Surfinia (Petunia) - ozdobą przydomowego ogrodu i balkonu

Jesteś tutaj:

Surfinia (Petunia) - ozdobą przydomowego ogrodu i balkonu

3,3/5 (218 ocen)

Pielęgnacja


Surfinie wymagają regularnego i obfitego podlewania z częstotliwością raz na dzień, a w szczególnie upalne dni – dwa razy. Nie należy dopuścić do ich przesuszenia, ale nadmiar wody też jest niewskazany. Unikać trzeba moczenia liści petunii, ponieważ prowadzi to do ich brązowienia. Roślinę musimy też regularnie nawozić, najlepiej specjalnie przygotowanym nawozem do surfinii. Takie zasilenie wykonujemy zazwyczaj raz w tygodniu roztworem z dużą zawartością żelaza. Nawożenie jest konieczne, aby roślina obficie kwitła, a jej długie pędy były mocne i długie, tym samym wpływając na ilość i jakość kwiatów. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie powinniśmy zapominać, jest usuwanie przekwitłych kwiatów, co wpływa na lepszy rozwój nowych pąków, estetykę rośliny oraz nie powoduje jej osłabienia poprzez marnowanie energii na nieużyteczne kwiaty.


Rozmnażanie


Rozmnażanie petunii odbywa się z nasion. Zebrane z dorosłych okazów lub kupione w sklepie ogrodniczym nasiona wysiewamy na przełomie lutego i marca do doniczek lub pojemników i przetrzymujemy w domu lub w szklarni. W maju małe roślinki przesadzamy (zachowując odstęp 25 cm) do odpowiednich doniczek, w których będą rozwijały się i kwitły przez całe lato. Można też kupić już wyrośnięte sadzonki, które wymagają jedynie przesadzenia do stałych pojemników. W ten sposób ułatwiamy sobie proces uzyskiwania nowych surfinii.

Surfinia

Surfinia

Zagrożenia


Rośliny podatne są na przesuszenie i zbytnie przelanie. W czasie intensywnych opadów warto doniczki z surfinią schować w miejsce nienarażone na deszcz. Przy podlewaniu rośliny należy uważać, aby nie moczyć jej liści, które w takim przypadku z czasem brązowieją i zasychają. Takie liście lub pędy należy bezwzględnie usunąć. Niedobór składników odżywczych sygnalizuje żółknięcie liści – roślinę należy zasilić nawozem.

Tutaj kupisz dobre nasiona surfinii i petunii

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz