostrym nożem, by jak najmniej okaleczyć roślinę. Miejsce cięcia można zasypać węglem drzewnym. Dzielimy karpę tak, by każda z części miała zdrowe korzenie i przyrosty. Do sadzenia wybieramy młode kłącza o długości minimum 5 cm. Powinny posiadać przynajmniej dwa pąki, wykształcony przyrost i silne korzenie.
Funkia ogrodowa
Sadzenie
Najlepszym podłożem dla funkii będzie dobrze zdrenowana gleba gliniasta. Przed sadzeniem roślin warto wzbogacić ziemię obornikiem, kompostem lub torfem. Ponadto przekopujemy podłoże i starannie usuwamy chwasty, zwłaszcza wieloletnie, których korzenie mogą przerosnąć korzenie naszej funkii. czytaj dalej...