Glicynia chińska, słodlin, wisteria - uprawa, pielęgnacja i przycinanie

Jesteś tutaj:

Glicynia chińska, słodlin, wisteria - uprawa, pielęgnacja i przycinanie

3,5/5 (188 ocen)

Wiosną w naszych ogrodach zakwita wiele krzewów i pnączy ozdobnych, ale tak spektakularnym kwitnieniem jak glicynia mało które z nich może się poszczycić.

Spośród kilku gatunków glicynii w naszym kraju uprawiane są przede wszystkim dwa: glicynia chińska (Wisteria sinensis) i glicynia japońska nazywana również kwiecistą (Wisteria floribunda). Ich ojczyzną są cieplejsze rejony Azji, dlatego nie zawsze uda się im bez szwanku przetrwać zimę w naszym kraju. Uważa się jednak, że glicynia chińska lepiej radzi sobie z niskimi temperaturami i dlatego to właśnie ten gatunek częściej można spotkać w naszych ogrodach.


Charakterystyka ogólna


Glicynia chińska, nazywana również wisterią lub słodlinem należy do rodziny bobowatych, a jej ojczyzną są środkowe Chiny. Od swojej bliskiej krewnej – glicynii japońskiej, odróżnia się przede wszystkim splotem pędów (jest prawoskrętna) oraz większymi kwiatami i krótszymi kwiatostanami. Pojedyncze kwiaty glicynii chińskiej są wprawdzie niewielkie, ale wiosną (V-VI) pojawiają się na roślinie bardzo licznie i tworzą długie (ok. 30 cm.), zwisające, groniaste kwiatostany, a pnącze w tym czasie wygląda naprawdę imponująco. Kwiaty glicynii chińskiej mają najczęściej kolor niebieski, ale w odmianach mogą być również białe, różowe lub fioletowe, niekiedy nawet pachnące. Niestety na roślinie nie utrzymują się zbyt długo (ok. 2-3 tyg.), ale po przekwitnieniu pozostawiają piękną, zieloną zasłonę z dużych, pierzasto złożonych liści. Czasem zdarza się również, że ponownie rozwiną się w drugiej połowie lata, ale wtedy jest ich zdecydowanie mniej i nie są już tak okazałe.

W dobrych warunkach to piękne pnącze może dorastać do długości ponad 10 m., przy rocznych przyrostach  ok. 2-3 m. A ponieważ jego pędy są grube, zdrewniałe i ciężkie, a do tego silnie oplatają się wokół podpór, wymagają naprawdę dobrego wsparcia. Najlepiej rosną przy solidnych konstrukcjach (np. drewnianych pergolach), mocnych ogrodzeniach (np. z cegły) lub ścianach budynków i altan. Glicynie początkowo rosną dość wolno, jednak po kilku latach, kiedy się już na dobre zadomowią, zaczynają przyrastać znacznie szybciej, okrywając się wiosną (V-VI) ogromną ilością kwiatów. Ich korzenie rozrastają się bardzo mocno i są dość ekspansywne, dlatego nie jest to roślina odpowiednia do małych ogrodów.

Glicynia chińska

Glicynia

Warunki uprawowe


Aby jednak glicynia poczuła się w naszym ogrodzie naprawdę dobrze, musimy jej zapewnić odpowiednie warunki. Wisteria chińska wymaga bowiem stanowiska słonecznego, ciepłego i zacisznego oraz żyznej, świeżej, zasobnej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Nie znosi przesuszania, ale nie lubi być zalewana. Z powodu szybkiego wzrostu i dużej masy, potrzeby pokarmowe pnącza są bardzo duże, dlatego warto zasilać roślinę każdej wiosny mieszankami nawozowymi (o obniżonej zawartości azotu) lub kompostem.Cięcie


Wisterie rosną dość szybko i lubią mocno się rozkrzewiać, dlatego warto je regularnie przycinać, co zresztą znoszą bardzo dobrze. Zabieg ten nie tylko koryguje wzrost i pokrój pnącza, ale również pobudza roślinę do tworzenia większej ilości kwiatów. Ponieważ wisterie zawiązują paki kwiatowe późna jesienią, cięcie należy przeprowadzać zaraz po kwitnieniu czyli na początku VII. Młode rośliny tniemy rzadziej, natomiast kilkuletnie przycinamy regularnie każdego roku, skracając pędy o ok. 20-30 cm. lub nad 4-5 oczkiem.

Kwitnąca glicynia

Kwitnąca glicynia

Rozmnażanie


Aby glicynia zakwitła stosunkowo szybko (po 2-3 latach), najlepiej rozmnażać ją za pomocą odkładów lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny uzyskane z nasion zakwitną dopiero po wielu latach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz