Surfinia (Petunia) - ozdobą przydomowego ogrodu i balkonu

Jesteś tutaj:

Surfinia (Petunia) - ozdobą przydomowego ogrodu i balkonu

3,3/5 (282 ocen)

Surfinia, która jest odmianą petunii, pochodzi z południa Brazylii i Argentyny. Na początku XVIII wieku w ogrodach europejskich pojawiły się dwa z czternastu gatunków południowoamerykańskich z rodzaju Petunia. Następnie roślinę skrzyżowano, uzyskując jej wiele odmian. Surfinia jest bardzo popularna i intensywnie uprawiana na całym świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Polsce znane są trzy gatunki petunii: rabatowa, zwisająca i z grupy Grandiflora Nana, które pięknie przyozdabiają rabaty, ogródki przydomowe, okna, balkony i tarasy.


Charakterystyka


Petunia jest rośliną jednoroczną. Jej pędy są wzniesione, zwisające lub pokładające się i osiągają długość od 30 do 120 cm. Liście są miękkie i niepodzielone, skrętoległe lub nakrzyżległe. Surfinia ma liczne kwiaty, o wyrazistych barwach, przybierające kształt dzwonka. Najpopularniejsze kwiatostany rośliny przybierają kolor różowy, fioletowy, ciemnoczerwony, liliowy lub biały. Zazwyczaj kwiaty są dwukolorowe, z wnętrzem kielicha w ciemniejszym kolorze. Kwitnienie petunii zaczyna się pod koniec czerwca i trwa aż do pierwszych przymrozków. Surfinie dzielimy na odmiany wielkokwiatowe i wielokwiatowe. Te pierwsze są roślinami cieniolubnymi i bardzo wymagającymi pod względem warunków uprawy. Wielokwiatowe zaś są mniej wybredne i potrzebują jedynie średnio wilgotnej przeciętnej ziemi ogrodowej.

Surfinia w wiszącej doniczce

Surfinia w wiszącej doniczce

Gatunki


Wśród surfinii wyróżnia się trzy grupy, które różnią się pomiędzy sobą przeznaczeniem roślin, a mianowicie: petunie rabatowe (tworzy się z nich zwartą rabatę albo sadzi w misach ceramicznych), zwisające (idealne na balkony i do wysoko zawieszonych doniczek) oraz petunie do skrzynek przyokiennych (z grupy Grandiflora Nana), które tworzą małe, kuliste kępy, osiągające wysokość maksymalnie 30 cm.

Surfinie rabatowe

Rośliny z tego gatunku są wysokie i mocno rozgałęzione. Należą do nich następujące odmiany uprawne: Brillantrosa – o wysokości 45 cm i kwiatach w kolorze różowym, Shneeball – o wysokości około 20 cm i białych kwiatach, Senator – o wysokości około 20 cm i kwiatach w kolorze ciemnoniebieskim z białym wnętrzem kielicha, Topaskönigin – osiągająca wysokość do 30 cm i o różowokarminowych kwiatach.

Surfinia zwisająca

Surfinia zwisająca

Surfinie zwisające

Ta odmiana przeznaczona jest do doniczek balkonowych i przyokiennych, prezentując długie pędy z gęsto rosnącymi kwiatami. Popularne odmiany surfinii zwisających to: Alba – o kwiatach w kolorze białym, Marktkönigin – o jasnokarminowych kwiatach, Purpurea – kwiaty o intensywnie czerwonej barwie, Violacea – odmiana charakteryzująca się fioletowymi kwiatami.

Surfinie z grupy Grandiflora Nana

Ten gatunek surfinii jest najbardziej ceniony, a najczęściej uprawianymi z grupy Grandiflora Nana są: odmiana Weisse Wolke – o kwiatach w kolorze białym oraz odmiana Karmesinrot, która cechuje się kwitnieniem na kolor karminowy.
Uprawa


Surfinia do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby żyznej, najlepiej próchniczej o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5−6,5). Roślina nie toleruje gleby zasadowej. Zbyt kwaśna zaś będzie blokować swobodny pobór żelaza z podłoża, a w konsekwencji prowadzić do blaknięcia liści. Do sadzenia petunii warto zakupić specjalistyczną ziemię w sklepie ogrodniczym. Podłoże powinno być przepuszczalne, aby zapewnić roślinie odpływ wody. Dobrym sposobem jest wykonanie na dnie doniczki drenażu. Roślina najlepiej się czuję na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym przed wiatrem oraz silnym deszczem. Takie miejsce zapewni jej odpowiedni wzrost i obfite kwitnienie. Surfinia znajdująca się w cieniu nie rozrośnie się w pełni, a jej kwitnienie będzie mało bogate, czasem może dojść do jego opóźnienia.

Surfinie

Surfinie czytaj dalej...

Koniecznie zobacz