Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy

Jesteś tutaj:

Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy

3,4/5 (142 ocen)

Zbliżająca się wiosna skłania posiadaczy balkonów i tarasów do planowania letniego wystroju. Obecnie na rynku znajduje się ogromny wybór roślin do uprawy w pojemnikach, dlatego naprawdę jest w czym wybierać. Wśród tej różnorodności na szczególną uwagę zasługuje fuksja (Fuchsia ) nazywana też ułanką. Rodzaj liczy sobie ponad 100 gatunków, pochodzących głównie z terenów Środkowej i Południowej Ameryki. Są wśród nich zarówno niewysokie krzewy, jak również imponujące drzewa, dorastające do ok. 8-10 m. wysokości. Aby móc cieszyć się tymi roślinami w niewielkim wymiarze, zaczęto je ze sobą krzyżować, otrzymując okazy coraz bardziej zróżnicowane pod względem wzrostu oraz kwitnienia. Pierwsze ozdobne rośliny, miały kolor amarantowy, dopiero dalsze prace hodowlane doprowadziły do powstania odmian w kilku innych kolorach oraz ich najrozmaitszych kombinacjach (białe, różowe, amarantowe, czerwone, bordowe, często również dwubarwne, w kontrastowych zestawieniach). Obecnie jest już dostępnych ponad 15 000 odmian, a ich ilość z roku na rok staje się coraz większa.


Grupy odmian


Aby móc się lepiej zorientować w tej wielkiej odmianowej różnorodności, fuksje w zależności od pokroju i siły wzrostu, podzielono na grupy.

Jedną z nich stanowią rośliny o bardzo niewielkim wzroście, osiągające zaledwie ok. 20 cm. wysokości. Ich pędy są wzniesione i mocno rozgałęzione, a pokrój dość zwarty. Wydają one niewielkie, pojedyncze, najczęściej dwubarwne kwiaty (np. amarantowo-czerwona „Marica” czy biało-czerwona „Peggy”), które pojawiają się na pędach w dużej ilości. Najlepiej prezentują się w pojemnikach, zarówno samodzielnie jak i w grupach.


Natomiast okazałe kępy, o przewieszających się pędach, to już rośliny wysokie, dorastające nierzadko do ponad 1m. długości. Wśród nich królują odmiany o pięknych, dużych i pełnych kwiatach, w najróżniejszych zestawieniach barwnych (np. przepiękna, pełna, biało-amarantowa „Deep Purple” czy kontrastowa, pełna, biało-czerwona „Swingtime”).
Istnieją też rośliny, charakteryzujące się mocnymi, silnymi i pionowymi przyrostami pędowymi, które mogą służyć do tworzenia okazałych form krzaczastych lub drzewiastych (np. „Beacon”).

Fuksja (Ułanka)

Fuksja (Ułanka)

Zimowanie


Co ciekawe, fuksje są bylinami, a więc w odpowiednich warunkach mogą być przechowywane i wykorzystywane do ozdoby balkonów i tarasów każdego roku. Oczywiście warunki zimowania nie są im całkiem obojętne, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, trudno będzie nam spełnić te oczekiwania. Potrzebują one bowiem miejsca widnego oraz dość chłodnego (5-10°C), o niezbyt wysokiej wilgotności. Duża wilgotność będzie powodować choroby grzybowe, a wyższe temperatury spowodują osłabienie roślin, które zaczną wypuszczać wiotkie, delikatne pędy i mogą być wiosną zbyt słabe, żeby wydać kwiaty. Do pomieszczenia zabieramy fuksje jesienią (nawet po pierwszych przymrozkach), zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie. Należy też skrócić ich pędy o ok. 2/3, co pozwoli im na odpoczynek i spowoduje lepsze krzewienie w następnym roku. W takich warunkach fuksja powinna spokojnie przeczekać do wiosny, kiedy to stopniowo wprowadzimy ją w kolejny okres wegetacji. W maju doniczki ostatecznie wynosimy już na zewnątrz.

Fuksja - kwiat

Fuksja - kwiat

Wymagania uprawowe


Roślina najlepiej nadaje się do miejsc półcienistych, ale nie za ciemnych. Dobre jest stanowisko osłonięte przed bezpośrednim słońcem, jednak na tyle widne, aby nie doszło do wyciągania pędów i blednięcia liści. Fuksje wolą też okresy z umiarkowaną temperaturą (17-22°C), gdyż podczas letnich gorączek (powyżej 30°C), hamują kwitnienie. Nie znoszą też przesuszania, dlatego należy zawsze sprawdzać, czy ziemia w doniczce jest wilgotna. Oczywiście przy podlewaniu unikamy zalania i pozostawiania wody w podstawce, gdyż może to grozić gniciem korzeni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz