Tygrysówka pawia - kwiat z odrobiną egzotyki

Jesteś tutaj:

Tygrysówka pawia - kwiat z odrobiną egzotyki

3,1/5 (26 ocen)

Egzotyczne rośliny to cząstka obcego nam świata, dlatego amatorów uprawy tych wyjątkowych roślin nie brakuje. Przede wszystkim uprawiamy je w mieszkaniach, ale w ogrodach, na tarasach i balkonach także akcentują wybrane przez nas kompozycje. Z pewnością wartą zauważenia rośliną egzotyczną jest tygrysówka pawia.

Rodzaj Tigridia skupia kilkadziesiąt gatunków roślin, a wśród nich Tigridia pavonia, a więc tygrysówkę pawią. Gatunek powszechnie u nas spotykany i ceniony za wyrazistość i oryginalność. Niestety coraz mniej go w naszych ogrodach.

Należące do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) tygrysówki pochodzą z Ameryki, a najbardziej nas interesująca tygrysówka pawia, w stanie dzikim występuje w Meksyku. W Europie pojawiła się dopiero w XVI w  

Charakterystyczna nazwa rośliny wzięła się od barwnych cętek, których nie brakuje w środkowej części kwiatu.


Budowa rośliny


Tygrysówka pawia składa się z cebulki, z której wyrastają mieczykowate, sięgające nawet 50 cm wysokości liście oraz do kilku pędów kwiatowych. Kwiaty to największy atut rośliny. Osiągają nawet do 15 cm średnicy i składają się trzech zewnętrznych , lekko odchylonych w dół listków okwiatu oraz wewnętrznych, które są mniejsze i bardziej wyprostowane.

Roślina kwitnie w okresie letnim, a więc od lipca do września. Niestety pojedynczy kwiat  utrzymuje się zaledwie jeden dzień.

Tygrysówka pawia

Tygrysówka - kwiat

Odmiany tygrysówki


Tygrysówkę możemy nabyć w wielu odmianach, które zróżnicowane są przede wszystkim pod względem barwy.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Tigridia pavonia

‘Alba’

Kwiaty białe

Tigridia pavonia

‘Aurea’

Kwiaty żółte

Tigridia pavonia

‘Speciosa’

Kwiaty purpurowe

Tigridia pavonia

‘Lilacea’

Kwiaty różowe

Tigridia pavonia  

‘Canarensis’

Kwiaty żółte

 

Wymagania Tigridia pavonia


Do prawidłowego rozwoju tygrysówka wymaga odpowiedniego stanowiska, które powinno być słoneczne oraz osłonięte przed wiatrem. Podłoże luźne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz zasobne w składniki pokarmowe.


Pielęgnacja

 

Na okres zimy cebule należy wykopać i przechować w suchym, zabezpieczonym przed ujemną temperaturą pomieszczeniu. Cebule wykopujemy w październiku, gdy liście zżółkną, jeszcze przed mrozami. Liście usuwamy zostawiając kilka cm na wierzchołku. Dobrym sposobem na przechowywanie cebul są skrzynie wypełnione torfem, piaskiem bądź trocinami. Cebule przechowujemy w temperaturze około 5°C.

Wiosną na przełomie kwietnia i maja ponownie wysadzamy tygrysówkę, na odchwaszczone stanowisko. Głębokość sadzenia powinna wynieść około 6-8 cm, a odstępy między cebulami około 15 cm.

Tygrysówkę najlepiej sadzić w licznych grupach, stanowi wówczas bardziej wyraźny akcent w zróżnicowanych kompozycjach.

Tygrysówka lubi zasobne i próchnicze podłoże, aby sprostać jej wymaganiom warto skorzystać z nawożenia organicznego, które nie tylko wzbogaci podłoże w niezbędne składniki mineralne, ale także w próchnicę. Polecam nawożenie dobrze rozłożonym kompostem. Nawóz organiczny rozsypujemy w okresie jesiennym. Podłoże stanie się chłonne dzięki czemu lepiej będzie magazynować wodę, a także składniki mineralne, które nie będą tak łatwo wymywane. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz